Vytváří Lego pro dospělé a do 25 let chtějí dovážet na Mars

Konference MILCON řečníci: Stanislav Martinec

Začátky firmy KOMA doprovázela řada krizí a nezdarů, se kterými se mladý podnikatel Stanislav Martinec musel poprat. Toto období jej díky podpoře rodiny a jeho vytrvalosti nezlomilo. Dokázal svou firmu vypracovat z hranice krachu na mezinárodního giganta v modulovém stavebnictví.

Stanislav Martinec, ředitel společnosti KOMA

Jste vizionář nebo snílek?

To si mám vybrat jen mezi tímto? Nemůžu sebe hodnotit jako vizionáře. Ale vize rozhodně mám. Tak jestli to berete takto…

KOMA má za sebou 25 let a vy jste jí naplánoval budoucnost na dalších 25, na jejichž konci chcete dovážet na Mars. To zní trochu jako sen.

Určitě, je to hezký sen. Ale snílek nejsem. Nežijeme v bublině, děláme reálné produkty.

Jste dnes tam, kam jste se chtěl dostat?

Budu na sebe tvrdší. Jsme mírně pozadu. Prošli jsme nejméně dvěma pády, které jsem nečekal. Vůbec jsem si myslel, že to půjde bez pádů. V tom jsem snílek byl.

Myslíte rok 1989?

Ano to byl první a ještě ten menší. Měl jsem partnera v Německu a velmi rychle jsme se rozešli, protože to byli jen zlatokopové. Trvalo mi, než jsem to pochopil a rozklíčoval.

Říkal jste, že to byl ještě malý pád?

Ten druhý byl tvrdší. To už jsem založil firmu KOMA. Kolem roku 1996 jsme neměli zakázky. Tak jsme přijali zakázku z Ruska a šli jsme do Čečenska. Jenomže bez jakýchkoliv struktur řízení, bez strategie. Neměli jsme ani cash flow. A 2003 byla další krize. Přichází vždycky po sedmi letech.

Takže i v roce 2010 a 2017.

Ano. Na ty poslední jsme ale byli připraveni. Namísto toho, aby nás to ochromilo, začali jsme je vnímat jako výzvu.

Poslední krizi zapříčinilo co?

Souviselo to s ubývajícími počty přicházejících uprchlíků do Evropy. Byli jsme nastavení produkovat tímto směrem a dovážet pro ně moduly na hranice. Ale pak zájem rychle opadl a nám obrat poklesl.

Dá se na krizi připravit tak, aby k poklesům nedocházelo?

Jde to. Je to o hledání nových trhů a produktů. Zavádíme proto interní sales excelence konference a workshopy. Děláme si roční analýzy, rozbor konkurence. A hledáme projekty, kdy můžeme mít pro těžké časy něco v záloze.

Ale to musíte mít někoho, kdo Vám bude ochotný počkat.

Uvažujete dobrým směrem. Je to jedna z nejtěžších cest. Děláme budovy na zakázku. Nejlepší tedy je, pokud máme zakázky na dva měsíce dopředu. Modulární výstavba je totiž založena na rychlém dodání. Do tří měsíců od zakázky musí budova stát. Pokud budu chtít, aby zákazník počkal tři čtvrtě roku, odejde ke konkurenci.

Proto bereme velké projekty. Např. teď připravujeme letiště v Senegalu. A to je práce na dva roky. Ve spolupráci s OSN připravujeme celnice, práce na čtyři roky.

Tak ale zase riskujete, že je budete muset realizovat najednou.

Kapacitní plánování a hledání priorit je to nejtěžší. Mám pod sebou útvar plánování a řízení projektů, který to denně řeší.

KOMA má ambice podílet se na řešení globálních katastrof jako bude nedostatek fosilních paliv nebo nedostatek půdy. Nakolik máte takové projekty promyšlené?

Máme to rozděleno do tří částí. První je komerční a zahrnuje výstavbu školek, nemocnic, obytných domů včetně sociálního bydlení. Druhá je spojená s technologiemi. Dříve byly počítače obrovské a dneska máme tablety. Podobné to bude s elektrárnami a úschovnami energie nebo skladováním a zpracováním potravin. Např. vedle sadu postavíme továrnu na zpracování jablek a až nebude potřeba, najdeme pro ni další využití jinde. A třetí část je voda. Už existuje i řešení na čištění a získávání vody přímo ze vzduchu a moduly nabízí jejich efektivní využití.

Katastrofické scénáře o budoucnosti planety Vás tedy neděsí.

Já to vidím dobře. To, co se děje, nás alespoň nakopne to řešit. Myslím, že jsme zaspali, když se lidé musí stěhovat. Ptal jste se, jestli nejsem v něčem pozadu. Myslím, že bych potřeboval teď mít tak 35 let. To je průšvih, který vyřešit neumím. (smích)

Nemáte pocit, že rozdíl mezi Vaším dětstvím a dospělostí spočívá ve velikosti hraček?

To si tady myslíme všichni. Říkáme tomu lego for adults. Akorát na to potřebujeme ještě jeřáb. Na druhou stranu, vidím, jak jsou u nás lidi dost přetížení. Bereme výzvy a teď např. řešíme zakázku do Norska. Mají tam jiné normy a zvládnout to, je nápor. Ale jdeme do toho.

Držíte se hesla: „Pomáhat lidem a obohatit svět.“ Zní to spíše jako motto pro charitu.

Potřebujeme být ziskoví, abychom mohli pomáhat a zisk přijde, pokud budeme inovativní a tím budeme obohacovat svět. V roce 2009 bylo ničivé zemětřesení v L´Aquile. Je to půlmilionové italské město. Lidé chtěli poté z města odejít. Děti ani neměli kam chodit do školy. Vláda tedy rozhodla, aby se tam postavily co nejdřív nové. My jsme dokázali za osm týdnů postavit školu pro 700 žáků. A v tu chvíli jsem si říkal, že pomáháme lidem žít.

Podnikatel roku 2017 za Zlínský kraj Stanislav Martinec bude 12. června hostem konference MILCON ve zlínském Kongresovém centru, kde bude hovořit o svých podnikatelských vizích, zvládání firemních krizí a plánech na řešení globálních katastrof pomocí vlastního produktu: modulárních budov. Nabídne tak inovativní pohled na způsob podnikání ve světě.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam