Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Chris Hughes se podobně jako mnozí další snaží o světovou rovnováhu

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část majetku těch nejbohatších přesunout k těm nejchudším. Těmi nejbohatšími pak myslí nejen lidi, ale také velké firmy, jako třeba právě "jeho" Facebook.

Chris Hudges, spoluzakladatel Facebooku

Chrisi Hughesovi stačilo pracovat tři roky, aby dobře zajistil sebe i několik dalších generací. Spolu s Markem Zuckerbergem a dalšími založili v roce 2004 na koleji Harvardu Facebook, dnes celosvětově známou a miliardovou sociální síť. V roce 2007 však Hughes odešel, aby dokončil svá studia na Harvardu, v roce 2008 se pak podílel na prezidentské kampani Baracka Obamy. Jeho tříleté angažmá u Facebooku mu díky výši podílu zajistilo majetek ve výši 450 milionů dolarů.

V nedávném rozhovoru pro Techcrunch se nechal slyšet, že je sice pěkné, že Američané stále slyší skvělé zprávy o nízké nezaměstnanosti a rostoucích hodnotách akcií, ale že podmínky pro život obyčejného Američana zůstávají už několik let stejné.

Peníze pro všechny?

Ačkoli Hughes mluví o „dotacích“ pro chudé, není ve svých názorech tak radikální jako například Richard Branson nebo Mark Zuckerberg, kteří by zavedli minimální finanční odměnu pro každého, nehledě na to, co dělá, zda pracuje či nepracuje. „To mi nepřijde reálné, ekonomika by něco takového za současného stavu nezvládla. Zároveň by to mohlo popudit ty, kteří se v životě opravdu snaží,“ řekl k těmto názorům Hughes.

Jaký je tedy návrh tohoto čtyřiatřicetiletého podnikatele? „Všem pracujícím, kteří vydělávají méně než 50 tisíc dolarů ročně, bych dal roční garantovaný příspěvek 6 tisíc dolarů. Není to sice suma, za kterou si pořídíte luxusní život, ale je to dostatečná částka, aby pracujícím lidem jejich život zlepšila. Nikdo by neměl vydělávat méně než 6 tisíc dolarů,“ přednesl Hughes svůj návrh.

Jen pro USA by to znamenalo zvýšené náklady téměř 300 miliard dolarů ročně. I na to má však Hughes řešení: „Naopak všem, kteří ročně vydělávají více než 250 tisíc dolarů, by vláda měla zvýšit daň na 50 % (dnes 35 %, pozn. red.), tím získá finance na tento projekt,“ vysvětlil Hughes. Sám to prý vidí na sobě, že není spravedlivé, aby někdo pracoval tři roky a vydělal půl miliardy dolarů a někdo tvrdě pracoval celý život a žil na hranici bídy.

Přečtěte si také
MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý
Jak správně investovat, abychom v sobě cítili smysl bohatství, kterého se nám dostalo?

Zdanit Facebook a spol.?

Aby si vláda mohla být jistá, že celý projekt finančně zvládne, měla by prý zavést také novou, takzvanou „datovou daň“ pro všechny velké technologické firmy. „Facebook, Amazon a mnozí další vydělávají na datech, která o všech uživatelích shromažďují. Vydělávají tak obrovské peníze díky společnosti, ale podle mě málo vrací zpět,“ řekl k tomu Hughes. "A není to jen nějaký příspěvek na Facebooku, také váš telefon ví, kde přesně jste a s kým mluvíte, vaše Apple Watch ví, jaké máte sportovní návyky, Google kalendář zná vaše plány do budoucna. "Všechny tyto firmy by měly dokonce přijít samy a říct: "Díky vašim datům vyděláváme velké peníze, chceme se s vámi o náš úspěch nyní trochu podělit, zasloužíte si to,"" uzavírá Hughes.

Od Hughese to není jen nějaký momentální výstřelek, tématu rovnější společnosti se věnuje dlouhodobě a na toto téma také napsal knihu nesoucí název Fair Shot: Rethinking Inequality and How We Earn.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam