Náročný den? 6 tipů, jak to ustát psychicky i fyzicky

Běžné tipy na zlepšení pracovní nálady máte určitě jako správné ambiciózní osoby v malíčku - v kanceláři si otevřete okno dokořán, jdete se na chvilku projít, uvaříte si dobrou kávu nebo si skočíte na výživný oběd. Někdy to ale nestačí a práce se nakupí tolik, že to člověka jednoduše "sebere".

Pozor na syndrom vyhoření, číhá na každého

Často navíc nejde jen o to, zlepšit svou náladu, ale také udržet svou výkonnost na co nejvyšší úrovni, aby práce rychle ubývala a vy jste zavírali notebook s klidem na duši. Co tedy udělat pro to, aby šla nálada nahoru a únava dolů?

Oříšky jako svačina

Hrst vlašských ořechů, mandlí, lískových ořechů nebo jejich kombinace vám podle výzkumníků z Barcelony zvýší hladinu serotoninu. A ten zvedá náladu a zlepšuje zdraví srdce.

Plány pro volný čas

Věnujte na začátku každého pracovního dne pár minut plánování svého volna, a hlavně víkendu. Nejen že se budete těšit na něco příjemného a získáte tím tak další dílek do skládačky zvané "motivace", ale navodíte si hezký pocit už jen samotným plánováním. Teď se navíc blíží prázdniny a nepochybujeme o tom, že už máte naplánovanou zajímavou dovolenou. Myslete na to a těšte se.

Pijte!

Nemyslíme tím alkohol, i když sklenička kvalitního červeného vína nebo vychlazeného piva by určitě přišla vhod – ale ne v práci. Dehydratace může na vaši náladu působit daleko více, než si dokážete představit. Francouzští vědci zjistili, že lidé, kteří zvýšili denní příjem vody na 2,5 litru (asi 8 – 10 sklenic), hlásili méně únavy, byli méně zmatení, více spokojení a také více „nad věcí“.

Oblíbená hudba

Ohraná písnička (a to doslova), ale věřte, že oblíbená muzika dokáže s náladou udělat divy, a to dokonce i v kanceláři. Někdo při práci nesnese žádný hluk, ale tiché znění milovaného CD působí i na podvědomí. Vyberte si takového interpreta (nebo soubor interpretů a songů), s nimiž máte spojené nějaké hezké okamžiky (rande, svatbu, dovolenou, oslavy atd.). Mozek začne produkovat dopamin (který je zdrojem mozkové energie) a jeho hladina vzroste o 9 % právě při poslechu milované hudby.

Zkuste se jen tak usmívat

Pracovníci z University of Kansas vypracovali studii, podle které i zdánlivě falešné filmování úsměvu může pozitivně působit na mozek. Ten si díky svalové aktivitě v obličeji klidně může myslet, že jste šťastní, i když to tak doopravdy úplně není. Proto se při vypracovávání náročného projektu jen tak usmívejte a uvidíte, že budete brzy hotovi.

Citrusové plody

Esenciální oleje z citrusových plodů můžete dnes zakoupit snad úplně všude a věřte, že se nákup vyplatí. Výzkumníci v Brazílii zjistili, že aplikace (spánky, zátylek, zápěstí) 2,5 – 10 kapek sladké pomerančové silice před splněním složitého úkolu snižuje stres a napětí. Také člověka celkově zklidní a osvěží. Pokud nemáte při ruce olej, stačí vymačkat citron do studené vody a vypít.

Jak vidíte, ke zlepšení nálady a snížení únavy a stresu často stačí opravdu málo. Vyberte si nyní jeden nebo více z těchto tipů a pusťte se do práce!

Podobné články

Firma v problémech? Jednoznačně příležitost!
Podnikání

Firma v problémech? Jednoznačně příležitost!

Milan Charvát - 16.06.2018

Základním definičním znakem tzv. distressed asset jsou negativní emoce. Důvody jsou různé – spory akcionářů, regulatorní omezení, finanční situace,…

15 věcí, které dělají úspěšní podnikatelé každý den
Podnikání

15 věcí, které dělají úspěšní podnikatelé každý den

Milan Charvát - 16.06.2018

Ti nejúspěšnější podnikatelé vidí sami sebe jako investici, proto se snaží pracovat se svým každodenním časem tak, aby jejich investice získávala na…

Recept, jak se stát perfektním manažerem?
Podnikání

Recept, jak se stát perfektním manažerem?

Patrik Kudláček - 15.06.2018

Ve sféře manažerského vzdělávání, tak jako všude jinde, panuje řada zaručených pravd a omylů. Správný recept na to, jak se stát manažerem par…

Kdy bude mít svět prvního dolarového bilionáře?
Podnikání

Kdy bude mít svět prvního dolarového bilionáře?

Milan Charvát - 10.06.2018

Umíte si představit, kolik je bilion dolarů? Nebo spíše, co vše byste si za něj mohli koupit? Tuto sumu s dvanácti nulami byste například utráceli 2…

Jak během prvního měsíce na burze nepřijít o celý účet?
Podnikání

Jak během prvního měsíce na burze nepřijít o celý účet?

Tomáš Durčák - 08.06.2018

Ať máte talent od boha, nebo ne, musíte se při svém prvním vstupu na burzovní parket (i ten virtuální) naučit velké pokoře a trpělivosti. Zejména…

Vytváří Lego pro dospělé a do 25 let chtějí dovážet na Mars
Podnikání

Vytváří Lego pro dospělé a do 25 let chtějí dovážet na Mars

Patrik Kudláček - 07.06.2018

Začátky firmy KOMA doprovázela řada krizí a nezdarů, se kterými se mladý podnikatel Stanislav Martinec musel poprat. Toto období jej díky podpoře…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam