Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Ve třetím díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám: „Osobně považuji za největší výhodu stavebního spoření to, že pomáháme klientům naspořit dostatek vlastního kapitálu, aby mohli realizovat své sny o lepším bydlení. Velkou výhodou je, že lidé přesně vědí, jakou úrokovou sazbu úvěru v budoucnosti dostanou.“

Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Jaká je současná pozice stavebního spoření na trhu v porovnání ostatními finančními instrumenty?

Stavební spoření je jedinečné zejména tím, že umožňuje klientům spořit podle jejich finančních možností. Je otevřeno všem věkovým kategoriím. Dětem mohou spořit rodiče a prarodiče, ale běžně si spoří i lidé v důchodovém věku. Bez nadsázky se jedná o nejoblíbenější spořicí produkt u nás.

Jaké můžeme v současnosti očekávat zhodnocení u stavebního spoření, ačkoliv základní úroková sazba ČNB pomalu roste, je stále téměř na nule?

Na nule byly úrokové sazby u jiných spořicích produktů. Na rozdíl od nich se u stavebního spoření udržely úrokové sazby pro spořicí tarify na jednom procentu, což spolu se státní podporou umožňuje klientům dosahovat efektivní výnos mezi 3 až 4 procenty.

Jaká je budoucnost stavebního spoření? Plánují se nějaké novinky?

Naše společnost přišla na trh s velmi atraktivní novinkou. Letos slavíme 25 let na trhu, a tak nyní máme pro děti a mladé do 25 let stavební spoření se základní úrokovou sazbou 1,5 %, čímž se při započítání státní podpory dostáváme na celkový výnos přesahující 4 procenta.

Kdo je typickým klientem, jenž využívá služby stavebních spořitelen?

Typickým klientem je každý, kdo přemýšlí o své budoucnosti. Naše klienty najdete v každém koutu republiky, napříč věkovými kategoriemi i mezi téměř všemi příjmovými skupinami.

V čem tkví hlavní atraktivita stavebního spoření?

Osobně považuji za největší výhodu stavebního spoření to, že pomáháme klientům naspořit dostatek vlastního kapitálu, aby mohli realizovat své sny o lepším bydlení. Je jedno, zda to je první vlastní bydlení pro mladé, nová koupelna nebo úprava bytu umožňující bezbariérový pohyb seniorům. Velkou výhodou je, že lidé přesně vědí, jakou úrokovou sazbu úvěru v budoucnosti dostanou. Tento fakt je nyní, v době rostoucích úrokových sazeb, vnímán našimi klienty opět velmi kladně.

Jakým způsobem vnímáte současnou situaci na realitním trhu? Můžeme očekávat splasknutí realitní bubliny?

Těžko říct, zda nyní máme realitní bublinu. To se bohužel dá vždy posoudit až zpětně. Je pravdou, že v uplynulých dvou letech rostly ceny nemovitostí rychleji, než jsme očekávali. Hlavním důvodem pro růst pak byl zejména nedostatek nemovitostí na straně nabídky. Tento vliv byl podpořen historicky nízkou úrovní úrokových sazeb. Nyní tyto vlivy postupně slábnou, takže spíše věřím ve zpomalení růstu cen nemovitostí než na nějaký skokový propad cen.

S čímž souvisí i následující otázka. Vyplatí se při současných cenách nemovitostí stále koupě vlastního bydlení namísto placení nájemného, nebo byste doporučil počkat na vhodnější dobu k nákupu?

To je složitá otázka, na kterou není univerzální odpověď. Záleží na konkrétní situaci každého klienta. Pokud se bavíme o vlastním bydlení a ne o spekulativních nákupech, pak je dobré si uvědomit, že i když v minulosti došlo ke skokovému propadu cen nemovitostí, tak během několika let se ceny zase vrátily na původní úroveň.

Mohl byste ve stručnosti popsat, jakým způsobem funguje úvěr ze stavebního spoření? Kdy je o něj možno zažádat, jaké jsou úrokové sazby apod.? Myslím, že je to zajímavá otázka pro lidi, kteří by rádi žádali o hypotéku a nedisponují příliš velkou hotovostí.

Základním principem stavebního spoření je to, že na počátku klient spoří a ví, že až naspoří daný objem prostředků, může si požádat o úvěr s jemu předem známými parametry. Klientům, kteří potřebují řešit svojí bytovou potřebu před tímto okamžikem, nebo dokonce ještě ani nezačali spořit, nabízíme takzvané překlenovací úvěry. V takovém případě pak klient splácí úroky tohoto překlenovacího úvěru a současně spoří do té doby, než získá řádný úvěr. Celý tento postup pak klient vidí na modelu, který pro něj náš finanční poradce připraví.

Co říkáte na nynější trend, kdy si řada občanů, především na území Prahy, bere hypotéky na koupi bytů, aby je následně pronajímali ať už dlouhodobě nebo formou krátkodobých pronájmů?

Ano, vím o tom, je to způsob investice, který má své výhody, ale i svá podstatná rizika. Každý by si měl velmi dobře rozmyslet, zda je připraven a schopen zvládnout případné výkyvy způsobené růstem úrokových sazeb nebo placením nájemného.

Podobné články

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 20.07.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

5 skvělých otázek, kterými si během přijímacího pohovoru řeknete vysněnou práci
Podnikání

5 skvělých otázek, kterými si během přijímacího pohovoru řeknete vysněnou práci

Patrik Kudláček - 18.07.2018

Pokud jste se nevydali na dráhu podnikání nebo nedisponujete cennými kontakty na ty, kteří ano a jsou úspěšní, nejspíš se nevyhnete přijímacímu…

Jak vychovat malého podnikatele? Návod od Marka Cubana
Podnikání

Jak vychovat malého podnikatele? Návod od Marka Cubana

Milan Charvát - 13.07.2018

Mark Cuban se s majetkem kolem 4 miliard dolarů řadí mezi nejbohatší osobnosti světa. Kromě jeho milovaných Dallas Mavericks, kteří válí v…

Vytvořit miliardovou firmu bez jediného šálku kávy? Sara Blakely to dokázala
Podnikání

Vytvořit miliardovou firmu bez jediného šálku kávy? Sara Blakely to dokázala

Milan Charvát - 12.07.2018

Sara Blakely, sedmačtyřicetiletá zakladatelka módní firmy Spanx je velmi dobře známá nejen všem ženám, které se s i nadbytečnými kily chtějí cítit…

Splnit si sen a otevřít hospodu. Základní tipy, jak na to
Podnikání, Prémium

Splnit si sen a otevřít hospodu. Základní tipy, jak na to

Roman Peterka - 12.07.2018

Hospoda, kavárna nebo bistro. Nebo třeba hit posledních let – minipivovar. Lákalo vás vždycky mít vlastní podnik tohoto typu? Dobře si to rozmyslete.…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 12.07.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam