x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

26.04.2018 / Patrik Kudláček
Ve třetím díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám: „Osobně považuji za největší výhodu stavebního spoření to, že pomáháme klientům naspořit dostatek vlastního kapitálu, aby mohli realizovat své sny o lepším bydlení. Velkou výhodou je, že lidé přesně vědí, jakou úrokovou sazbu úvěru v budoucnosti dostanou.“
Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Jaká je současná pozice stavebního spoření na trhu v porovnání ostatními finančními instrumenty?

Stavební spoření je jedinečné zejména tím, že umožňuje klientům spořit podle jejich finančních možností. Je otevřeno všem věkovým kategoriím. Dětem mohou spořit rodiče a prarodiče, ale běžně si spoří i lidé v důchodovém věku. Bez nadsázky se jedná o nejoblíbenější spořicí produkt u nás.

Jaké můžeme v současnosti očekávat zhodnocení u stavebního spoření, ačkoliv základní úroková sazba ČNB pomalu roste, je stále téměř na nule?

Na nule byly úrokové sazby u jiných spořicích produktů. Na rozdíl od nich se u stavebního spoření udržely úrokové sazby pro spořicí tarify na jednom procentu, což spolu se státní podporou umožňuje klientům dosahovat efektivní výnos mezi 3 až 4 procenty.

Jaká je budoucnost stavebního spoření? Plánují se nějaké novinky?

Naše společnost přišla na trh s velmi atraktivní novinkou. Letos slavíme 25 let na trhu, a tak nyní máme pro děti a mladé do 25 let stavební spoření se základní úrokovou sazbou 1,5 %, čímž se při započítání státní podpory dostáváme na celkový výnos přesahující 4 procenta.

Kdo je typickým klientem, jenž využívá služby stavebních spořitelen?

Typickým klientem je každý, kdo přemýšlí o své budoucnosti. Naše klienty najdete v každém koutu republiky, napříč věkovými kategoriemi i mezi téměř všemi příjmovými skupinami.

V čem tkví hlavní atraktivita stavebního spoření?

Osobně považuji za největší výhodu stavebního spoření to, že pomáháme klientům naspořit dostatek vlastního kapitálu, aby mohli realizovat své sny o lepším bydlení. Je jedno, zda to je první vlastní bydlení pro mladé, nová koupelna nebo úprava bytu umožňující bezbariérový pohyb seniorům. Velkou výhodou je, že lidé přesně vědí, jakou úrokovou sazbu úvěru v budoucnosti dostanou. Tento fakt je nyní, v době rostoucích úrokových sazeb, vnímán našimi klienty opět velmi kladně.

Jakým způsobem vnímáte současnou situaci na realitním trhu? Můžeme očekávat splasknutí realitní bubliny?

Těžko říct, zda nyní máme realitní bublinu. To se bohužel dá vždy posoudit až zpětně. Je pravdou, že v uplynulých dvou letech rostly ceny nemovitostí rychleji, než jsme očekávali. Hlavním důvodem pro růst pak byl zejména nedostatek nemovitostí na straně nabídky. Tento vliv byl podpořen historicky nízkou úrovní úrokových sazeb. Nyní tyto vlivy postupně slábnou, takže spíše věřím ve zpomalení růstu cen nemovitostí než na nějaký skokový propad cen.

S čímž souvisí i následující otázka. Vyplatí se při současných cenách nemovitostí stále koupě vlastního bydlení namísto placení nájemného, nebo byste doporučil počkat na vhodnější dobu k nákupu?

To je složitá otázka, na kterou není univerzální odpověď. Záleží na konkrétní situaci každého klienta. Pokud se bavíme o vlastním bydlení a ne o spekulativních nákupech, pak je dobré si uvědomit, že i když v minulosti došlo ke skokovému propadu cen nemovitostí, tak během několika let se ceny zase vrátily na původní úroveň.

Mohl byste ve stručnosti popsat, jakým způsobem funguje úvěr ze stavebního spoření? Kdy je o něj možno zažádat, jaké jsou úrokové sazby apod.? Myslím, že je to zajímavá otázka pro lidi, kteří by rádi žádali o hypotéku a nedisponují příliš velkou hotovostí.

Základním principem stavebního spoření je to, že na počátku klient spoří a ví, že až naspoří daný objem prostředků, může si požádat o úvěr s jemu předem známými parametry. Klientům, kteří potřebují řešit svojí bytovou potřebu před tímto okamžikem, nebo dokonce ještě ani nezačali spořit, nabízíme takzvané překlenovací úvěry. V takovém případě pak klient splácí úroky tohoto překlenovacího úvěru a současně spoří do té doby, než získá řádný úvěr. Celý tento postup pak klient vidí na modelu, který pro něj náš finanční poradce připraví.

Co říkáte na nynější trend, kdy si řada občanů, především na území Prahy, bere hypotéky na koupi bytů, aby je následně pronajímali ať už dlouhodobě nebo formou krátkodobých pronájmů?

Ano, vím o tom, je to způsob investice, který má své výhody, ale i svá podstatná rizika. Každý by si měl velmi dobře rozmyslet, zda je připraven a schopen zvládnout případné výkyvy způsobené růstem úrokových sazeb nebo placením nájemného.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 4/5

Článek

David Ogilvy: Jak dělat reklamu, která prodává - díl 1.

Co si lze odnést z díla otce reklamy i dnes

Článek

5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Článek

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek

5 největších výzev, kterým čelí každý malý podnik. Jak je zvládnout?

Podnikání není procházka růžovým sadem, zejména v začátku

Článek
Další články z rubriky Podnikání