Jeff Bezos radí, jak se správně rozhodovat

Genialita je v jednoduchosti, stačí si položit tu pravou otázku

Zakladatel Amazonu měl dobře placené zaměstnání, ale ke spokojenosti mu stále něco scházelo. Když mu na mysl přišel nápad s otevřením internetového knihkupectví, nebyl ihned rozhodnutý vlétnout po hlavě do podnikání.

Uvažování o zásadních změnách v našem životě není snadné, ať už se jedná o start podnikání, změnu zaměstnání nebo třeba stěhování. Často nás odradí obavy ze zklamaní, které by následovalo v případě nezdaru. Máme přirozeně obavy vydat se na cestu, která bývá složitá a nepředvídatelná.

Pokud se však ohlédneme zpátky, jsou to právě momenty, kdy jsme se neodhodlali k akci, kterých litujeme – podnikaní, kde zůstalo pouze u plánů nebo změna zaměstnání, kterou jsme ze strachu z neznáma neudělali.

Naopak rozhodnutí, ke kterým jsme se odhodlali nám pozdější lítost přináší málokdy. Chybovat je lidské a v neprobádaných vodách jich můžeme udělat mnoho, ale vždycky máme možnost se z nich poučit a následně je napravit – selhání je právě největší životní učitel.

Jak ale získat dostatek odvahy vzít věci do vlastních rukou?

Jeff Bezos si pokládá jednoduchou otázku:

Co mi radí srdce?

… Čtyři nejhorší slova, která můžete pronést jsou: „Kdybych byl býval jenom…“

V těch sentimentálních chvílích, kdy přemýšlíte, kde jste dnes mohli být, kdybyste se na křižovatce života rozhodli odbočit. Přemýšlíte nad tím, kam jste to mohli dotáhnou, kolik času jsme promrhali, leč koloběh času do protisměru otočit nelze.

Jistě, cesta, kterou jste se nakonec nevydali mohla být náročná či bolestivá, ale nebyla by přeci jenom příjemnější než trýznění otázkou – co by, kdyby?

Když před vámi stojí skvělá příležitost a máte strach ze změny, udělejte ten krok do neznáma. Pokud je strach ze změny jediná věc, která vám stojí v cestě, překonejte ho.

Jestli vás vaše racionální „já“ stále přesvědčuje, že poslouchat srdce, není ten správný přístup, tak vás možná inspiruje příběh Jeffa Bezose:

„Šel jsem za svým šéfem v době, kdy jsem svoje zaměstnání měl opravdu rád a řekl jsem mu o svém nápadu otevřít si online knihkupectví, přičemž o nápadu v té době už věděla moje žena, které byla nadšená. Mému šéfovi se nápad taky celkem líbil. Řekl mi, že to je dobrý nápad, ale byl by to prý ještě mnohem lepší nápad pro někoho, kdo už nemá tak dobré zaměstnání jako mám já.“

„Jeho vyjádření mi při rozhodování zrovna nepomohlo. Nechtěl jsem se však dočkat sám sebe v 80ti letech, kdy se ohlížím za svým životem, a lituji toho, co jsem neudělal, abych pronásledován vzpomínkami na rozcestí, kde jsem nezkusili uhnout z předem nalajnované cesty.“

„Proto jsem se rozhodl následovat hlas svého srdce a svému nápadu věnovat maximum možného.“

„V případě, že bych neuspěl, tak v pořádku. Byl bych pyšný na to, že jsem se alespoň pokusil.“

„Také jsem věděl, že by mě vždycky strašilo, kdybych uspět na vlastní pěst nezkusil a byl to právě hlas srdce, který mi rozhodování usnadnil. Věděl jsem, takřka stoprocentně, že bych litoval, kdybych se nepokusil vybudovat něco skutečně velkého.“

Když se na situaci podíváme dnes, můžeme říci, že pro zakladatele Amazonu bylo rozhodování určitě jednoduché. V době, kdy ale musel toto osudové rozhodnutí učinit situace, tak jednoznačná nebyla. Rozhodnutí následovat hlas srdce, mu dodalo odvahy.

Neplatí však, že by statečný člověk neměl strach. Odvážní lidé se stále bojí, jednoduše však našli něco, co je pro ně důležitější než strach – vytvoření lepší budoucnosti pro vlastní rodinu, seberealizace, možnost změnit svět anebo zkrátka představa bohatého plnohodnotného života.

Nemějte strach z lítosti, žijte jako Bezos, tak abyste nelitovali věcí, které jste neudělali.

Samozřejmě nelze tvrdit, že poslouchat hlas srdce je lék na vyřešení všech životních hádanek a milníků, pokud ale věří v jeho důležitost i tak navýsost analytická a racionální osoba jako je Jeff Bezos, nelze ho ani opomíjet.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam