Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Chris Hughes se podobně jako mnozí další snaží o světovou rovnováhu

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část majetku těch nejbohatších přesunout k těm nejchudším. Těmi nejbohatšími pak myslí nejen lidi, ale také velké firmy, jako třeba právě "jeho" Facebook.

Chris Hudges, spoluzakladatel Facebooku

Chrisi Hughesovi stačilo pracovat tři roky, aby dobře zajistil sebe i několik dalších generací. Spolu s Markem Zuckerbergem a dalšími založili v roce 2004 na koleji Harvardu Facebook, dnes celosvětově známou a miliardovou sociální síť. V roce 2007 však Hughes odešel, aby dokončil svá studia na Harvardu, v roce 2008 se pak podílel na prezidentské kampani Baracka Obamy. Jeho tříleté angažmá u Facebooku mu díky výši podílu zajistilo majetek ve výši 450 milionů dolarů.

V nedávném rozhovoru pro Techcrunch se nechal slyšet, že je sice pěkné, že Američané stále slyší skvělé zprávy o nízké nezaměstnanosti a rostoucích hodnotách akcií, ale že podmínky pro život obyčejného Američana zůstávají už několik let stejné.

Peníze pro všechny?

Ačkoli Hughes mluví o „dotacích“ pro chudé, není ve svých názorech tak radikální jako například Richard Branson nebo Mark Zuckerberg, kteří by zavedli minimální finanční odměnu pro každého, nehledě na to, co dělá, zda pracuje či nepracuje. „To mi nepřijde reálné, ekonomika by něco takového za současného stavu nezvládla. Zároveň by to mohlo popudit ty, kteří se v životě opravdu snaží,“ řekl k těmto názorům Hughes.

Jaký je tedy návrh tohoto čtyřiatřicetiletého podnikatele? „Všem pracujícím, kteří vydělávají méně než 50 tisíc dolarů ročně, bych dal roční garantovaný příspěvek 6 tisíc dolarů. Není to sice suma, za kterou si pořídíte luxusní život, ale je to dostatečná částka, aby pracujícím lidem jejich život zlepšila. Nikdo by neměl vydělávat méně než 6 tisíc dolarů,“ přednesl Hughes svůj návrh.

Jen pro USA by to znamenalo zvýšené náklady téměř 300 miliard dolarů ročně. I na to má však Hughes řešení: „Naopak všem, kteří ročně vydělávají více než 250 tisíc dolarů, by vláda měla zvýšit daň na 50 % (dnes 35 %, pozn. red.), tím získá finance na tento projekt,“ vysvětlil Hughes. Sám to prý vidí na sobě, že není spravedlivé, aby někdo pracoval tři roky a vydělal půl miliardy dolarů a někdo tvrdě pracoval celý život a žil na hranici bídy.

Přečtěte si také
MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý
Jak správně investovat, abychom v sobě cítili smysl bohatství, kterého se nám dostalo?

Zdanit Facebook a spol.?

Aby si vláda mohla být jistá, že celý projekt finančně zvládne, měla by prý zavést také novou, takzvanou „datovou daň“ pro všechny velké technologické firmy. „Facebook, Amazon a mnozí další vydělávají na datech, která o všech uživatelích shromažďují. Vydělávají tak obrovské peníze díky společnosti, ale podle mě málo vrací zpět,“ řekl k tomu Hughes. "A není to jen nějaký příspěvek na Facebooku, také váš telefon ví, kde přesně jste a s kým mluvíte, vaše Apple Watch ví, jaké máte sportovní návyky, Google kalendář zná vaše plány do budoucna. "Všechny tyto firmy by měly dokonce přijít samy a říct: "Díky vašim datům vyděláváme velké peníze, chceme se s vámi o náš úspěch nyní trochu podělit, zasloužíte si to,"" uzavírá Hughes.

Od Hughese to není jen nějaký momentální výstřelek, tématu rovnější společnosti se věnuje dlouhodobě a na toto téma také napsal knihu nesoucí název Fair Shot: Rethinking Inequality and How We Earn.

Podobné články

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout
Podnikání

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout

Redakce MontyRich - 19.09.2018

Jakmile poprvé v životě získáte status CEO, dostane vaše kariéra nový rozměr. Vaše obzory a kontakty se začnou rozšiřovat, stejně jako se vaše…

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Redakce magazínu MontyRich - 18.09.2018

Po autonehodě přišel o rodinu a o střechu nad hlavou. Ocitl se na ulici jako bezdomovec. Z největší životní beznaděje napsal knihu svých myšlenek, za…

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit…

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS
Podnikání

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Ačkoliv státní podpora stavebního spoření již není taková jako v minulosti, zájem Čechu o tento finanční produkt stále neuvadá a jak říká Tomáš…

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?
Podnikání

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Redakce MontyRich - 17.09.2018

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového…

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 17.09.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam