Falcon Heavy: Start rakety společnosti SpaceX skončil triumfálním úspěchem

Mezi genialitou a bláznovstvím existuje tenká hranice

Lidstvo je opět o krok blíž ke kolonizaci rudé planety. Muskova gigantická raketa zvládla v pořádku odstartovat z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Dvě opakovaně využitelné pomocné rakety se již v pořádku vrátily na Zemi. Třetí se i se svým cenný nákladem – vynálezcovým osobním automobilem – v pořádku vznáší na orbitě planety.

Blázen, génius, inovátor, vynálezce, byznysmen, miliardář, filantrop – o Muskovi si můžete myslet mnoho věcí, ale jednu mu rozhodně neupřete. Lidstvo potřebuje blázny jako je on, kteří jsou lídry technického vývoje a pokroku. Slovo nemožné pro ně neexistuje, najdou řešení každého problému, právě díky lidem jako je Elon Musk, Leonardo Da Vinci, Alexandr Graham Bell, Nikola Tesla a jim podobným jsme svědky světa, tak jak ho známe. Pomalu se blíží doba, kdy budeme schopni dobývat nejbližší planetu Sluneční soustavy.

Není raketa, jako raketa

Globálně největší vesmírná raketa se v úterý vrhla vstříc nebesům na východním pobřežím Floridy na svou misi do hlubokého vesmíru. Zakladatel společnosti SpaceX, Elon Musk, věří, že bude start pomyslným posledním hřebíčkem do rakve všech konkurentů v oblasti komerčního vesmírného létání.

Nová raketa poskytne Spojeným státům podobnou nosnost, jaká nebyla viděna od rakety Saturn 5 z éry programu Apollo. Vesmírné zařízení provedlo bezchybný výstup, přičemž se opakovaně použitelné boostery již v pořádku vrátily na Zemi.

Velkolepý start sledovalo zhruba půl milionu diváků z přilehlých pláží. Byli tak při startu svědky největšího „ohňostroje“ od odchodu NASA v roce 2011.

Miliardář doufá, že raketa pomůže s meziplanetárním průzkumem vesmírné agentury NASA, která pracuje na návratu na Měsíc a následném pokusu o kolonizaci Marsu.

„Falcon Heavy míří do vesmíru v rámci našeho prvního zkušebního letu. Snažili jsme se vzdát hold velikánům dob minulých a zároveň oživit myšlenku na historii kosmického průzkumu, raketa tak startovala z historické startovací plochy 39A, která byla využívána při startech raket Saturn 5,“ prohlásil americký konstruktér.

Zakladatel společnosti a vedoucí designer společnosti SpaceX, poprvé oznámil plány na stavbu rakety podobných rozměrů již v roce 2011, ještě v pondělí viděl šance na úspěšný start zhruba 50 na 50. Obával se podobných komplikací jako v září 2016 při startu rakety Falcon 9, kdy výbuch způsobil závažné poškození palubní desky. Ve stejné konferenčním hovoru s novináři také však řekl, že v případě bezproblémového spuštění Falcon Heavy dostanou výraznou ránu do vazu všechny konkurenční společnosti, které by rády získaly kontrakt s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) na dodávku raket.

Znovu využitelné rakety

Je pozoruhodné, že byl Musk schopen vyvinout recyklovatelné rakety, což udržuje náklady na každý start v hladinách, o kterých se konkurenci může jenom zdát. Start rakety Falcon Heavy stojí přibližně 90 milionů dolarů. Ve srovnání s konkurenční raketou Delta 5 společnosti United Launch Alliance s náklady na start 435 milionů dolarů, hraje jasné prim. Právě nízké náklady jsou pádným argumentem, proč využívat právě Muskovu technologii, tím spíš že nejnovější raketa má oproti konkurenci navíc dvojnásobnou nosnost.

„Pokud budeme úspěšní, budeme to pro ostatní provozovatele velkých raket nepřekonatelná konkurence, je to jako kdyby jedna letecká společnost měla opakovaně využitelná letadla a všechny ostatní pouze jednorázový stroj,“ řekl Musk

Jerry Carr, astronaut, jenž se účastnil závěrečně mise, která zatáhla oponu za obdobím raket Saturn 5, oslavuje Muska jako člověka, který nám otevírá nové hranice vesmíru. „Věci se konečně daly do pohybu, doufám že SpaceX dokáže navrhnout kosmickou loď dostatečně spolehlivou, abychom na ni mohli umístit lidskou posádku, Mars potom bude dalším logickým krokem v našem objevování vesmíru.“

Americký byznysmen stál o zrodu platebního systému PayPal, automobilový průmysl se snaží měnit prostřednictví společnosti Tesla, je předsedou společnosti SolarCity, která se snaží o rozšíření solárních zařízení napříč USA, v budoucnu chce změnit vlakovou dopravu konceptem vysokorychlostního transportního systému Hyperloop a nyní nám umožňuje být svědky jeho zápisu do historie kosmického dobývaní.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam