Téma EGO: Jak ho ovládnout, aby vám nebránilo v úspěchu?

Aneb jak nezávidět, nemstít se a nelhat sám sobě

Mnoho lidí ani pořádně neví, co to ego je, ale přitom ovládá celý jejich život. Právě zkrocení ega je cestou za pravým úspěchem.

Vaše ego může být silnou brzdou na cestě k úspěchu

Nebudeme si definovat, co je ego podle Freuda. Ego není jen naší osobností. Je to parazit, který žije v naší mysli a řídí nás pokaždé, když ztratíme rozum. V mnoha případech může ego pomoci, ale také se stará o opak a brzdí nás. Pravda je taková, že ego brzdí většinu lidí, a pokud si to nechcete přiznat, tak jenom proto, že vás nyní řídí vaše ego.

Nedokážete si připustit chybu

Život je jedna velká série chyb. Tím nejdůležitějším, co můžeme udělat, je přiznat si chybu a poučit se z ní. Ego ale říká, že náš postup je správný, a že selhalo okolí. Ego využívá mnoho výmluv, aby nemuselo vidět pravdu. Zaslepuje nás a nutí nás, abychom lhali sami sobě. Ego říká, že máte vždy pravdu. Ubližuje vám i vašemu okolí, nemá svědomí a už vůbec mu nezáleží na ostatních.

Poměřování

Poměřování je jedním z nejtypičtějších projevů ega. Sledujete své okolí a porovnáváte se s ním. Toto ego se pěstuje již od školních let, kdy si se spolužáky porovnáváte, kdo má lepší oblečení, kdo má více peněz, bohatší rodiče, větší sílu aj. Podle Dona Miguela Ruize se porovnávají jen ti lidé, kteří ještě nepochopili své místo v životě. Poměřování vás neudělá lepším ani silnějším. Jen budete stále nervózní, jestli není někdo lepší než vy. Dělejte svojí práci proto, že vás naplňuje a ne proto, abyste se neustále museli přeměřovat s ostatními.

Ostatní lidé jsou jen konkurence

Ego nahlíží na každého člověka jako na cizí osobu. To platí dokonce i pro přátele. Už jste se někdy vytahovali? Každý to někdy dělal. Je to velmi nepříjemná vlastnost, která se hnusí každému. Stejné je to se závistí, ale faktem je, že oba tyto protipóly jsou jen nevyrovnaným egem. Pokud vám ostatní závidí, nebo pokud se váš kamarád vytahuje s novým vozem, na který vy nebudete mít nikdy prostředky, tak si nemyslete, že je dotyčný šťastný. Ego nedovolí pocítit pravou radost, ego je chamtivé.

Nedokážete odpustit

Pamatujete si na toho člověka, který vám nezaplatil fakturu? Myslíte na něj neustále a myslet na něj budete tak dlouho, dokud se mu nepomstíte? Nemožnost odpouštět a schopnost se mstít, to jsou další z produktů ega. Kdo se ovšem trápí? Trápíte se vy a ne ten, kdo vám ublížil. Naučte se odpouštět, a pokud vás někdo zraní, neberte to osobně. Raději myslete na to, že dotyčný má asi nevyrovnané ego. Velmi se vám v životě uleví, když přestanete myslet na všechny křivdy, které se vám kdy odehrály, a když na ně prostě zapomenete. Upustíte tak velké břemeno a váš život bude rázem lehčí.

Kde se ego vzalo?

V přírodě vždy vyhrává ten silnější, je to tak již odpradávna. V přírodě zpravidla bojují dva samci, aby ten silnější mohl získat právo pářit se se samicí a zajistit si tak silné potomstvo. V tlupách vždy vládl ten, kdo neměl konkurenci. Zde vzniklo jako přirozený pud ego. V civilizovaném světě je však ego překážkou, protože zde nejsou ostatní jen konkurenty, ale také přáteli, nebo lidmi, kteří mohou být stejně dobří, jako my.

Zbavte se ega

Ega se nemůže nikdo zbavit, je součástí každého z nás, ale můžeme se naučit ho ovládat. Jak začít? Začněte malými krůčky. Přestaňte závidět, neporovnávejte se, nevytahujte se, nauče se odpouštět. Na cizí lidi se dívejte jako na přátele a jednejte s nimi upřímně. Když budete vy ti hlavní, kdo ovládá váš osud, ego již nikdy nebude mít šanci převzít otěže a začít vás ovládat.  

Podobné články

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout
Podnikání

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout

Redakce MontyRich - 19.09.2018

Jakmile poprvé v životě získáte status CEO, dostane vaše kariéra nový rozměr. Vaše obzory a kontakty se začnou rozšiřovat, stejně jako se vaše…

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Redakce magazínu MontyRich - 18.09.2018

Po autonehodě přišel o rodinu a o střechu nad hlavou. Ocitl se na ulici jako bezdomovec. Z největší životní beznaděje napsal knihu svých myšlenek, za…

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit…

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS
Podnikání

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Ačkoliv státní podpora stavebního spoření již není taková jako v minulosti, zájem Čechu o tento finanční produkt stále neuvadá a jak říká Tomáš…

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?
Podnikání

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Redakce MontyRich - 17.09.2018

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového…

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 17.09.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam