Nájezdník Krúpa radí jak poznat firmy s investiční příležitostí

Čeká vás přijímací pohovor do zaměstnání, o které opravdu stojíte? Mám pro vás 8 tipů, jak můžete zaujmout, vymanit se z průměru a zvýšit své šance na přijetí.

1. Štěstí přeje připraveným

Dobře si zmapujte smluvené místo, na kterém má pohovor proběhnout. Vyplatí se najít si čas a místo den před pohovorem navštívit. Díky tomu máte jistotu, že nezabloudíte. Největší výhoda je však v tom, že nové místo dobře poznáte. Skutečnost, že na pohovor nejdete do neznáma, vám přinese větší jistotu a klid.

Připravte si informace o společnosti, o oboru ve kterém působí, ale také o konkurenci. Ještě cennější je být připraven na člověka, který váš pohovor povede. Zjistěte si o něm co nejvíce.

2. Přijďte včas

Doporučuji naplánovat příchod na 10-15 minut před začátkem schůzky. Během čekání si utřídíte myšlenky, uklidníte se, a stihnete se dostatečně sžít s novým prostředím. Zároveň je dost možné, že si vašeho brzkého příchodu během čekání všimne osoba, za kterou jdete, což rozhodně také není na škodu.

3. Buďte reprezentativní

Správná volba oblečení je velmi důležitá, kromě outfitu ale dbejte také na hygienu. Mějte pečlivě upravené vlasy, nehty, čistou pleť, svěží dech i příjemnou neagresivní vůni.

4. Osvojte si řeč těla

Při podání ruky je důležitý pevný stisk. Oční kontakt a úsměv by měl být samozřejmostí. Sedět byste měli rovně a zpříma, ale ne křečovitě ani ztuhle. Snažte se působit přirozeně a uvolněně. Nastudujte si základy řeči těla. Zjistíte, čeho se vyvarovat a čím si naopak v řeči těla můžete pomoci. Použít lze například zrcadlení pohybů. Zrcadlení pohybů osoby, která vede pohovor, vytvoří dojem vzájemného porozumění.

5. Ptejte se

Pokládejte otázky. Buďte zvědaví, ptejte se na bližší informace o pracovním místě. Pokud se vás na konci pohovoru personalista zeptá, jestli máte ještě nějaké dotazy, největší chybou je říci že už nemáte na co se zeptat. Dbejte na to, ať z vás neustále čiší proaktivní přístup a opravdový zájem o nabízenou pozici. Časté dotazy na upřesnění informací také poukazují na vaše sebevědomí a naznačují, že nemáte zájem pracovat kdekoliv, ale hledáte něco plně vyhovujícího.

6. Nacvičte si odpovědi na často kladené otázky

Často kladené otázky u pohovorů jsou lehce k nalezení v mnoha příručkách. Připravte se na ně. Pokud znáte osobně nějakého personalistu, požádejte ho o rady osobně.

Jednou z otázek, která může svádět k chybné odpovědi, je vyzvání, abyste řekli něco o sobě. Mluvit o tom, jak trávíte volný čas a jaký sport máte rádi, je špatně. Na tuto otázku odpovídejte převážně v profesním smyslu. Mluvte o tom, čím se pracovně zabýváte, jaké máte zkušenosti a v čem vynikáte.

7. Připomeňte se

Pro většinu kandidátů pohovor končí odchodem. Vy si můžete svojí šanci na přijetí zvýšit tím, že na sebe upozorníte ještě jednou. Až se vrátíte z pohovoru domů nebo do kanceláře, napište osobě, s kterou jste se právě sešli, krátký email. Stačí poděkovat za dnešní schůzku, zmínit, že jste se rádi poznali a potvrdit, že váš zájem o pozici je velice vážný.

8. Představte si, že jste vhodným kandidátem

Zkuste si před pohovorem jednoduše představit, že jste už byl vybrán jako nejvhodnější uchazeč. Vžijte se do role, že jste to právě vy, na koho váš budoucí zaměstnavatel už léta netrpělivě čeká. Dneska mu spadne kámen ze srdce, že vás konečně našel. Uvěřte sami v sebe a na pohovor se vám určitě půjde lépe. Sebevědomí je základem úspěšného pohovoru. Jak může mít budoucí zaměstnavatel jistotu, že se v práci nebudete klepat stejně, jako se klepete při prvním setkání?

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam