x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Falcon Heavy: Start rakety společnosti SpaceX skončil triumfálním úspěchem

Mezi genialitou a bláznovstvím existuje tenká hranice

07.02.2018 / Patrik Kudláček
Lidstvo je opět o krok blíž ke kolonizaci rudé planety. Muskova gigantická raketa zvládla v pořádku odstartovat z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Dvě opakovaně využitelné pomocné rakety se již v pořádku vrátily na Zemi. Třetí se i se svým cenný nákladem – vynálezcovým osobním automobilem – v pořádku vznáší na orbitě planety.

Blázen, génius, inovátor, vynálezce, byznysmen, miliardář, filantrop – o Muskovi si můžete myslet mnoho věcí, ale jednu mu rozhodně neupřete. Lidstvo potřebuje blázny jako je on, kteří jsou lídry technického vývoje a pokroku. Slovo nemožné pro ně neexistuje, najdou řešení každého problému, právě díky lidem jako je Elon Musk, Leonardo Da Vinci, Alexandr Graham Bell, Nikola Tesla a jim podobným jsme svědky světa, tak jak ho známe. Pomalu se blíží doba, kdy budeme schopni dobývat nejbližší planetu Sluneční soustavy.

Není raketa, jako raketa

Globálně největší vesmírná raketa se v úterý vrhla vstříc nebesům na východním pobřežím Floridy na svou misi do hlubokého vesmíru. Zakladatel společnosti SpaceX, Elon Musk, věří, že bude start pomyslným posledním hřebíčkem do rakve všech konkurentů v oblasti komerčního vesmírného létání.

Nová raketa poskytne Spojeným státům podobnou nosnost, jaká nebyla viděna od rakety Saturn 5 z éry programu Apollo. Vesmírné zařízení provedlo bezchybný výstup, přičemž se opakovaně použitelné boostery již v pořádku vrátily na Zemi.

Velkolepý start sledovalo zhruba půl milionu diváků z přilehlých pláží. Byli tak při startu svědky největšího „ohňostroje“ od odchodu NASA v roce 2011.

Miliardář doufá, že raketa pomůže s meziplanetárním průzkumem vesmírné agentury NASA, která pracuje na návratu na Měsíc a následném pokusu o kolonizaci Marsu.

„Falcon Heavy míří do vesmíru v rámci našeho prvního zkušebního letu. Snažili jsme se vzdát hold velikánům dob minulých a zároveň oživit myšlenku na historii kosmického průzkumu, raketa tak startovala z historické startovací plochy 39A, která byla využívána při startech raket Saturn 5,“ prohlásil americký konstruktér.

Zakladatel společnosti a vedoucí designer společnosti SpaceX, poprvé oznámil plány na stavbu rakety podobných rozměrů již v roce 2011, ještě v pondělí viděl šance na úspěšný start zhruba 50 na 50. Obával se podobných komplikací jako v září 2016 při startu rakety Falcon 9, kdy výbuch způsobil závažné poškození palubní desky. Ve stejné konferenčním hovoru s novináři také však řekl, že v případě bezproblémového spuštění Falcon Heavy dostanou výraznou ránu do vazu všechny konkurenční společnosti, které by rády získaly kontrakt s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) na dodávku raket.

Znovu využitelné rakety

Je pozoruhodné, že byl Musk schopen vyvinout recyklovatelné rakety, což udržuje náklady na každý start v hladinách, o kterých se konkurenci může jenom zdát. Start rakety Falcon Heavy stojí přibližně 90 milionů dolarů. Ve srovnání s konkurenční raketou Delta 5 společnosti United Launch Alliance s náklady na start 435 milionů dolarů, hraje jasné prim. Právě nízké náklady jsou pádným argumentem, proč využívat právě Muskovu technologii, tím spíš že nejnovější raketa má oproti konkurenci navíc dvojnásobnou nosnost.

„Pokud budeme úspěšní, budeme to pro ostatní provozovatele velkých raket nepřekonatelná konkurence, je to jako kdyby jedna letecká společnost měla opakovaně využitelná letadla a všechny ostatní pouze jednorázový stroj,“ řekl Musk

Jerry Carr, astronaut, jenž se účastnil závěrečně mise, která zatáhla oponu za obdobím raket Saturn 5, oslavuje Muska jako člověka, který nám otevírá nové hranice vesmíru. „Věci se konečně daly do pohybu, doufám že SpaceX dokáže navrhnout kosmickou loď dostatečně spolehlivou, abychom na ni mohli umístit lidskou posádku, Mars potom bude dalším logickým krokem v našem objevování vesmíru.“

Americký byznysmen stál o zrodu platebního systému PayPal, automobilový průmysl se snaží měnit prostřednictví společnosti Tesla, je předsedou společnosti SolarCity, která se snaží o rozšíření solárních zařízení napříč USA, v budoucnu chce změnit vlakovou dopravu konceptem vysokorychlostního transportního systému Hyperloop a nyní nám umožňuje být svědky jeho zápisu do historie kosmického dobývaní.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 4/5

Článek

David Ogilvy: Jak dělat reklamu, která prodává - díl 1.

Co si lze odnést z díla otce reklamy i dnes

Článek

5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Článek

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek
Další články z rubriky Podnikání