Jak během prvního měsíce na burze nepřijít o celý účet?

Manuál (nejen) začínajícího investora

Ať máte talent od boha, nebo ne, musíte se při svém prvním vstupu na burzovní parket (i ten virtuální) naučit velké pokoře a trpělivosti. Zejména jste-li úplným nováčkem, pokuste se nejlépe zacpat si nos, aby vás náhodou obchodní čich hned na úvod nepřivedl na mizinu.

Burza může být zrádná, pokud k ní nepřistupujete s respektem

Budu se možná opakovat, ale i zde hraje prim nepopulární teorie. Bez ní můžete mít klidně vyšperkovanou obchodní strategii, ale když u svého vůbec prvního obchodu zaváháte nad otázkou, jaký je vlastně rozdíl mezi tím STOP příkazem a LIMIT příkazem, nemáte na reálném trhu co dělat. To samé platí pro pojmy jako BID/ASK nebo OPEN/LAST. Moc si tady nevystačíte ani s češtinou, protože bez pochopení principu obchodování budete ztraceni úplně stejně.

Čím méně, tím lépe

Váš první krok do živého obchodování by měl být ideálně tak malý, jak jen to bude možné. Asi nejlepší volbou je vyzkoušet si reálné trhy nejdříve na minikontraktech. Vstup na burzu si totiž musíte představit jako situaci, kdy se poprvé postavíte na vlastní nohy a učíte se chodit. Zpočátku sotva svou nohu zvednete, spíše s nimi jen tak šoupete po zemi.

Na chlup stejným procesem musíte projít při obchodování. Velkým obloukem se zpočátku vyhněte volatilním a drahým trhům. To samé platí pro méně známé a profesionálně se tvářící obchodní nástroje. Vždy se ujistěte, že obchodujete skrz svého brokera přímo na burze, nikoliv na třech dalších místech po světě, která následně nějakým pochybným způsobem převádějí vaše příkazy na burzu v USA.

Obchodování nanečisto berte s rezervou

I když jste intenzivně cvičili na papíře a měli jste perfektní výsledky, hoďte je při vstupu do živých trhů za hlavu. Představte si, že začínáte opět úplně od začátku. Jistota s virtuálním kapitálem v žádném případě nikdy neznamená jistotu s vlastními, tvrdě vydělanými a našetřenými penězi. Trénink nanečisto je nicméně pro začátečníky rovněž důležitý, zejména co se týče práce s vaším obchodním softwarem, a také abyste zjistili, jestli vaše plánovaná strategie má vůbec šanci na úspěch. Co totiž nefunguje na papíře, to se do reálných trhů ani neodvažujte přenášet.

Pamatujte, že strach vždy čeká za rohem a skočí i na toho nejzkušenějšího obchodníka, pokud se tento vydá mimo svá stanovená pravidla do zbytečně velkého rizika ve chvíli, kdy si to nemůže dovolit. Pokud do trhu skočíte jako utržení ze řetězu s tím, že si jdete pro miliony, můžete si svůj kapitál vzít a rovnou vyrazit do nejbližšího kasina, protože šance na úspěch jsou v tu chvíli zcela identické.

Začněte pomalu a nejlépe i v tichosti

Asi nejlepším možným vstupem na živé burzovní trhy je připravit si jednoduchý plán money managementu, který zajistí, že v každém obchodě budete riskovat jen několik procent (ideálně 1 %) vašeho účtu. Poté si můžete vyzkoušet měsíc nebo dva opravdu malých obchodů na pomalejších trzích s menšími pohyby, kde vás ani šňůra ztrátových pozic nepřipraví o žádné jmění.

Velmi dobrým krokem je také o své nové zkušenosti na reálné burze pokud možno pomlčet před okolím. Můžete si být absolutně jistí tím, že ve chvíli, kdy budete známi jako obchodníci na burze, nevyhnete se pravidelným otázkám, jak se vám daří. Tyto dotazy, ale klidně i podpora vašich nejbližších, vás mohou dostat pod zbytečný tlak a stres. Neostýchejte se osahat si burzovní byznys tak trochu v tajnosti, aniž byste se se svými prvními výsledky nutně museli někomu svěřovat.

---

Chcete se posunout ve svých investičních znalostech a ziskově investovat nejen na burze? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se exkluzivní informace od českých investičních špiček.

Podobné články

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát
Podnikání

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát

Milan Charvát - 20.08.2018

Proč byste měli vědět něco zajímavého zrovna o Amazonu, říkáte si? Proč by vás měla zajímat nějaká americká firma prodávající všechno možné? No…

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým
Podnikání

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Milan Charvát - 20.08.2018

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část…

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam