12 víkendových návyků veleúspěšných lidí

Inspirujete se u slavných podnikatelů, politiků i hvězd showbyznysu

Co dělají úspěšní lidé o víkendu? Stále pracují? Odpočívají? Skáčou padákem, nebo se zabývají jinou adrenalinovou činností? Budete možná překvapení, ale dělají to samé, co každý jiný den. Jak řekl Aristoteles: „Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost tedy není čin, ale zvyk."

1. Robert Iger: Vstaňte brzy

Generální ředitel Disney není jediný, kdo tvrdí, že je ideální vstávat ve 4:30 každý den. Úspěšní lidé nespí 14 hodin a neválí se v posteli do dopoledne. Výzkumy uvádí, že naše mozky jsou nejbystřejší 2,5 - 4 hodiny po probuzení. O víkendu tedy vstávejte brzy, a budete mít obrovský náskok před všemi konkurenty!

2. Benjamin Franklin: Mějte plán

Tento vynálezce bleskosvodu moc dobře věděl, jak je důležité vstát každé ráno s otázkou: „Co dobrého bych dneska mohl vyvést?“ Víkendy nejsou výjimkou. Jistě, jsou omezené a nedá se toho tolik stihnout, ale nemusíte být géniové, abyste si dokázali něco pořádného naplánovat.

3. Timothy Ferris: Žádný multitasking

Autor mnoha bestsellerů a motivační řečník říká, že multitasking je těžce zastaralý. Dnes už nemusíte dělát 16 věcí najednou, abyste si připadali produktivní. Zaměřte se o víkendu na 1 až 2 činnosti, které jsou pro vás nejdůležitější. Až budete mít hotovo, s blaženým pocitem se věnujte ostatnímu.

4. Anna Wintour: Zůstaňte aktivní

Šéfredaktorka amerického Vogue hraje tenis každý den minimálně 1 hodinu. A u ní je docela problém si najít čas na sport. Richard Branson se například aktivně věnuje kite-surfingu a 4. nejbohatší člověk Indie je maratónský běžec. Jsou úspěšní a vědí, že je důležité udržovat své orgány aktivní, čímž aktivizují i mysl. Když už nic, tak aspoň vyběháte tu flašku vína a talíř sýrů z páteční noci.

5. Steve Jobs: Uvědomte si, co je důležité

„Rozhodnout se, co nedělat, je stejně důležité, jako rozhodnout se, co budete dělat.“ Víkendy jsou od toho, abyste popřemýšleli nad tím, co ve svém životě vylepšit. Jak udržet harmonii v rodině nebo jak nezanedbávat své přátele. Zisky ve firmě vám to asi nezvýší, ale důležité je to opravdu hodně. Dokonce i současný americký prezident ví, jak skvělé je  sednout si s rodinou k večeři.

6. Warren Buffet: Udělejte si čas na své koníčky

Jeden z nejlepších investorů 20. století ve svém volnu rád hraje na ukulele. No vážně. Úspěšní lidé mají často zajímavé koníčky - Meryl Streep strašně ráda plete a George W. Bush maluje s olejovými barvami. Takový neobyčejný koníček může pomoci vašemu úspěchu právě prostřednictvím posilování tvořivosti a zároveň vám pomůže zbavit se stresu. O víkendu se svému koníčku navíc můžete věnovat mnohem intenzivněji.

7. Oprah Winfrey: Naučte se klidu

Nejmocnější celebrita roku 2013 si najde 2x denně 20 volných minut, kdy v klidu sedí. Jen tak. Toto kdysi přísně střežené jogínské tajemství je dnes všeobecně známé. Dokonce i svět byznysu dnes uznává výhody meditace, protože zvyšuje produktivitu, usnadňuje tvořivost a zachovává všeobecné blaho. Víkendové meditace tedy mohou být pouze začátek. Naučte se meditovat doma, nebo v přírodě a uvidíte, že tento um zanedlouho budete praktikovat i v kanceláři.

8. Randi Zuckerberg: Zapomeňte na FOMO, přijměte JOMO

Podle sestry zakladatele Facebooku a ředitelky Zuckerberg Media jsme o víkendu více náchylní k FOMO (strach z toho, že nám může nějaká informace uniknout), přitom bychom se spíš měli zaměřit na JOMO (radost z toho, že nám něco totálně nedůležitého uniká). Podstatou je, že nemusíte být součástí něčeho, co se vás vlastně vůbec netýká. Úspěšní lidé mají sami zajímavý život a nepotřebují "být živi" z životů jiných.

9. Bill Gates: Udělejte si čas na reflexi

Zakladatel společnosti Microsoft říká: „Je v pořádku, že oslavujete svůj úspěch, ale stejně důležité je věnovat se neúspěchu.“ Víkendy jsou ideální příležitostí pro to, abyste udělali krok zpět a zamysleli se nad uplynulým týdnem. Co jste mohli udělat lépe? Jak být lepší? Autorka knihy "The Happiness Project" Gretchen Rubin říká, že je dobré si každý pracovní den popsat jednou větou a o víkendu se nad poznámkami zamyslet. Výborné pro podporu každodenní reflexe.

10. Richard Branson: Dávejte zpět

Miliardář a podnikatel tvrdí: „Je úžasné zaměřit svou mysl na otázky zdraví, chudoby, bezpečí nebo změn klimatu, protože tím oživíte své myšlení v jiných oblastech“. Jak řekla Anna Franková, nikdo ještě nezchudl, když se rozhodl druhým dávat. Je zjištěno, že 73% bohatých lidí tráví dobrovolně 5 a více hodin měsíčně pomoci druhým. Víkendy jsou perfektní právě pro vykonávání různých dobročinných činností.

11. Jack Dorsey: Připravte se na další týden

Zakladatel Twitteru je známý kvůli tomu, že pracuje 16 hodin denně od pondělí do pátku. V sobotu má ale úplné volno - jede třeba na výlet. A neděle je pro něj dnem, kdy se chystá na další týden - strategie, úvahy, zpětné vazby. A tak se mu po odpočinkové sobotě nemůže stát, že by na něco nového nepřišel a nestál v pondělí připravený a v pozoru.

12. Jay-Z: Buďte vytrvalí

Díru do světa udělal jako velmi úspěšný rapový umělec a podnikatel. Jeho tajemství je ukryto v těchto slovech: „Můžete být úspěšní, jak chcete, ale aby se tak stalo, nesmíte váhat. Nemůžete uklouznout. Nesmíte usnout. Pořád musíte mít jedno oko otevřené a být ve střehu, a to navěky." Jay-Z nevydělal 520 milionů amerických dolarů tím, že chodil jenom tak celý týden poctivě do práce. Pokud chcete trávit víkendy na luxusní jachtě v Karibiku s Beyoncé, musíte tvrdě pracovat a být neuvěřitelně vytrvalí. I o víkendech - ale rozumně a s citem.

Podobné články

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 20.07.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

5 skvělých otázek, kterými si během přijímacího pohovoru řeknete vysněnou práci
Podnikání

5 skvělých otázek, kterými si během přijímacího pohovoru řeknete vysněnou práci

Patrik Kudláček - 18.07.2018

Pokud jste se nevydali na dráhu podnikání nebo nedisponujete cennými kontakty na ty, kteří ano a jsou úspěšní, nejspíš se nevyhnete přijímacímu…

Jak vychovat malého podnikatele? Návod od Marka Cubana
Podnikání

Jak vychovat malého podnikatele? Návod od Marka Cubana

Milan Charvát - 13.07.2018

Mark Cuban se s majetkem kolem 4 miliard dolarů řadí mezi nejbohatší osobnosti světa. Kromě jeho milovaných Dallas Mavericks, kteří válí v…

Vytvořit miliardovou firmu bez jediného šálku kávy? Sara Blakely to dokázala
Podnikání

Vytvořit miliardovou firmu bez jediného šálku kávy? Sara Blakely to dokázala

Milan Charvát - 12.07.2018

Sara Blakely, sedmačtyřicetiletá zakladatelka módní firmy Spanx je velmi dobře známá nejen všem ženám, které se s i nadbytečnými kily chtějí cítit…

Splnit si sen a otevřít hospodu. Základní tipy, jak na to
Podnikání, Prémium

Splnit si sen a otevřít hospodu. Základní tipy, jak na to

Roman Peterka - 12.07.2018

Hospoda, kavárna nebo bistro. Nebo třeba hit posledních let – minipivovar. Lákalo vás vždycky mít vlastní podnik tohoto typu? Dobře si to rozmyslete.…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 12.07.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam