Náročný den? 6 tipů, jak to ustát psychicky i fyzicky

Mají vůbec podnikatelé nenáročné dny?

Běžné tipy na zlepšení pracovní nálady máte určitě jako správné ambiciózní osoby v malíčku - v kanceláři si otevřete okno dokořán, jdete se na chvilku projít, uvaříte si dobrou kávu nebo si skočíte na výživný oběd. Někdy to ale nestačí a práce se nakupí tolik, že to člověka jednoduše "sebere".

Pozor na syndrom vyhoření, číhá na každého

Často navíc nejde jen o to, zlepšit svou náladu, ale také udržet svou výkonnost na co nejvyšší úrovni, aby práce rychle ubývala a vy jste zavírali notebook s klidem na duši. Co tedy udělat pro to, aby šla nálada nahoru a únava dolů?

Oříšky jako svačina

Hrst vlašských ořechů, mandlí, lískových ořechů nebo jejich kombinace vám podle výzkumníků z Barcelony zvýší hladinu serotoninu. A ten zvedá náladu a zlepšuje zdraví srdce.

Plány pro volný čas

Věnujte na začátku každého pracovního dne pár minut plánování svého volna, a hlavně víkendu. Nejen že se budete těšit na něco příjemného a získáte tím tak další dílek do skládačky zvané "motivace", ale navodíte si hezký pocit už jen samotným plánováním. Teď se navíc blíží prázdniny a nepochybujeme o tom, že už máte naplánovanou zajímavou dovolenou. Myslete na to a těšte se.

Pijte!

Nemyslíme tím alkohol, i když sklenička kvalitního červeného vína nebo vychlazeného piva by určitě přišla vhod – ale ne v práci. Dehydratace může na vaši náladu působit daleko více, než si dokážete představit. Francouzští vědci zjistili, že lidé, kteří zvýšili denní příjem vody na 2,5 litru (asi 8 – 10 sklenic), hlásili méně únavy, byli méně zmatení, více spokojení a také více „nad věcí“.

Oblíbená hudba

Ohraná písnička (a to doslova), ale věřte, že oblíbená muzika dokáže s náladou udělat divy, a to dokonce i v kanceláři. Někdo při práci nesnese žádný hluk, ale tiché znění milovaného CD působí i na podvědomí. Vyberte si takového interpreta (nebo soubor interpretů a songů), s nimiž máte spojené nějaké hezké okamžiky (rande, svatbu, dovolenou, oslavy atd.). Mozek začne produkovat dopamin (který je zdrojem mozkové energie) a jeho hladina vzroste o 9 % právě při poslechu milované hudby.

Zkuste se jen tak usmívat

Pracovníci z University of Kansas vypracovali studii, podle které i zdánlivě falešné filmování úsměvu může pozitivně působit na mozek. Ten si díky svalové aktivitě v obličeji klidně může myslet, že jste šťastní, i když to tak doopravdy úplně není. Proto se při vypracovávání náročného projektu jen tak usmívejte a uvidíte, že budete brzy hotovi.

Citrusové plody

Esenciální oleje z citrusových plodů můžete dnes zakoupit snad úplně všude a věřte, že se nákup vyplatí. Výzkumníci v Brazílii zjistili, že aplikace (spánky, zátylek, zápěstí) 2,5 – 10 kapek sladké pomerančové silice před splněním složitého úkolu snižuje stres a napětí. Také člověka celkově zklidní a osvěží. Pokud nemáte při ruce olej, stačí vymačkat citron do studené vody a vypít.

Jak vidíte, ke zlepšení nálady a snížení únavy a stresu často stačí opravdu málo. Vyberte si nyní jeden nebo více z těchto tipů a pusťte se do práce!

Podobné články

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát
Podnikání

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát

Milan Charvát - 20.08.2018

Proč byste měli vědět něco zajímavého zrovna o Amazonu, říkáte si? Proč by vás měla zajímat nějaká americká firma prodávající všechno možné? No…

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým
Podnikání

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Milan Charvát - 20.08.2018

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část…

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam