Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli čtyř největších stavebních spořitelen – díl 3/4

Třetí díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme hovořili s Michaelem Pupalou, generálním ředitelem Wüstenrotu, který na nové místo nastoupil 1. ledna letošního roku a je zodpovědný především za inovace v oblasti obchodu, služeb a produktů.

Michael Pupala, generální ředitel Wüstenrotu

Jaká je současná pozice stavebního spoření na trhu v porovnání ostatními finančními instrumenty?

V porovnání s ostatními spořicími produkty (spořicí účet, podílové fondy, akcie, termínované vklady, doplňkové penzijní spoření apod.) si stavební spoření dlouhodobě drží nejvyšší oblibu u obyvatel České republiky. Dle nejnovějších průzkumů ho na první místo řadí více než polovina dotázaných. A to se projevuje i na výsledcích celého sektoru. V letech 2016 a 2017 se podařilo na trhu stavebních spořitelen obrátit trend a počet všech klientů se smlouvou o stavebním spoření již neklesal tak rychle, jako v roce v 2015. Současně od roku 2015 roste cílová částka sjednaného stavebního spoření. Proto v letošním roce očekáváme nárůst v počtu smluv o stavebním spoření.

Jaké můžeme v současnosti očekávat zhodnocení u stavebního spoření, ačkoliv základní úroková sazba ČNB pomalu roste, je stále téměř na nule?

Wüstenrot – stavební spořitelna nabízí od 20. května nový tarif s úrokovou sazbou 1,2 % bez jakýchkoliv složitých podmínek, limitů ročně naspořené částky či věkových omezení. Díky státní podpoře ve výši až dva tisíce korun může klient počítat s průměrným ročním zhodnocením až 4,5 %. Stavební spořitelny nejsou ve stejné situaci jako klasické banky a zdroje na úvěry jsou primárně tvořeny vklady spořících klientů. Z toho důvodu úrokové sazby na stavebním spoření reagují na změny sazeb s delším časovým obdobím, jedná se o střednědobý spořicí produkt.

Jaká je budoucnost stavebního spoření? Plánují se nějaké novinky?

Současná situace na finančním trhu je přímo ideální příležitostí pro demonstraci všech výhod stavebního spoření. Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB dává možnost zamyslet se nad případným zvýšením úrokových sazeb z vkladů a nabídnout klientům ještě zajímavější zhodnocení. Je třeba si ale uvědomit, že sazby jsou tvořeny na delší časové období – minimálně šest let.

Nesmíme zároveň zapomenout ani na vliv regulace hypotečního trhu. Pokud si klient chce pořídit nemovitost na hypotéku, potřebuje mít naspořeno alespoň 10 % z ceny bytu či domu. A pro vytvoření této rezervy je stavební spoření ideálním nástrojem.

Zároveň růst sazeb bude mí vliv i na úvěrovou stranu stavebního spoření. Kdo si tak chce zafixovat současné nízké sazby z úvěru, je ideální čas na stavebko. Protože při uzavření smlouvy o stavebním spoření garantujeme klientovi nejen úrokovou sazbu z vkladu, ale i z úvěru. A ta je platná po celou dobu trvání smlouvy.

Do budoucna je našim cílem celkové zrychlení, zjednodušení a zatraktivnění procesu sjednání a správy produktů.

Kdo je typickým klientem, jenž využívá služby stavebních spořitelen?

Rozlišujeme několik skupin klientů. První využívají stavební spoření pouze jako spořící produkt pro ukládání a zhodnocení financí. Velmi oblíbené je takto šetřit i dětem, smlouvu je možné uzavřít již od narození a vytvořit svým dětem základ do budoucího života.

Spořícím klientům se také říká „přátelští“, protože jejich vklady jsou zdrojem pro financování úvěrů.

Druhou skupinou jsou lidé, kteří se pravidelným spořením připravují na řešení svých bytových potřeb v budoucnu, na jejichž realizaci poté využijí výhodný řádný úvěr ze stavebního spoření.

Třetí skupinou jsou klienti, kteří své plány realizují ihned a pro tyto potřeby využijí stavební spoření s překlenovacím úvěrem, který jim umožní financování bez jakékoliv akontace. Pro ně máme naši Půjčku ProBydlení. Tu lze využít nejen na rekonstrukci, ale i na nákup družstevního bytu či refinancování účelových úvěrů na bydlení.

V čem tkví hlavní atraktivita stavebního spoření?

Stavební spoření je v České republice tradiční produkt s 25letou historií, který zajišťuje bezpečné zhodnocení peněz doplněné státním příspěvkem. Pravidelným spořením klient získává po čase nárok na výhodný úvěr ze stavebního spoření s předem garantovanou úrokovou sazbou. Úvěry nezajištěné nemovitostí jsou pak ideální na rekonstrukci či modernizaci bydlení. Na pořízení družstevního bydlení je úvěr ze stavebního spoření nenahraditelným řešením. Například Wüstenrot nabízí překlenovací úvěr Půjčka ProBydlení na pořízení družstevního bydlení ve výši až 1,5 milionu korun bez ručení nemovitostí.

Jakým způsobem vnímáte současnou situaci na realitním trhu? Můžeme očekávat splasknutí realitní bubliny?

Názory expertů se shodují na tom, že hypoteční trh dospěl ke svému vrcholu a bude docházet k poklesu. Otázka je, jak ten pokles bude velký. Další otázka je, co je vlastně ten hypoteční trh – kolik z toho je interní refinancování, kolik je nová výstavba atd.

My předpokládáme, že pokles trhu nastane. Doby, kdy jsme měli trh v hodnotě 200 mld. Kč, se asi opakovat nebudou. Dostaneme se na nějakou stabilní hladinu. Ale netroufám si říci, kde ta stabilní hladina je. Je to 170, 160, 180 mld. Kč? Předpokládáme, že pokles nebude tak rychlý, ale určitě bude.

Trh financování bydlení je plnění snů pro koncového zákazníka. A do jisté míry je jedno, zda mu řešení nabídne stavební spořitelna nebo hypoteční banka. Z mého pohledu je důležité vybrat vhodné řešení pro klienta, které odpovídá jeho situaci a možnostem. Je potřeba na to koukat komplexně jako na trh financování a zkvalitňování bydlení.

S čímž souvisí i následující otázka. Vyplatí se při současných cenách nemovitostí stále koupě vlastního bydlení namísto placení nájemného nebo byste doporučil počkat na vhodnější dobu k nákupu?

Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Liší se totiž pohledu občana a investora. Investora zajímá jak vstupní cena nemovitosti, náklady na financováním, tak i prodejní cena po skončení jeho investičního horizontu. A takový klient pečlivě propočítá veškeré přínosy a náklady spojené s nemovitostí a porovná s alternativní investicí.

Na druhou stranu občané, kteří si nepořizují nemovitosti primárně jako investici, oceňují, že nemovitost je v jejich vlastnictví, ve stáří nebudou závislí na výši nájemného a zpravidla je nemovitost předána dalším generacím rodiny.

Vždycky je klíčové porovnat si výši zaplaceného nájmu a předpokládanou výši splátky. Například pokud je cena bytu 1 milion korun a výše měsíčního nájmu 9 000 korun, rodina zaplatí na nájemném ročně téměř 10 % ceny bytu. Pak rozhodně dává smysl uvažovat o úvěru na bydlení. Stejně je tak ale potřeba zohlednit, jak velkou část z příjmů si ukrojí splátka úvěru. Samozřejmě pokud budeme hovořit o lokalitách s nižšími cenami bytů, ale i nižšími průměrnými příjmy než ve velkých městech, vychází nákup nemovitosti ekonomicky výhodněji. Roli i hraje „pocit“ a ten mají Češi lepší „ve vlastním“.

Ceny kvalitních nemovitostí, ať už mluvíme o bytech, domech či pozemcích se budou zvyšovat určitě i nadále. Jejich růst může být lehce zpomalen v případě korekce trhu. Nemovitosti, které nejsou v atraktivních lokalitách, mohou být zasaženy případným poklesem více.

Mohl byste ve stručnosti popsat, jakým způsobem funguje úvěr ze stavebního spoření? Kdy je o něj možno zažádat, jaké jsou úrokové sazby apod.? Myslím, že je to zajímavá otázka pro lidi, kteří by rádi žádali o hypotéku a nedisponují příliš velkou hotovostí.

Nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření vzniká nejdříve po 2 letech spoření, a to v případě, že klient naspoří požadovanou část cílové částky (40 – 50 %) a dosáhne požadované výše ohodnocovacího čísla. Takový řádný úvěr ze stavebního spoření nabízí Wüstenrot již od 1,99 % p. a. Klienti, kteří chtějí využít financování svých potřeb bez nutného čekání či pravidelného spoření na počátku mohou využít překlenovací úvěr – naše Půjčka ProBydlení. Úroková sazba začíná na 4,89 % ročně, v případě refinancování jiných účelových úvěrů pak dokonce na 4,39 % ročně a je nejlepší na trhu. Po splnění výše uvedených podmínek – tedy dva roky spoření a dosažení potřebné výše cílové částky se úvěr překlopí na řádný s nižší úrokovou sazbou.

Co říkáte na nynější trend, kdy si řada občanů, především na území Prahy, bere hypotéky na koupi bytů, aby je následně pronajímali ať už dlouhodobě nebo formou krátkodobých pronájmů?

Je to jedna z možností, jak investovat své finanční prostředky a zajistit si do budoucna další pasivní příjem nebo tímto způsobem vyřešit bydlení pro své děti. Můžeme diskutovat o vlivu krátkodobých nájmů na celý realitní trh. Záleží zejména na tom, jaké množství bytů je s takovým záměrem koupeno. Je potom i na rozhodnutí vedení města, zda chce tuto situaci nějak regulovat. Na druhou stranu, situace v Praze je specifická a hodně už bylo napsáno o tom, že výstavba nových bytů se v Praze v posledních letech výrazně zpomalila a poptávka proto výrazně převyšuje nabídku. A to se extrémně projevilo na cenách nemovitostí v hlavním městě a okolí.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam