3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Máte to také tak nastavené?

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit kritéria, za kterých je úspěch nebo dobré zdraví mnohonásobně pravděpodobnější. Dnes bude řeč o úspěchu.

Jako podnikatel máte tu obrovskou výhodu, že si můžete svou práci navrhnout stejně, jako vám architekt s designerem navrhnou dům. Máte moc udělat si vše na míru a maximálně vyhovující. Za těchto okolností mám tři základní priority, které při své práci vždy hledám a vždy je musím najít. Pokud něco nesedí, končím a jdu dělat něco jiného, protože čas je drahý. Které to jsou?

1. V neděli se těšit do práce

První a zřejmě nejdůležitější prioritou je pro mě něco, co jsem se během školních let prakticky neměl možnost naučit. Přišlo to až s první prací a od té doby mám jasné měřítko, podle kterého se orientuji. Už jste se někdy v neděli nemohli dočkat, až ráno vstanete a vyrazíte pracovat? Já už si bez toho žádnou smysluplnou činnost neumím představit.

Nejsem workoholik a umím si dopřát odpočinek a relax. Ale jakmile se blíží konec víkendu, nepřepadá mne znechucení ani nemám zkaženou náladu z toho, že mi končí válení a musím začít něco dělat. Právě naopak, nemůžu se dočkat toho, co další týden přinese nového a kam mě posune. Lepší důkaz toho, že vás vaše práce baví, asi nenajdete.

2. Nechápat slovo „nejde“

Býval jsem člověkem, který tímhle slovem nešetřil. Naučil jsem se však na něj být alergickým. Zároveň s jeho pomocí můžete velmi jednoduše otipovat jakéhokoliv člověka. Nevím, jak vy, ale já nemám zájem dělat byznys s někým, kdo vidí ve všem pořád nějaké umělé bariéry, kvůli kterým něco nepůjde.

Lidé, kteří slovo „nejde“ hojně používají, nemusí být nutně zbabělci. Můžou mít v hlavě hluboko zakořeněné mentální bariéry, které jim tam postavila škola, nebo předchozí práce. Na vše se dívají většinovým pohledem, a co z něho vyčnívá, to je bláznivé, nemá smysl a nebude fungovat.

Tak či tak, raději budu spolupracovat s někým, kdo jakoukoliv myšlenku hned z místa neodsoudí a nebojí se přemýšlet, jak dosáhnout něčeho, co se na první pohled zdá jako nemožné.

3. Nepřehánět to s osobním rozvojem

Konstantní vzdělávání je klíčovou činností pro každého, kdo je v otázkách práce a vydělávání peněz odkázán sám na sebe. Avšak všeho moc škodí a opravdoví vítězové se nakonec rekrutují z těch, kteří jdou ven a vyzkoušejí teorii v praxi. Jen muž činu má šanci přetavit zajímavá slova v peníze. Teoretici mohou svými znalostmi tak možná ohromovat přátele a okolí.

Problémem je, že podvědomě chceme být my všichni tak trochu teoretiky. Může za to dopamin, který se vám v mozku uvolní například ve chvíli, kdy vám na Facebooku vyskočí, že někdo okomentoval váš příspěvek. To samé se děje ve chvíli, kdy vás něco motivuje, nebo jste vzrušení z nových zajímavých poznatků o sobě, o jednání s lidmi apod. Není potřeba mnoho dřiny, abyste začali mít tzv. Pavlovovy reflexy.

To znamená, že začnete osobní rozvoj cíleně vyhledávat, abyste se naučili další a další zajímavosti o sobě samém. Především vám však půjde o to dostat do mozku víc dopaminu. Budete jako lidé, kteří tvrdí, jak moc podporují nějakou charitu nebo projekt na Kickstarteru, ale nikdy na nic nepřispějí ani korunu. Tím, že o tom pořád mluví, získají pocit, že vlastně přispívají, i když realita je zcela jiná.

Dopamin je super věc, ale sám o sobě vám nevydělá ani korunu. Musíte být schopni nové poznatky a informace implementovat do svého života, jinak se budete donekonečna točit v kruhu teorie a iluzi, že se někam posouváte.

Podobné články

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu
Podnikání

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Redakce magazínu MontyRich - 10.10.2018

Třetí díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme hovořili s Michaelem Pupalou,…

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?
Podnikání

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?

Redakce magazínu MontyRich - 04.10.2018

V dnešním náročném světě obchodu a podnikání je dovednost obstát čím dál tím složitější. Chceme-li být úspěšní, musíme být neustále o krok napřed…

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?
Podnikání

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?

Redakce magazínu MontyRich - 03.10.2018

Během šedesáti sekund se může stát mnoho věcí a jedna minuta života stačí, aby jedno rozhodnutí změnilo váš život – osobní, pracovní, zdravotní.…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam