x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Airbus získal během 4 dní zakázky za 75 miliard USD

29.07.2014 / Tomáš Durčák
Tradiční aerosalon Farnborough International Airshow s tradicí sahající až do roku 1920, je v poslední době místem, kde pravidelně dochází ke konkurenčnímu souboji o zakázky mezi dvěma hlavními světovými výrobci letadel, evropským Airbusem a americkým Boe

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Na aerosalon se proto obě společnosti vždy snaží dovézt to nejlepší, co mohou aktuálně zákazníkům nabídnout, aby přilákaly zástupce největších světových aerolinek a dojednali obchodní kontrakty na objednávky letadel pro následující roky. Celý aerosalon trvá pět dní, přičemž první čtyři dny jsou vyhrazeny prezentaci novinek a uzavírání obchodů mezi výrobci letadel a aerolinkami. Poslední dva dny je pak aerosalon otevřený i pro veřejnost.

Před dvěma lety zažil své místo na výsluní Boeing, když během aerosalonu uzavřel lukrativní zakázky na dodání svého nejnovějšího letounu Boeing 787 Dreamliner, avšak letošní ročník byl naopak ve znamení Airbusu. Technické problémy, které v posledním roce provázejí některé nově zakoupené Dreamlinery, přinutily řadu velkých aerolinií ke snížení počtu objednaných Boeingů.

Na trhu tak vznikla zajímavá poptávka, které se Airbus rozhodl využít naplno a na aerosalonu představil ve velké kampani svůj nový modernizovaný model A330 neo, přímého konkurenta Dreamlineru. Důraz Airbus kladl především na fakt, že A330 je s americkým konkurenčním modelem po technické stránce zcela srovnatelný a zároveň je podstatně levnější. Zároveň nabídl zejména pro nízkonákladové dopravce menší a úspornější model A320 neo.

Reakce zákazníků na sebe nenechala dlouho čekat. Za pouhé čtyři obchodní dny se společnosti Airbus podařilo dojednat zakázky za celkem 75 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč), ve kterých se zavázala dodat 496 nových letadel. Konkurenčnímu Boeingu se podařilo dojednat zakázky o polovinu nižší. V celoročním srovnání nových zakázek jsou nicméně obě společnosti nyní více méně vyrovnané a obě tak mají svou budoucnost poměrně slušně zajištěnou (Boeing tvrdí, že jeho výrobní haly pojedou na základě aktuálních zakázek určitě naplno minimálně do roku 2018).
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání