x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Založili byste si raději vlastní s.r.o. nebo dali přednost koupi ready-made společnosti?

Jak odstartovat jednoduše byznys?

06.03.2018 / Patrik Kudláček
Z vlastní zkušenosti vím, že většina podnikatelů začíná podnikat na živnostenský list, nicméně řada živnostníků po čase zjistí, že jim je již jejich živnost malá. Jakým směrem mají vést jejich další kroky?

Zřízení živnostenského listu, je záležitostí návštěvy příslušného úřadu zaplacení správního poplatku tisíc korun a pokud jste si vybrali jednu z mnoha volných živností, tak můžete začít vesele podnikat. Ve chvíli, kdy vám už živnostenský list nestačí přijde na přetřes zakládání společnosti s ručením omezeným a už je trošku jiná káva.

Založení s.r.o. na vlastní pěst

Úspěšné založení s.r.o. je během na dlouhou trať, skládající se z přípravy potřebné dokumentace, létání po úřadech a samostudia. Bohužel je to nutné zlo, které je třeba absolvovat, pokud nechcete využít firem specializovaných se na založení těchto společností.

Nezbytné kroky při zakládání s.r.o.

1. studium legislativy Živnostenský zákon, obchodní zákoník, soudní řád, daňové zákony – to je pouze stručný a neúplný výčet ze zákonů a norem, které je třeba si nastudovat. Další informace je možné dohledat prostřednictvím internetu, kde ovšem může vyvstat problém s dohledáním aktuálních a věrohodných informací.

Samostudium samozřejmě zabere mnoho času, přičemž výsledek je dost nejistý – v lepším případě ztráta času, v horším popotahovačky s místním soudním aparátem.

2. příprava dokumentace Na základě čerstvě nabitých znalostí připravovat smluvní dokumentaci? Těžko představitelné, vydat se cestou brouzdání po internetu a hledání správných vzorů také není ideální. V lepším případě dorazíte metodou pokus-omyl do zdárného konce, ale opět za cenu ztráty drahocenného času.

3. sepsaní společenské smlouvu u notáře Sehnat notáře, který sepíše společenskou smlouvu je to nejmenší, nicméně zejména v Praze se může celý proces výrazně protáhnout.

4. složení základního kapitálu Zajít do banky a založit účet na který budou vloženy peněžité vklady není až takový problém. V případě nepeněžité formy vkladu, je ale nutné sehnat soudního znalce, který ocení nepeněžitý vklad a posléze vyčkat na uznání posudku soudem.

5. obstarání další dokumentace Potvrzení o užívacím právu od pronajímatele prostor, ve kterých bude sídlo společnosti, výpis z katastru nemovitostí k těmto prostorám z důvodů doložení, že osoba, která souhlas s umístěním sídla vydala, tak mohla učinit a návštěva CZECHPOINTu pro výpis z rejstříku trestů.

Další následuje návštěva živnostenského úřadu, kde je třeba ohlásit vznik živnosti. (pokud podnikat začínáte) V případě živnosti volné se jedná o otázku pár minut, ale u dalších živností se zdržíte přípravou dalších dokumentů o odborné způsobilosti svého odpovědného zástupce.

6. návrh na zápis do obchodního rejstříku Tato část je dost individuální, záleží na tom, ve kterém kraji žádost podáváte, protože každý příslušný obchodní soud má mírně odlišné požadavky.

Po podání návrhu následuje zákonná lhůta pěti pracovních dnů, která se v případě „nesrovnalostí“ o týden či dva může protáhnout a po ní může následovat výzva k doplnění chybějících listin nebo dojde k úplnému zamítnutí návrhu.

7. závěrečné kolečko V bance odblokujete účet, kde vám ihned nabídnou zvýhodněné finanční služby, zaregistrujete se na finančním úřadě, kde si vyzvednete osvědčení o registraci k daním, a nakonec si pořídíte výpis s živnostenského rejstříku.

Založení společnosti je i po zjednodušení legislativy poměrně náročná papírová záležitost, která podnikateli sebere hlavně drahý čas, nervy a nemalé finančním prostředky. Přičemž náročnost celého procesu ještě roste v případě, že chcete mít i zaměstnance (což je často pravda) nebo firmu zakládá více společníků.

Co takhle zkusit specializovanou společnost, která za pár tisícovek zařídí všechno za vás a během 24 až 48 hodin od úvodní schůzky zvládne vše zařídit podle vašich představ?

Založit novou firmu nebo koupit ready made?

Specializované společnosti jsou schopné za vás zařídit buď založení standardní s.r.o. anebo rychlejší formu tzv. ready-made společnost. Obě dvě možnosti přináší značnou úlevu pro každého podnikajícího člověka.

Pakliže však na nákup společnosti výrazně spěcháte, pak je nákup ready-made společnosti nejlepší volbou, a to hned z několika důvodů:

Hotovost, kterou byste museli použít na složení základního kapitálů můžete použít ihned k rozjezdu podnikání – základní kapitál ready-made společnosti je plně splacený.

Podstatně šetříte čas – za firmu můžete jednat už během 24 hodin.

Firma je zapsána do Obchodního rejstříku a veškera smluvní dokumentace k založení firmy je již vyřízena – vyhnete se stresu spojeným s běháním po úřadech.

Můžete využít sídla dle vašeho výběru, včetně prestižních adres v Praze, Brně nebo Ostravě.

Firmy nevykonávaly již žádnou činnost – nemusíte se bát žádných závazků ani pohledávek.

Se založení společnosti vám můžou asistovat různé společnosti. S ulehčením od byrokratické zátěže vám může pomoci třeba společnost Simply office .

S partnerem, který vám pomůže firmu založit podle vašich představ, je celý proces určitě jednodušší.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

7 tipů, jak se stát lepším vyjednavačem

Jakým způsobem vnímá vyjednávání bývalý elitní agent FBI Chriss Voss

Článek

Tvořte fungující týmy a ovládnete trh!

Aneb jak dodat firmě a projektům správný drive

Článek

Zaměstnanci bez stresu? 5 tipů jak toho docílit

Co děla zaměstnance spokojenými?

Článek

Ze startupu miliardovým kolosem. Jak přemýšlí o byznysu Marie Havlíčková?

Ředitelkou Slevomatu v době, kdy řada z nás teprve končí vysokou školu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Neumíte si udělat čas na četbu literatury? Proč nezkusit audioknihu?

Oči můžete nechat klidně odpočívat

Článek

Ze startupu miliardovým kolosem. Jak přemýšlí o byznysu Lucie Brešová?

Jak vypadá šéfování jednomu z nejúspěšnějších českých startupů?

Článek
Další články z rubriky Podnikání