x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

5 důvodů, proč jsou dnes úspěšní často zároveň neúspěšní

30.07.2014 / Tomáš Durčák
Úspěch je metou, ke které jsme někdy schopni jít téměř přes jakékoliv překážky. Někdy můžeme za takové překážky považovat dokonce i vlastní rodinu, či přátele. Na co si dát pozor, abychom do takové pasti při naší cestě za úspěchem sami nespadli?


Pokud jde o krátkodobou záležitost, většinou nemá naše zaneprázdněnost žádný větší efekt, ale existují lidé, kteří jsou ochotni hnát se za úspěchem a kariérou třeba deset nebo patnáct let svého života, aby si pak na samém vrcholu uvědomil, že jsou úplně sami. Velkým paradoxem je tento trend především u úspěšných podnikatelů. Ti jsou sami o sobě zářným příkladem myšlení na zadní kolečka, což je v podnikání naprosto esenciální vlastností, avšak často sami zapomínají na svá osobní zadní kolečka. Kvalitní zázemí firmy se pro ně stane důležitějším, než jejich vlastní rodinné zázemí a zpočátku jim to vlastně ani nepřijde divné.

S přibývajícím věkem a tikajícími biologickými hodinami se však začnou objevovat první pochybnosti. Možná to někoho překvapí, ale doslova zástupy takových rádoby úspěšných lidí končí po třicítce téměř vždy v čekárně u psychologů, protože jsou ztraceni. Mají kariéru, úspěch, peníze, zkrátka vše, po čem tak dlouho toužili, ale tyto hmotné statky díky své nepozornosti, přílišné chamtivosti a workoholismu vyměnili za statky nehmotné (láska, přátelství, důvěra, opora), které jim nyní náhle chybí.

Jak se tomuto novodobému fenoménu úspěšných neúspěšných lidí vyhnout? Zkusili jsme pro vás dát dohromady několik hlavních důvodů, které do této propasti vedou a poradit, jak se jim vyhnout:

1. Víra, že úspěšný život rovná se kvalitní život
 
Asi nejčastěji se lidé bezhlavě za vidinou peněz a úspěchu ženou s myšlenkou, že až budou na vrcholu a konečně získají dostatek peněz, začnou si konečně užívat, věnovat se rodině a koníčkům. Do té doby jsou však pro ně všechny tyto činnosti zakázaným ovocem. Odmítají názor, že i k úspěchu se dá kráčet uvolněně, s úsměvem a zároveň s dostatkem času na vše, co chceme kromě práce stihnout. Zapomínají, že kvalitní život by pro nás měl být heslem každého dne bez ohledu na to, jak moc zaneprázdnění jsme, abychom se k tomu vysněnému užívání jednou dostali pokud možno stále v plném fyzickém a psychickém zdraví.
 
2. Přesvědčení, že nepracovat znamená ztrácet čas
 
Odpočinek, lékař, klidné jídlo, mimopracovní záležitosti. Ani na takové věci si někdy lidé v honbě za penězi nedokáží udělat potřebný čas. Jakmile začne vaše práce vítězit nad zdravým spánkem, vhodnou stravou a dostatkem pravidelného pohybu, můžete si být jisti, že máte problém. O kvalitním životě už se nedá mluvit dávno, avšak nyní pomalu kráčíte proti vlastnímu pudu sebezáchovy a jeden by se až divil, kolik manažerů a vysokých představitelů korporátních sfér už muselo být z firemního jednání odvezeno do nemocnice pro totální vyčerpání organismu, a to navzdory skutečnosti, že fyziologicky byli v nejlepších letech svého života.
 
3. Nezájem o okolí
 
Nemáte čas na přátele, nezajímá vás sympatická slečna, kterou vám chce dohodit kamarád a čím dál tím více omezujete společenské styky a navazování mezilidských vztahů. Opět by vám měla začít blikat červená kontrolka. Ať se to někomu líbí, nebo ne, člověk je od přírody tvor společenský a samota, nemožnost svěřit se, nebo jen prohodit s někým pár neškodných slov či drbů, se na našem rozpoložení dokáže výrazně negativně podepsat.
 
4. Útěk před problémy do práce
 
Ani ti nejchladnější workoholici nejsou lidé bez svědomí a emocí. Každého někdy přepadnou chmurné myšlenky a jeho ne dvakrát šťastný život mu často dává pořádně sežrat i svědomí. Takové problémy nejsou stavěné na to, aby se s nimi člověk dokázal vyrovnat, ale na to, aby byly vyřešeny. Úspěšní neúspěšní však našli ještě jednu cestu. Zakopou v sobě veškeré problémy co nejhlouběji a zasypou je pořádnou dávkou práce, která tak získává téměř vlastnosti drogy, neboť jim umožňuje nemyslet na realitu, ale soustředit se na práci s naivní představou, že jednou, až budou na vrcholu, tomu všemu se jen zasmějí.
 
5. Věčná nespokojenost
 
Často zde v osobním rozvoji na čtenáře apelujeme, aby se nespokojili s drobnými úspěchy, neusínali na vavřínech, ale naopak zůstali věčně hladoví a nespokojení, aby měli motivaci jít pořád dál. I tato vlastnost však může být v nerozumné mysli zneužita. Ať je to jak chce, čas od času by se každý z nás měl být schopen odměnit, pokud se mu něco skutečně podaří. Nejde jen o to poplácat se po rameni, ale systém odměn a odreagování od práce může někdy být stokrát lepší motivací k úspěchu, než věčná nespokojenost se sebevětším úspěchem.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání