x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Chcete být správným lídrem? Devět tipů jak na to

aneb jak vybudovat a vést skvělý tým

18.09.2016 / Tomáš Bönisch
Dlouhodobě zaměstnaní lidé jen těžko pochopí, jak je těžké být leaderem. Na první pohled to může vypadat tak, že nadřízený nemusí tolik pracovat. Má však absolutní zodpovědnost a musí na vlastní pěst provádět klíčová rozhodnutí, aniž by podléhal strachu nebo nejistotě z výsledku.

Skutečnými leadery se stanete až v momentě, kdy vaše schopnosti budou odpovídat této pozici. Pokud leadery nejste, nebo si jako leadeři nepřipadáte, zkuste si projít body, které na vás čekají níže, a které reprezentují klíčové schopnosti pravého leadera.

1. Sdělení vaší vize

Abyste mohli svůj tým efektivně vést, potřebujete mít dokonalý přehled nad společností a jistotu, že všichni kráčíte směrem ke stejnému cíli. Proto je nadmíru důležité, abyste každému jasně vysvětlili svojí vizi, filozofii podniku, která vám má dopomoci dostat se k cíli.

2. Pocit vášně a závazku až za hranice byznysu

Toto přesvědčení udržuje tým pohromadě a pomůže mu překonat jak zlé, tak i dobré časy v podnikání. Budování byznysu je někdy těžší, než se zdá, nebo než si můžete zpočátku představit. Známý autor a podnikatel Seth Godin jednou řekl: „průměrný okamžitý úspěch trvá šest let,“ a to je optimista. Dobrý leader musí být schopen nezpomalovat ani v horších časech, ani v lepších časech. Byznys pro něj musí být vždy na prvním místě, protože každé jeho zaváhání bude i zaváháním jeho podřízených.

3. Experti díky zkušenostem

Skutečnými experty se můžeme stát jen díky praxi. Žádná kniha vám nedá lepší zkušenosti, než samotný život. Pokud si jako experti nepřipadáte, nemusí být tím, že jste si vybrali špatné místo, ale aspoň s jistotou víte, že je před vámi ještě hromada práce na sobě samém. Doplňujte poznatky knihami i zkušenostmi ostatních a nebojte se vrhnout do neznámých vod.

4. Dokonalá síť vztahů

Vytvořte síť vztahů, ve které nebudou jen vaši oblíbenci, ale všichni, kdo vás mohou posunout nějakým způsobem dále. Tuto síť neustále posilujte a rozšiřujte. Nemusíte mít stovku kamarádů, ale udržovat dobré vztahy se známými, kteří vám mají co nabídnout, není nikdy na škodu. Nikdy nevíte, odkud přijde neopakovatelná příležitost.

5. Ochota činit včasná rozhodnutí a přijmout opatření

Včasná rozhodnutí se postarají o postup vaší firmy, pomalá rozhodnutí ji buď neposunou nikam, nebo jí dokonce ublíží. Schopnost dělat rychle dobrá rozhodnutí bohužel není něčím, co si můžete načíst z knihy. Jde nicméně o klíčovou vlastnot, bez které nebudete schopni vést žádný podnik bez ohledu na jeho velikost. Strach a odkládání důležitých rozhodnutí se může stát začátkem konce vaší společnosti.

6. Sebekázeň a předvídatelnost

Lidé neradi následují vůdce, který je nepředvídatelný a nejistý. Snažte se, abyste na své okolí působili důvěryhodným a sebejistým dojmem. Toho dosáhnete jen tím, že budete sebejistě konat. Vaše slovo musí vždy platit, nelze jej pravidelně měnit podle toho, jak se vyspíte. Pak vás totiž nebude nikd obrát vážně.

7. Neustálá kreativita

Buďte neustále kreativní a klientům se nebojte nabízet něco nového. Jedná se o riskantní proces, ale pokud s novinkou neuspějete, berte to jako skvělou zkušenost a inovujte dál. Jedině tak zjistíte, co klienti opravdu chtějí.

8. Využijte obchodní růst pro blaho lidí

Pokud se vám daří, tak své kolegy řádně odměňte. Stejně tak i partnery nebo dodavatele. Nejenže si je nakloníte, ale zároveń jim naznačíte, že váš prospěch se může rovnat jejich prospěchu. Na první pohled nerozumné rozhazování zisků tak může ve skutečnosti společnosti přinést ještě víc peněz.

9. Nikdo se leaderem nenarodí

Leaderem se nikdo nenarodí, ale může se jím stát v průběhu života. Nečekejte na nikoho, aby vám ukázal správnou cestu, tu totiž určujete vy a podle toho vždy jednejte. Jedině tak budete leadery, které bude chtít každý následovat.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání