x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Jeff Bezos radí, jak se správně rozhodovat

Genialita je v jednoduchosti, stačí si položit tu pravou otázku

07.02.2018 / Patrik Kudláček
Zakladatel Amazonu měl dobře placené zaměstnání, ale ke spokojenosti mu stále něco scházelo. Když mu na mysl přišel nápad s otevřením internetového knihkupectví, nebyl ihned rozhodnutý vlétnout po hlavě do podnikání.

Uvažování o zásadních změnách v našem životě není snadné, ať už se jedná o start podnikání, změnu zaměstnání nebo třeba stěhování. Často nás odradí obavy ze zklamaní, které by následovalo v případě nezdaru. Máme přirozeně obavy vydat se na cestu, která bývá složitá a nepředvídatelná.

Pokud se však ohlédneme zpátky, jsou to právě momenty, kdy jsme se neodhodlali k akci, kterých litujeme – podnikaní, kde zůstalo pouze u plánů nebo změna zaměstnání, kterou jsme ze strachu z neznáma neudělali.

Naopak rozhodnutí, ke kterým jsme se odhodlali nám pozdější lítost přináší málokdy. Chybovat je lidské a v neprobádaných vodách jich můžeme udělat mnoho, ale vždycky máme možnost se z nich poučit a následně je napravit – selhání je právě největší životní učitel.

Jak ale získat dostatek odvahy vzít věci do vlastních rukou?

Jeff Bezos si pokládá jednoduchou otázku:

Co mi radí srdce?

… Čtyři nejhorší slova, která můžete pronést jsou: „Kdybych byl býval jenom…“

V těch sentimentálních chvílích, kdy přemýšlíte, kde jste dnes mohli být, kdybyste se na křižovatce života rozhodli odbočit. Přemýšlíte nad tím, kam jste to mohli dotáhnou, kolik času jsme promrhali, leč koloběh času do protisměru otočit nelze.

Jistě, cesta, kterou jste se nakonec nevydali mohla být náročná či bolestivá, ale nebyla by přeci jenom příjemnější než trýznění otázkou – co by, kdyby?

Když před vámi stojí skvělá příležitost a máte strach ze změny, udělejte ten krok do neznáma. Pokud je strach ze změny jediná věc, která vám stojí v cestě, překonejte ho.

Jestli vás vaše racionální „já“ stále přesvědčuje, že poslouchat srdce, není ten správný přístup, tak vás možná inspiruje příběh Jeffa Bezose:

„Šel jsem za svým šéfem v době, kdy jsem svoje zaměstnání měl opravdu rád a řekl jsem mu o svém nápadu otevřít si online knihkupectví, přičemž o nápadu v té době už věděla moje žena, které byla nadšená. Mému šéfovi se nápad taky celkem líbil. Řekl mi, že to je dobrý nápad, ale byl by to prý ještě mnohem lepší nápad pro někoho, kdo už nemá tak dobré zaměstnání jako mám já.“

„Jeho vyjádření mi při rozhodování zrovna nepomohlo. Nechtěl jsem se však dočkat sám sebe v 80ti letech, kdy se ohlížím za svým životem, a lituji toho, co jsem neudělal, abych pronásledován vzpomínkami na rozcestí, kde jsem nezkusili uhnout z předem nalajnované cesty.“

„Proto jsem se rozhodl následovat hlas svého srdce a svému nápadu věnovat maximum možného.“

„V případě, že bych neuspěl, tak v pořádku. Byl bych pyšný na to, že jsem se alespoň pokusil.“

„Také jsem věděl, že by mě vždycky strašilo, kdybych uspět na vlastní pěst nezkusil a byl to právě hlas srdce, který mi rozhodování usnadnil. Věděl jsem, takřka stoprocentně, že bych litoval, kdybych se nepokusil vybudovat něco skutečně velkého.“

Když se na situaci podíváme dnes, můžeme říci, že pro zakladatele Amazonu bylo rozhodování určitě jednoduché. V době, kdy ale musel toto osudové rozhodnutí učinit situace, tak jednoznačná nebyla. Rozhodnutí následovat hlas srdce, mu dodalo odvahy.

Neplatí však, že by statečný člověk neměl strach. Odvážní lidé se stále bojí, jednoduše však našli něco, co je pro ně důležitější než strach – vytvoření lepší budoucnosti pro vlastní rodinu, seberealizace, možnost změnit svět anebo zkrátka představa bohatého plnohodnotného života.

Nemějte strach z lítosti, žijte jako Bezos, tak abyste nelitovali věcí, které jste neudělali.

Samozřejmě nelze tvrdit, že poslouchat hlas srdce je lék na vyřešení všech životních hádanek a milníků, pokud ale věří v jeho důležitost i tak navýsost analytická a racionální osoba jako je Jeff Bezos, nelze ho ani opomíjet.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 4/5

Článek

David Ogilvy: Jak dělat reklamu, která prodává - díl 1.

Co si lze odnést z díla otce reklamy i dnes

Článek

5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Článek

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek
Další články z rubriky Podnikání