x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

10 nejhloupějších vět, které můžete říct při propouštění

28.10.2014 / Tomáš Bönisch
Dávat někomu padáka, to je činnost, do které se každý nerad pouští. Když je ovšem nevyhnutelná, raději se vyhněte některým větám, které možná na první pohled vypadají dobře, ale ve skutečnosti se hodí jen do filmových a seriálových scénářů.

Umět někoho šikovně vyhodit, to není nic snadného. Nejtěžší je najít ta správná slova. Dokonce i ten nejformálnější postup se může zvrtnout v trapas tehdy, když řeknete něco, co sice protokol radí, ale do aktuální situace se vůbec nehodí. Vyhazov rovněž často doplňujeme irelevantními připomínkami, které nechce nikdo slyšet. My si nyní představíme 10 nejhloupějších vět, kterým byste se měli vyhýbat opravdu velkým obloukem.

1. „Podívej se, je to pro mě velmi těžké.“

Koho zajímá, že je to pro vás těžké? Dotyčného zaměstnance určitě ne. V tu chvíli si zaměstnanec pomyslí: „Opravdu je to pro tebe těžké jo?  A co mám asi říkat já?“

Také nikdy neříkejte: „Podívej, já nevím, jak to říct.“ Víte, jak to říct, jen se ta skutečnost špatně říká. Zaměstnanec se v tu chvíli do vás nevcítí, takže zapomeňte, že by mohl pochopit vaší situaci.

2. „Rozhodli jsme se, že je potřeba udělat změnu.“

Vy jste snad nějaký kouč NBA? Pokud vy děláte svojí práci dobře a váš zaměstnanec jí dobře nedělá, pak přinejmenším tuší, proč ho vyhazujete. Nemusíte mu to nijak zdlouhavě vysvětlovat, jen mu chápavě ukažte dveře.

3. „Dořešíme to později.“

Vyhazov pro zaměstnance znamená, že pro něj jeden proces skončil a jiný proces započne. Nesnažte se to prodlužovat a už vůbec mu to nesdělujte před ostatními, aby měl čas se s nimi pomalu rozloučit. Jestliže opustil proces, tak proto, že se do něj nehodí, nebo jej narušuje. Proto není potřeba nic zbytečně protahovat.

4. „V porovnání s Richardem nejsi tak dobrý.“

Nikdy neporovnávejte při vyhazování jednoho zaměstnance s druhým. Vyhodili jste ho proto, že nesplňoval požadavky a ne proto, že by byl jeho kolega výkonnější. Podobných narážek a odůvodnění se raději zdržte.

5. „Ok, promluvme si, řeknu ti proč.“

V tuto chvíli zaměstnanec sedí a poslouchá vaše argumenty, to nikdy nedělejte. Sdělte mu jako hotovou věc, že jste se tak rozhodli a že váš názor už nic nezmění. Pokud budete sdělovat argumenty, tak se z toho dotyčný bude cítit jen hůř. Většinou už mu těmito slovy nijak nepomůžete, spíš naopak.

6. „Jsi dobrý zaměstnanec, ale potřebujeme snížit stavy.“

Pokud je to pravda, tak to tímto stylem opravdu řekněte, ale dejte si pozor, abyste nepoužívali snížení stavů jen jako výmluvu. Pokud vás zaměstnanec zklamal, buďte upřímní. Uděláte tak mnohem lépe.

7. „Oba dva víme, že tu nejsi šťastný a že by bylo dobré najít lepší cestu.“

Vy snad víte, kde by měl zaměstnanec hledat svojí stříbrnou nitku? Těžko. Proto mu raději sdělte, že musí odejít, protože nesplňuje požadavky pozice a pro oba to takto bude mnohem jednodušší.

8. „Odejdi z budovy.“

Nikdy po někom nechtějte, aby okamžitě do 10 minut odešel. Je to velmi netaktní, když nějaký zaměstnavatel takto postupuje. Buďte přinejmenším formální, slušní a sdělte danou věc bez emocí, ale nikdy se nechovejte jako arogantní pitomci.

9. „Rozhodli jsme se, že musíš odejít.“

Nikdy neříkejte „MY“! Dotyčný si pak může myslet, že myslíte všechny, co s vámi pracují, a nabýt dojmu, že je celým kolektivem nesnášen. Mluvte raději za sebe v první osobě.

10. „Jestli je tady něco, co pro tebe mohu udělat.“

A to je jako co? Koupení známky na dopis s životopisem, utěšování, nebo snad sbalení věcí? Jediné, co můžete udělat, je to, že mu dáte poslední výplatu, případně doporučení a popřejete mu hodně štěstí. Minimálně ve chvíli, kdy někoho vyhazujete, nemá tato osoba ani pomyšlení na nějakou přátelskou činnost s vámi.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání