Náročný den? 6 tipů, jak to ustát psychicky i fyzicky

Mají vůbec podnikatelé nenáročné dny?

Běžné tipy na zlepšení pracovní nálady máte určitě jako správné ambiciózní osoby v malíčku - v kanceláři si otevřete okno dokořán, jdete se na chvilku projít, uvaříte si dobrou kávu nebo si skočíte na výživný oběd. Někdy to ale nestačí a práce se nakupí tolik, že to člověka jednoduše "sebere".

Pozor na syndrom vyhoření, číhá na každého

Často navíc nejde jen o to, zlepšit svou náladu, ale také udržet svou výkonnost na co nejvyšší úrovni, aby práce rychle ubývala a vy jste zavírali notebook s klidem na duši. Co tedy udělat pro to, aby šla nálada nahoru a únava dolů?

Oříšky jako svačina

Hrst vlašských ořechů, mandlí, lískových ořechů nebo jejich kombinace vám podle výzkumníků z Barcelony zvýší hladinu serotoninu. A ten zvedá náladu a zlepšuje zdraví srdce.

Plány pro volný čas

Věnujte na začátku každého pracovního dne pár minut plánování svého volna, a hlavně víkendu. Nejen že se budete těšit na něco příjemného a získáte tím tak další dílek do skládačky zvané "motivace", ale navodíte si hezký pocit už jen samotným plánováním. Teď se navíc blíží prázdniny a nepochybujeme o tom, že už máte naplánovanou zajímavou dovolenou. Myslete na to a těšte se.

Pijte!

Nemyslíme tím alkohol, i když sklenička kvalitního červeného vína nebo vychlazeného piva by určitě přišla vhod – ale ne v práci. Dehydratace může na vaši náladu působit daleko více, než si dokážete představit. Francouzští vědci zjistili, že lidé, kteří zvýšili denní příjem vody na 2,5 litru (asi 8 – 10 sklenic), hlásili méně únavy, byli méně zmatení, více spokojení a také více „nad věcí“.

Oblíbená hudba

Ohraná písnička (a to doslova), ale věřte, že oblíbená muzika dokáže s náladou udělat divy, a to dokonce i v kanceláři. Někdo při práci nesnese žádný hluk, ale tiché znění milovaného CD působí i na podvědomí. Vyberte si takového interpreta (nebo soubor interpretů a songů), s nimiž máte spojené nějaké hezké okamžiky (rande, svatbu, dovolenou, oslavy atd.). Mozek začne produkovat dopamin (který je zdrojem mozkové energie) a jeho hladina vzroste o 9 % právě při poslechu milované hudby.

Zkuste se jen tak usmívat

Pracovníci z University of Kansas vypracovali studii, podle které i zdánlivě falešné filmování úsměvu může pozitivně působit na mozek. Ten si díky svalové aktivitě v obličeji klidně může myslet, že jste šťastní, i když to tak doopravdy úplně není. Proto se při vypracovávání náročného projektu jen tak usmívejte a uvidíte, že budete brzy hotovi.

Citrusové plody

Esenciální oleje z citrusových plodů můžete dnes zakoupit snad úplně všude a věřte, že se nákup vyplatí. Výzkumníci v Brazílii zjistili, že aplikace (spánky, zátylek, zápěstí) 2,5 – 10 kapek sladké pomerančové silice před splněním složitého úkolu snižuje stres a napětí. Také člověka celkově zklidní a osvěží. Pokud nemáte při ruce olej, stačí vymačkat citron do studené vody a vypít.

Jak vidíte, ke zlepšení nálady a snížení únavy a stresu často stačí opravdu málo. Vyberte si nyní jeden nebo více z těchto tipů a pusťte se do práce!

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam