Falcon Heavy: Start rakety společnosti SpaceX skončil triumfálním úspěchem

Mezi genialitou a bláznovstvím existuje tenká hranice

Lidstvo je opět o krok blíž ke kolonizaci rudé planety. Muskova gigantická raketa zvládla v pořádku odstartovat z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Dvě opakovaně využitelné pomocné rakety se již v pořádku vrátily na Zemi. Třetí se i se svým cenný nákladem – vynálezcovým osobním automobilem – v pořádku vznáší na orbitě planety.

Blázen, génius, inovátor, vynálezce, byznysmen, miliardář, filantrop – o Muskovi si můžete myslet mnoho věcí, ale jednu mu rozhodně neupřete. Lidstvo potřebuje blázny jako je on, kteří jsou lídry technického vývoje a pokroku. Slovo nemožné pro ně neexistuje, najdou řešení každého problému, právě díky lidem jako je Elon Musk, Leonardo Da Vinci, Alexandr Graham Bell, Nikola Tesla a jim podobným jsme svědky světa, tak jak ho známe. Pomalu se blíží doba, kdy budeme schopni dobývat nejbližší planetu Sluneční soustavy.

Není raketa, jako raketa

Globálně největší vesmírná raketa se v úterý vrhla vstříc nebesům na východním pobřežím Floridy na svou misi do hlubokého vesmíru. Zakladatel společnosti SpaceX, Elon Musk, věří, že bude start pomyslným posledním hřebíčkem do rakve všech konkurentů v oblasti komerčního vesmírného létání.

Nová raketa poskytne Spojeným státům podobnou nosnost, jaká nebyla viděna od rakety Saturn 5 z éry programu Apollo. Vesmírné zařízení provedlo bezchybný výstup, přičemž se opakovaně použitelné boostery již v pořádku vrátily na Zemi.

Velkolepý start sledovalo zhruba půl milionu diváků z přilehlých pláží. Byli tak při startu svědky největšího „ohňostroje“ od odchodu NASA v roce 2011.

Miliardář doufá, že raketa pomůže s meziplanetárním průzkumem vesmírné agentury NASA, která pracuje na návratu na Měsíc a následném pokusu o kolonizaci Marsu.

„Falcon Heavy míří do vesmíru v rámci našeho prvního zkušebního letu. Snažili jsme se vzdát hold velikánům dob minulých a zároveň oživit myšlenku na historii kosmického průzkumu, raketa tak startovala z historické startovací plochy 39A, která byla využívána při startech raket Saturn 5,“ prohlásil americký konstruktér.

Zakladatel společnosti a vedoucí designer společnosti SpaceX, poprvé oznámil plány na stavbu rakety podobných rozměrů již v roce 2011, ještě v pondělí viděl šance na úspěšný start zhruba 50 na 50. Obával se podobných komplikací jako v září 2016 při startu rakety Falcon 9, kdy výbuch způsobil závažné poškození palubní desky. Ve stejné konferenčním hovoru s novináři také však řekl, že v případě bezproblémového spuštění Falcon Heavy dostanou výraznou ránu do vazu všechny konkurenční společnosti, které by rády získaly kontrakt s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) na dodávku raket.

Znovu využitelné rakety

Je pozoruhodné, že byl Musk schopen vyvinout recyklovatelné rakety, což udržuje náklady na každý start v hladinách, o kterých se konkurenci může jenom zdát. Start rakety Falcon Heavy stojí přibližně 90 milionů dolarů. Ve srovnání s konkurenční raketou Delta 5 společnosti United Launch Alliance s náklady na start 435 milionů dolarů, hraje jasné prim. Právě nízké náklady jsou pádným argumentem, proč využívat právě Muskovu technologii, tím spíš že nejnovější raketa má oproti konkurenci navíc dvojnásobnou nosnost.

„Pokud budeme úspěšní, budeme to pro ostatní provozovatele velkých raket nepřekonatelná konkurence, je to jako kdyby jedna letecká společnost měla opakovaně využitelná letadla a všechny ostatní pouze jednorázový stroj,“ řekl Musk

Jerry Carr, astronaut, jenž se účastnil závěrečně mise, která zatáhla oponu za obdobím raket Saturn 5, oslavuje Muska jako člověka, který nám otevírá nové hranice vesmíru. „Věci se konečně daly do pohybu, doufám že SpaceX dokáže navrhnout kosmickou loď dostatečně spolehlivou, abychom na ni mohli umístit lidskou posádku, Mars potom bude dalším logickým krokem v našem objevování vesmíru.“

Americký byznysmen stál o zrodu platebního systému PayPal, automobilový průmysl se snaží měnit prostřednictví společnosti Tesla, je předsedou společnosti SolarCity, která se snaží o rozšíření solárních zařízení napříč USA, v budoucnu chce změnit vlakovou dopravu konceptem vysokorychlostního transportního systému Hyperloop a nyní nám umožňuje být svědky jeho zápisu do historie kosmického dobývaní.

Podobné články

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát
Podnikání

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát

Milan Charvát - 20.08.2018

Proč byste měli vědět něco zajímavého zrovna o Amazonu, říkáte si? Proč by vás měla zajímat nějaká americká firma prodávající všechno možné? No…

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým
Podnikání

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Milan Charvát - 20.08.2018

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část…

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam