Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Druhý díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme vyzpovídali Jiřího Plíška, předsedu představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, který věští stavebnímu spoření světlou budoucnost, jak uvedl: „Stavebko je nástrojem k naplnění snů o lepším bydlení a opravdových domovech, které jsou společné nám všem. Zároveň je bezkonkurenční jedničkou na financování rekonstrukcí. Vyhlídky stavebka do budoucna jsou proto velmi dobré.“

Jiří Plíšek, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Jaká je současná pozice stavebního spoření na trhu v porovnání ostatními finančními instrumenty?

Stavebko je unikátní produkt. Jeho účelem je naplňovat sny o lepším bydlení a vytvářet opravdové domovy. Spojuje v sobě dvě složky – úvěr a výhodné spoření, díky čemuž je velice populární. To jasně dokazují i čísla – tři a půl milionu občanů České republiky jsou v současnosti klienty stavebních spořitelen, které pro ně spravují 3,2 miliony vkladových účtů a přes 600 tisíc úvěrů.

Jaké můžeme v současnosti očekávat zhodnocení u stavebního spoření, ačkoliv základní úroková sazba ČNB pomalu roste, je stále téměř na nule?

Jak jsem již uvedl, stavební spoření má dvě části – úvěrovou a vkladovou. Pokud se máme bavit jen o části vkladové, můžeme s klidem říci, že i zde je stavebko velice konkurenceschopné. Nabízí totiž vysoké garantované zhodnocení v šestiletém horizontu spoření, a to přes 3,5 % p. a., navíc jsou vklady pojištěné u garančního systému finančního trhu. Klient tak dopředu ví, kolik peněz na jeho účtu po šesti letech zaručeně bude, a s těmito prostředky může do budoucna počítat. Vklad ze stavebního spoření může být navíc využíván jako vlastní finanční základ, který je nutný pro získání hypotečního úvěru.

Jaká je budoucnost stavebního spoření? Plánují se nějaké novinky?

Stavebko je nástrojem k naplnění snů o lepším bydlení a opravdových domovech, které jsou společné nám všem. Zároveň je bezkonkurenční jedničkou na financování rekonstrukcí a každý, kdo bydlí, má s rekonstrukcí alespoň nějakou zkušenost. Vyhlídky stavebka do budoucna jsou proto velmi dobré. Nicméně si umím představit, že se zjednoduší způsob, jakým klienti prokazují to, že úvěr použili skutečně na zlepšení svého bydlení. Zrychlí se procesy, zvýší se i komfort klientů v přístupu ke stavební spořitelně. Služba bude tam, kde je klient, a ne tam, kde má stavební spořitelna pobočku. Třeba u nás v Buřince si klienti mohou už teď uzavřít smlouvu o stavebním spoření zcela online, nebo jak my říkáme z gauče.

Kdo je typickým klientem, jenž využívá služby stavebních spořitelen?

Díky tomu, že je stavebko tak flexibilní a variabilní, hodí se úplně každému. Mladý pár jej využije při rekonstrukci prvního společného bydlení, rodině s malými dětmi přijde vhod při stěhování se do většího, hodí se i při úpravách dětských pokojíčků pro potřeby školáků nebo k úpravě bydlení poté, co děti vylétnou z hnízda. Stavební spoření je pak ideální pro každého, kdo chce výhodně spořit, ať už pro sebe nebo pro své děti či vnoučata.

V čem tkví hlavní atraktivita stavebního spoření?

Nabídka stavebka je nesmírně široká a každý, kdo chce lépe bydlet, si v ní najde to svoje. Umožní klientovi okamžitě získat peníze na vysněné lepší bydlení, stejně jako zajistit si na dlouho dopředu nízkou úrokovou sazbu svého budoucího úvěru. Oproti běžným úvěrům jsou úvěry ze stavebka dostupnější, protože umožňují nastavit si dlouhou dobu splatnosti a nízké splátky tak nezatěžují rodinný rozpočet. Navíc do doby, než bude klient úvěr opravdu potřebovat, si může výhodně spořit se státní podporou. Stavebko je tak atraktivní úplně pro každého a vlastně ve všech fázích života.

Jakým způsobem vnímáte současnou situaci na realitním trhu? Můžeme očekávat splasknutí realitní bubliny?

Investice do vlastního bydlení je velmi rozumná a žádoucí věc. Když vlastníte nemovitost, bydlíte ve svém a investujete do svého majetku. Vlastní nemovitost Vás zároveň chrání před možným skokovým nárůstem nájmu. To platí obecně. Nicméně realitní trh je složitější, není zdaleka jen o vlastním bydlení. Figurují na něm také čistí investoři, kteří berou nákup bytu jako investici a sledují jím úplně jiné cíle, než je vytvoření domova pro rodinu. Pak vstupují do hry fenomény jako nabídka a poptávka po bytech v konkrétním regionu, přebytek či nedostatek likvidity, nálada trhu, tedy jakási chuť nebo naopak nechuť pořizovat si byty coby investici. Je pravdou, že v posledních letech je čistých investorů hodně a jejich chuť investovat do bytů rostla, na což měly vliv i nízké úrokové sazby. V současné době se sazby opět zvyšují, díky čemuž již nebude investice do bytů tolik výhodná a zůstane jich více pro ty, kteří si je budou pořizovat pro vlastní bydlení.

S předchozí otázkou souvisí i ta následující. Vyplatí se při současných cenách nemovitostí stále koupě vlastního bydlení namísto placení nájemného nebo byste doporučil počkat na vhodnější dobu k nákupu?

Vyplatí. Tím, že vlastníte nemovitost, máte rozumně uložené peníze, jste částečně chráněni před inflací, a navíc investicí do svého domova investujete do svého majetku. Nájem dává smysl, pokud si klient chce něco vyzkoušet. Testuje třeba zvolenou lokalitu nebo velikost bytu před vlastním pořízením nemovitosti. Být v nájmu připadá v úvahu také v případě, že se klient nachází v daném městě nebo životní fázi pouze dočasně. Ale jak jsem říkal, je zásadní rozdíl mezi pořízením vlastního bydlení a nákupem bytu jako investice.

Mohl byste ve stručnosti popsat, jakým způsobem funguje úvěr ze stavebního spoření? Kdy je o něj možno zažádat, jaké jsou úrokové sazby apod.? Myslím, že je to zajímavá otázka pro lidi, kteří by rádi žádali o hypotéku a nedisponují příliš velkou hotovostí.

Buřinka nabízí svým klientům jednak možnost okamžitého financování prostřednictvím úvěru, u kterého nemusí mít klient předem sjednané stavební spoření. Průběh jeho vyřízení je stejně jednoduchý jako u jakékoliv jiné půjčky, liší se jen dokládáním účelu. Buřinka nabízí dva typy takovýchto úvěrů. Prvním typem (z nich) je Úvěr od Buřinky nezajištěný nemovitostí, který je využíván hlavně na rekonstrukce a modernizace. Zde se sazby pohybují od 4,85 % (v případě refinancování od 4,35 %). Druhým typem je náš Hypoúvěr od Buřinky zajištěný nemovitostí, který slouží k pořízení nového bydlení. U něj poskytujeme úrokovou sazbu od 2,65 %.

Pro ty, kteří jsou připraveni plánovat své finanční potřeby, nabízíme vlastní „úvěr ze stavebního spoření“, kdy s klientem již nyní sjednáme budoucí úrokovou sazbu. Třeba při využití našeho aktuálního tarifu si klient spoří s úrokovou sazbou 1 % p. a. a následně mu, zpravidla za dva až šest roků, vznikne nárok na úvěr ze stavebního spoření s úrokovou sazbou 3,99 % p. a. Tuto úrokovou sazbu pak klient dostane bez ohledu na aktuální tržní sazbu, která může být výrazně vyšší, což je v dnešní době rostoucích úrokových sazeb velmi výhodné.

Co říkáte na nynější trend, kdy si řada občanů, především na území Prahy, bere hypotéky na koupi bytů, aby je následně pronajímali ať už dlouhodobě nebo formou krátkodobých pronájmů?

Takovéto chování občanů je stejné jako chování čistých investorů či investorů na akciovém trhu. Pro investici platí magický trojúhelník – výnos, riziko, likvidita – ve kterém je vždy něco za něco. Vyšší výnos je například vykoupen vyšším podstupovaným rizikem. Lidé, kteří toto praktikují, si tedy musí být vědomi nejen toho, že výnos z nájmů není navždy zaručen, ale i toho, že cena nemovitosti může růst i klesat a že prodej bytu a získání likvidity (peněz) je časově poměrně náročný proces. Pokud si občané všechny tyto skutečnosti uvědomují, a přesto do bytu investují, je to jejich volba.

Podobné články

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout
Podnikání

5 nejčastějších chyb mladých lídrů, kterým se musíte vyhnout

Redakce MontyRich - 19.09.2018

Jakmile poprvé v životě získáte status CEO, dostane vaše kariéra nový rozměr. Vaše obzory a kontakty se začnou rozšiřovat, stejně jako se vaše…

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů
Podnikání

Neale Donald Walsch: Bezdomovec, který prodal svůj deník za 1,5 milionu dolarů

Redakce magazínu MontyRich - 18.09.2018

Po autonehodě přišel o rodinu a o střechu nad hlavou. Ocitl se na ulici jako bezdomovec. Z největší životní beznaděje napsal knihu svých myšlenek, za…

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví
Podnikání

3 podnikatelské priority, bez kterých se úspěch nikdy nedostaví

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Neexistuje jeden ultimátní recept na úspěch. Stejně jako neexistuje jeden ultimátní recept na zdraví. To ale neznamená, že si nemůžeme stanovit…

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS
Podnikání

Rozhovor s Tomášem Kořínkem – předsedou představenstva ČMSS

Redakce magazínu MontyRich - 17.09.2018

Ačkoliv státní podpora stavebního spoření již není taková jako v minulosti, zájem Čechu o tento finanční produkt stále neuvadá a jak říká Tomáš…

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?
Podnikání

Efektivní učení - Jak přečíst knihu za 10 minut?

Redakce MontyRich - 17.09.2018

Ok, tohle už vážně zní jako nějaký reklamní slogan. Knihu za 10 minut? Jakoukoliv? Co když má 600 stran? I tu? Jasně, mozek má problém něco takového…

Stresové situace: Jak je zvládat?
Podnikání

Stresové situace: Jak je zvládat?

Roman Peterka - 17.09.2018

Stres. Slovo neoddělitelně spojené s moderní dobou. Konkurence přibývá, nové výzvy a úkoly se valí… není divu, že jsme neustále ve stresu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam