5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Už jste slyšeli o Hard Money Loans? Jde o velmi rychlé nebankovní úvěry pro malé a střední firmy. V zahraničí je to běžný produkt, jehož výhody v posledních letech objevují i čeští podnikatelé. Díky rychlému poskytnutí s minimem administrativy může podnikatel pružně reagovat na zajímavé obchodní či investiční příležitosti. Seznamte se s výhodami zajištěných nebankovních úvěrů.

Podnikatelé a firmy mají několik možností, jak financovat obchodní příležitosti. Tuzemské banky nabízejí pro tyto účely především provozní a investiční úvěry. Praxe ale ukazuje, že bankovní úvěr nemusí být nejvýhodnějším řešením pro všechny podnikatele a jejich aktivity. Mnohdy je totiž cesta k jeho získání časově velmi náročná. Je potřeba předložit řadu dokumentů a kvůli administrativním průtahům se firmy mohou připravit o často časově omezené obchodní nabídky nebo investiční příležitosti. V zahraničí ale malé a střední firmy běžně využívají nebankovní půjčky zajištěné nemovitostí, označované jako Hard Money Loans. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

1) Snadnější cesta k úvěru

Úvěr od banky rozhodně nezíská každý podnikatel. Překážkou může být například velmi krátká historie firmy, nízký obrat nebo horší bonita. Pokud může podnikatel nabídnout jako záruku vlastní nemovitost, řešením jsou Hard Money Loans. Pro nebankovní společnost je zastavená nemovitost dostatečnou zárukou, proto nemusí tak přísně posuzovat bonitu žadatele. „Samozřejmě i my se zajímáme o to, zda bude podnikatel schopen úvěr splatit, ale bez hlubokých analýz a zbytečných otázek. Využíváme nicméně registry sdružení SOLUS, kterého jsme členy. Podstatná je pro nás ale kvalita zajištění a účel financování. Podnikatelům totiž pomáháme financovat zajímavé obchodní příležitosti s vysokým očekávaným ziskem, nikoliv běžnou spotřebu,“ vysvětluje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se specializuje na segment Hard Money Loans.

2) Peníze lze využít na cokoliv

Banky běžně rozdělují úvěry na neúčelové a účelové. Pokud podnikatel nechce uvádět způsob, jak s penězi naloží, zpravidla získá jen několik desítek nebo nižší stovky tisíc korun. A to nemusí stačit. V případě účelových úvěrů banky potřebují doložit, na co budou peníze využity, a poskytnutá částka pak skutečně musí být použita jen na tento konkrétní účel. U větších projektů je vyžadován i investiční záměr. Zpracování záměru může zabrat i několik měsíců a obchodní příležitost mezitím zpeněží konkurence. Nebankovní poskytovatelé zpracování investičního záměru nevyžadují a peníze je možné využít na cokoliv.

3) Možnost úspory nákladů díky předčasnému splacení či refinancování

Rychlé poskytnutí půjčky je zpravidla vykoupeno vyšší cenou peněz. To platí jak pro úvěrové produkty pro občany, tak pro firmy. V určitých situacích je však prvořadá rychlost a snadná dostupnost prostředků, zatímco jejich cena je sekundární. „Je důležité poměřovat náklad za dobu použití úvěru vůči přínosům z financované příležitosti a podle toho se rozhodnout, zda má půjčka smysl. Většina našich klientů navíc úvěr splatí za 4 až 8 měsíců, takže náklady jsou reálně třeba poloviční, než jak by mohl naznačovat úrok uváděný na roční bázi,“ upozorňuje Petr Vencálek. Řada firem podle něj proto rychlou nebankovní půjčku následně refinancuje levnějším produktem v bance, což je možné dopředu naplánovat. Řada podnikatelů potřebuje rychlou půjčku doslova jen na pár dní, což banky paradoxně neumějí pokrýt.„Podnikatel si za pomoci Hard Money Loans vlastně kupuje čas pro vyřízení levnějšího úvěru u tradičního poskytovatele úvěrů,“ dodává Petr Vencálek.

4) Peníze jsou na účtu za několik dní

Nejsilnější zbraní nebankovních poskytovatelů je rychlost vyřízení úvěru. Zatímco vyřizování bankovního úvěru běžně zabere i několik týdnů, v případě nebankovních poskytovatelů mají podnikatelé peníze na účtu běžně do jednoho týdne, často i dříve. Čas totiž hraje klíčovou roli. Podnikatelé mnohdy narazí na mimořádné příležitosti, kdy jim okamžitá dostupnost finančních prostředků může zajistit i statisícové zisky nebo úspory. Příkladem může být výhodný nákup materiálu při likvidaci skladu nebo okamžité složení jistoty pro získání lukrativní zakázky.

5) Srozumitelné smluvní podmínky a minimum poplatků

Seriózní poskytovatelé půjček uvádějí transparentní a jasné smluvní podmínky. Při extrémně rychlém vyřízení úvěru ani není čas zkoumat detaily skryté v malém písmu nebo pod čarou. Existují však i neseriózní firmy profitující na pokutách a prodejích zástav. „V extrémním případě je možné se na trhu setkat s desetitisícovými pokutami při opoždění splátky, byť o jeden jediný den. Víceleté úvěry zase mohou mít v prvním roce extrémně nízkou a marketingově tlačenou sazbu, která ale v dalších letech několikanásobně vzroste,“ varuje Petr Vencálek. „Našim klientům účtujeme pouze zpracování úvěru a pak nezbytnosti, jako je například poplatek za notářský zápis a náklady na kolek vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí. O všem jsou srozumitelně informováni dopředu. V žádném případě neúčtujeme absurdity typu poplatku za předčasné splacení úvěru a podobně,“ uzavírá Vencálek.

Podobné články

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout
Podnikání

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout

Redakce MontyRich - 19.09.2018

Jakmile poprvé v životě získáte status CEO, dostane vaše kariéra nový rozměr. Vaše obzory a kontakty se začnou rozšiřovat, stejně jako se vaše…

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Redakce magazínu MontyRich - 18.09.2018

Po autonehodě přišel o rodinu a o střechu nad hlavou. Ocitl se na ulici jako bezdomovec. Z největší životní beznaděje napsal knihu svých myšlenek, za…

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit…

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS
Podnikání

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Ačkoliv státní podpora stavebního spoření již není taková jako v minulosti, zájem Čechu o tento finanční produkt stále neuvadá a jak říká Tomáš…

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?
Podnikání

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Redakce MontyRich - 17.09.2018

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového…

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 17.09.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam