x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

28.02.2017 / Zdravko Krstanov
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se vrátila do Čech, aby zde pomáhala inovativním firmám k financím. Andrea Lauren nevěří, že svět velkého byznysu patří pouze mužům. V cover story MontyRich říká, že ale je třeba mít ostré lokty.

Andreo, před startem své kariéry jste studovala v Dánsku. Přineslo vám tamější studium něco, co by to české nemohlo nabídnout?

Začínala jsem s vysokoškolským studiem již v Česku na Vysoké škole ekonomické. To byl rok 1988, kdy jsme skládali zkoušku z politické ekonomie kapitalismu. O rok později jsme stávkovali a profesoři nás neměli co učit. S pěti vystudovanými semestry jsem přišla do Dánska. Tam si prohlédli můj index a řekli, že mi mohou uznat maximálně matematiku. Začala jsem tedy studovat od začátku a ihned jsem pocítila fundamentální rozdíl. Na VŠE předměty učili, a možná i nyní učí, ryze teoreticky. Učíte se statistiku a různé vzorce a vlastně nevíte proč. V Dánsku byla statistika aplikovaná, takže jste hned chápali souvislosti a jak ji použít v praxi.

Mladým lidem byste tedy studium v zahraničí doporučila?

Rozhodně doporučuji každému, aby si zkusil jeden nebo dva semestry studia na zahraniční univerzitě. Dnes je k tomu spousta možností, spousta studijních programů.

Dá se ve světě bankovnictví uspět bez vysokoškolského titulu?

Ve většině oborů ne. Je to v podstatě již základní podmínka k pohovoru. Pokud jste ale šikovný na poli technologií, například v analýze velkých dat, pak vidíme ve světě stále rychleji rostoucí poptávku po takových specialistech a vysokoškolský diplom od nich nikdo nežádá. Spousta zakladatelů slavných technologických firem se ani neobtěžovala vysokou školu dodělat. Přesto bych doporučila vystudovat kvalitní vysokou školu, ideálně v zahraničí.

Jsou peníze hlavní motivací investičních bankéřů?

Určitě ne. Ta práce je plná vzrušení a adrenalin, který s touto prací přichází, je daleko větší motivací než peníze. Jsou momenty, kdy se setkáváte se CEOs velkých korporací, s ministry a s premiéry. Těmto lidem poté radíte, jak realizovat věci, o nichž se píše na titulních stránkách novin, jak udělat veřejnou nabídku akcií nebo nepřátelské převzetí společnosti, jejímiž akcionáři jsou ty největší světové fondy.

kompletním rozhovoru s Andreou Lauren se dozvíte, jak vypadá pracovní prostředí Londýna, co ji přivedlo zpět do rodného Česka nebo proč nyní pomáhá inovativním firmám k penězům. Březnový MontyRich objednávejte jako předplatné ZDE!

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Zaměstnáváme patnáct tisíc lidí po celém světě, ale nejsme centralizovaná korporace, říká šéf Uberu pro náš region

Robbie Khazzam nejen o konkurenci

Článek

Martin Kasa: Kdo to myslí s loajalitou svých klientů vážně, má věrnostní klub

Článek

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

Dámská success story: Od brigády v call centru k ředitelské židli AAA Auto

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Franchisingová příležitost: Otevření finanční pobočky

Článek

Ochranné známky: Chráním své podnikání správně?

Podnikatelé stále podceňují význam ochranných známek.

Článek
Další články z rubriky Rozhovory