Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Nová kniha každý den? Ano, je to možné

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového akceptovat, protože už jen představa toho, jak velkou výhodu by vám taková schopnost mohla přinést, je neuvěřitelná. A co teprve efektivita.

Ráno vstanete a při snídani si přelouskáte jednu knihu o osobním rozvoji, u oběda druhou, třetí na večeři a před spaním se nemusíte snažit mžouravýma očima násilím přečíst dalších pár stran té bichle, která vám sice má poradit s tím zpropadeným sebevědomím, ale ze samé ospalosti stejně polovinu slov ani nevnímáte.

Někdo volí jako řešení audioknihy. Proč ne, ale stále musíte vydržet poslouchat hodiny a hodiny, takže sice můžete louskat knihy za pochodu, nebo při nějaké činnosti, ale za prvé, posloucháním, jak čte někdo jiný, ve výsledku příliš mnoho času neušetříte, a pokud si audioknihu pustíte k nějaké aktivitě, která vyžaduje soustředění, může se dost dobře stát, že si z knihy sice odnesete v hlavě možná nějaký vtipný příběh, ale hlavní myšlenka vám třeba zcela unikne.

Proč vůbec chtějí lidé číst knihy?

Potřeba číst odborné a vzdělávací knihy vzniká z potřeby mít v životě mentora, tedy člověka, který by nám měl dát po vědomostní a částečně i duševní stránce vše podstatné a potřebné. Ne každý však takovou osobu ve svém okolí má. Často nás také inspiruje člověk, který není reálně dosažitelný. Pak přichází většinou na řadu jeho knihy, protože ty nám poskytnou jeho rady a de facto se tak stane naším mentorem. Výhodou knih však je, že můžeme mít tolik mentorů a rádců, kolik si jen zamaneme resp., kolik jsme schopni přečíst jejich knih.

Zde ovšem přichází ten „nepříjemný“ fakt ohledně knih, tedy že je sice fajn mít za mentory zajímavou skupinu úspěšných byznysmenů, filozofů a trenérů fitness dohromady, ale už méně fajn je najít si dostatek času na to, abychom ty desetitisíce stránek jejich knih stihli přečíst dostatečně brzy na to, aby nám všechna ta inspirace a rady ještě vůbec byly k něčemu platné. Tím se dostávám zpět k nadpisu.

Ne, nejde o první lekci kurzu rychločtení. Spíš se pokusíme podívat na to, jakým stylem jsou obecně knihy psány a jak tohoto vědění využít při samotné četbě k tomu, abychom skutečně mohli vzít knihu o 600 stranách a za 10 minut ji zavřít s tím, že si z ní s vysokou pravděpodobností odneseme z pohledu užitečnosti to samé, co člověk, který ji čte týden po večerech před spaním.

Beru do ruky libovolnou knihu, co dál?

Pojďme si vzít nějakou libovolnou knihu, na kterou můžete narazit na internetu, nebo v knihkupectví při brouzdání oddělením s osobním rozvojem. Řekněme, že nás zaujala kniha „Jak si správně přát. 7 pravidel, jak uskutečnit své sny“ od Pierra Franckha a chceme z ní dostat jen to podstatné, protože nemáme čas číst všechnu omáčku okolo. Na úvod zapomeneme na to, že jediným způsobem, jak si z knihy odnést vědomosti, je přečíst ji od začátku do konce. Nyní už k samotnému procesu.

1. Fáze – Obal (1-2 minuty)

První věc, která nás na každé knize přirozeně zajímá, je její obal. První jednu až dvě minuty proto věnujeme tomu, že se zaměříme na přední (název, obrázky), zadní i vnitřní obal knihy (rychlé shrnutí obsahu). Poté ještě očima proletíme samotný obsah knihy uvnitř. V podstatě se snažíme být takovým „detektivem“ a sesumarizovat si, která jsou stěžejní témata a myšlenky knihy.

Věřte, nebo ne, ale už jen během této krátké chvíle můžete často najít to nepodstatnější, co v celé knize najdete. Většina knih je totiž postavených na jedné či dvou velmi dobrých myšlenkách. Ale aby vám někdo byl knihu schopen prodat a vy se necítili okradeni, je potřeba obalit tyto hlavní myšlenky do stovek slov a stránek textu. Pokud tedy zapomenete na čtení knihy slovo od slova, můžete se zaměřit rovnou na hledání těchto myšlenek.

V našem případě zjistíme, že tím nejpodstatnějším v celé knize bude nějakých 7 důležitých pravidel, kterými bychom se zřejmě v životě měli řídit. Když nahlédneme do obsahu, velmi pravděpodobně tam tyto pravidla najdeme vyjmenovaná a pochopíme, co se nám autor snaží svým dílem říct. Takže máme za sebou 2 minuty s knihou v ruce a už teď víme, které jsou stěžejní informace uvnitř.

2. Fáze – Obsah (5-10 minut)

V druhé fázi se s vědomím toho, co hledáme, vrhneme na jednotlivé kapitoly knihy. U každé nové kapitoly si vždy přečteme jen první odstavec textu. První kapitola často může být tou nejdůležitější v celé knize, proto se někdy vyplatí přečíst si víc odstavců, možná celou jednu stranu textu. Při listování knihou někdy narazíte na obrázky, které vám také rychle pomohou pochopit autorovy úmysly.

Důležité je rovněž zaznamenávat si věci, které vás v obsahu opravdu zaujmou, a možná byste se k nim rádi vrátili ještě jednou. Můžete si důležité strany třeba nějak poznačit, ale nezastavujte se na dlouho u jedné zajímavé kapitoly. Pokračujte dál a projděte takto celou knihu. Řekněme, že v našem případě nás nejvíc zaujalo pět ze sedmi avizovaných pravidel, protože zbylá dvě pravidla jsou v podstatě jinak řečená pravidla 2 a 4.  Zajímavě vypadá také závěrečná kapitola se shrnutím.

3. Fáze – Klíčové myšlenky/nápady (libovolně dlouho)

Při třetím průchodu knihou už nic nehledáme a jdeme přímo na místa, která nás zaujala (obrázky, stránky, kapitoly). Až zde přejdeme k opravdovému čtení a přečteme několik odstavců, nebo rovnou celou stránku. U zajímavých kapitol se rovněž vyplatí přečíst si vždy jejich poslední odstavec, kde většinou autor shrnuje to podstatné, co před tím na 20 stranách za pomocí příběhů a dlouhých souvětí (omáčky) vysvětloval. Zjednodušeně řečeno přeskočíte vysvětlování teorie a přečtete si rovnou, jak ony hlavní myšlenky uvést do praxe.

Závěr – nepanikařte, vracejte se ke knihám

Pokud něco podobného zkoušíte poprvé, je dost možné, že si na konci budete připadat, jako že jste si z knihy vlastně nic neodnesli. Nejde o nic neobvyklého, zvlášť pokud váš mozek není zvyklý na tento typ soustředění a rychlého chytání souvislostí. Nikdo učený ještě z nebe nespadl a i tato technika stejně jako všechny ostatní schopnosti, které chceme v našem životě ovládnout, vyžaduje trénink.

Na závěr bych ještě připomenul jeden mýtus ohledně vzdělávacích knih, který si do nich lidé často přinášejí z beletrie. Přečíst knihu jen jednou je hloupost. Jakmile si zkusíte jednu 10-ti minutovou knihu, neodložte ji mezi přečtené, ale kdykoliv budete mít chvíli času, vraťte se k ní znova. Možná vám tentokrát bude stačit jen polovina času, protože už si budete pamatovat, co přesně vás zajímá.

Tímto stylem lze podle libosti každý týden točit třeba 10 až 20 zcela nových knih a můžete si být jistí, že z dlouhodobého pohledu budete mít mnohem víc znalostí, než lidé, kteří čtou knihy od začátku do konce, desetkrát déle než vy a už se k nim nevracejí, protože nemají čas číst každou knihu celou dvakrát, nebo třikrát jako vy. Pak už bude jen na vás, jestli tyto znalosti proměníte ve víc peněz na účtu, zdravější život, nebo víc štěstí pro celou vaši rodinu.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam