Firma v problémech? Jednoznačně příležitost!

Tomáš Raška, zakladatel Natland Group, o Distressed Assets

Základním definičním znakem tzv. distressed asset jsou negativní emoce. Důvody jsou různé – spory akcionářů, regulatorní omezení, finanční situace, nezvládnutá mezigenerační výměna. A pak samozřejmě záleží na tom, v jaké fázi „krize“ se daný projekt nachází. První uvědomění si problému nebo reálně hrozící ochromení společnosti, či dokonce riziko úpadkové situace?

Tomáš Raška, zakladatel Natland Group, hlavního partnera MontyRich Invest Summit 2018

Hlavní partnerem konference MontyRich Invest Summit 2018 je investiční skupina Natland Group, kterou budou mezi řečníky na akci reprezentovat partner David Manych a její zakladatel Tomáš Raška, který se specializuje na oblast Distressed Assets.

Co jsou Distressed Assets

  • Špatně řízené firmy (finančně, obchodně)
  • Podkapitalizované firmy
  • Firmy s vlastnickými spory
  • Nezvládnutá mezigenerační výměna
  • Řešení složitých dědických řízení

Specifika investic do distressed assets

  • Konfliktní situace mezi věřiteli, vlastníky, zaměstnanci
  • Nutnost dělat nepopulární opatření
  • Často negativní kampaně zainteresovaných subjektů

Pozitivní cíl – ozdravit firmu s tradicí, značkou, známými produkty, zvýšit výnosnost pro věřitele, případně pro vlastníky

Investice do tohoto druhu aktiv je specifická. Není to klasické private equity, není to o „navoněných“ informačních memorandech, rostoucích křivkách, modré obloze a jednorožcích na ní. Není to žádná jistota a nenajdete dva stejné případy, resp. stejné řešení dvou případů. Zároveň se s tím pojí nejen obvyklý stres, ale také negativní emoce, minimálně v počáteční fázi. Kdo chce být oslavován v době investice a focen s úsměvem na tváři, pro toho tahle oblast fakt není. Ale pokud jste „problem solver“, pokud máte pozitivní postoj k riziku, pokud při řízení projektů vyznáváte přístup „hands-on“, je to příležitost pro vás.

Neuvěřitelné rozuzlení

NATLAND Group například v roce 2011 vstoupila do fotbalového klubu SK Slavia Praha. Tradiční klub byl na pokraji existence – ztratil licenci pro první ligu z důvodu neuhrazených závazků z obchodního styku a záporného vlastního kapitálu. Neměl dlouhodobou strategii a budoucnost byl jeden velký otazník.

Naše angažmá bylo velmi intenzívní, při prvotním posouzení, čistě pohledem „na čísla“ nebylo o co stát. Nebylo o co opřít přesvědčení, že mohutná investice do rekapitalizace a stabilizace společnosti má smysl (pohledem přes balance sheet). Ale naše „sázka“ byla opřena o víru v hodnotu značky, historii a podporu fanoušků. Ano, to byl ten nefinanční parametr, složitě ověřitelný výpočtem, ale pocitově silný, který rozhodoval.

Základem bylo rychle vyřešit finanční situaci klubu, závazků po splatnosti, spory s bývalými akcionáři a věřiteli klubu. Navíc v extrémně krátkém čase, aby se dalo, v rámci odvolacího řízení o vyloučení z první ligy, usilovat o udržení se v nejvyšší soutěži, což byl prioritní cíl. Paralelně s tím však probíhala řada neméně důležitých kroků a úkolů týkajících se budoucnosti. Čas se nedá zastavit a stejně důležité, jako bylo vyřešení problémů z minulosti, bylo vytváření podmínek pro lepší budoucnost.

Vedle toho jsme čelili prakticky denně tlaku médií. Naše skupina neměla do té doby s mediálním zájmem prakticky žádnou zkušenost a byl to tedy skok do neznáma. Pokud jsem v úvodu psal, že oblibu vám distressed assets nezískají, ve fotbale je to stokrát intenzivnější.

Svůj plánovaný investiční horizont jsme, v tomto případě, cílili do pěti let, ale jak rád říkám, každý plán vydrží jen do prvního střetu s realitou. Nakonec přišla nabídka od minoritního spoluvlastníka klubu, Aleše Řebíčka, na odkup za podmínek pro nás zajímavých a z plánovaných pěti let se stalo 83 dnů, což je i na naši skupinu unikát. Ale během té doby se povedlo minimálně stabilizovat společnost, získat v odvolacím řízení licenci prvoligového klubu a vytvořit předpoklady pro implementaci rozvojových plánů do budoucnosti. Což už byl úkol pro nového vlastníka a jeho management.

Klasičtější příklady

Takový průběh je však výjimečný. Obvyklejším příkladem je finanční společnost EC Financial Services. NATLAND Group je převzala v roce 2012. Firma nezvládala svůj vstup do těžkého businessu finančních služeb, jako jsou hotovostní půjčky.

Ještě v roce 2014 prodělala 50 milionů korun. O rok později už byla kolem černé nuly a v roce 2016 měla 25 milionů zisk, který se vloni ještě zvýšil.

Pro NATLAND Group je typické, že se snažíme o přístup „hands-on“. Jinými slovy vždy zapojujeme do řízení investice svůj tým. Podle mého názoru je to nutnost. A projekt EC Financial Services to ukazuje. Na starosti ho dostal finanční ředitel NG David Manych, který se posléze stal akcionářem skupiny a který bude na MontyRich Invest Summit 2018 účastníken panelové diskuze na téma Private Equity.

Porovnání se světem

Když jsem dostal příležitost přednášet na konferenci MontyRich Building Better Business, zaměřil jsem se na jednu zajímavou statistiku. Jednou z relevantních vývojových fází distressed assets je fáze úpadku společnosti. To nutně neznamená konec, rozprodej židliček a propuštění zaměstnanců. Paradoxně je to jeden ze způsobů „restartování“ projektu pod dohledem soudu a věřitelů. Transparentní způsob a mechanismy, které však pro veřejnost mají, bohužel, pejorativní nádech.

Je to přehled, jak se řeší jedna z finálních fází insolvence v různých zemích světa. Statistiky eviduje Světová banka.

Nejvýše je Japonsko, kde insolvenční řízení trvá v průměru zhruba sedm měsíců, míra uspokojení věřitelů dosahuje 92 % a její náklady činí 4,2 % majetku dané firmy. Podobně jsou na tom také ve Finsku, USA a Německu.

Česká republika je na 25. místě s uspokojením věřitelů ve výši 67 %. Náklady na insolvenci dosahují 17 % majetku a trvají v průměru 2,1 roku.

Jinými slovy, na českém trhu je díky tomu prostor pro finanční skupiny, které se právě na distresová aktiva mohou specializovat. NATLAND Group je rozkročena šířeji, ale právě distressed assets jsou pro nás vhodnou formou investování.

Tomáš Raška, autor je majoritním vlastníkem skupiny NATLAND Group, která je hlavní partnerem MontyRich Invest Summit 2018.

Zaujalo vás téma Distressed Assets v podání Tomáše Rašky? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát
Podnikání

7 zajímavostí o Amazonu, které byste měli znát

Milan Charvát - 20.08.2018

Proč byste měli vědět něco zajímavého zrovna o Amazonu, říkáte si? Proč by vás měla zajímat nějaká americká firma prodávající všechno možné? No…

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým
Podnikání

Spoluzakladatel Facebooku: Vyřešme nerovnost, zdaňme více bohaté a přidejme chudým

Milan Charvát - 20.08.2018

Spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes je přesvědčen, že by vláda měla začít aktivně řešit nerovnost ve společnosti. Dle jeho slov by se měla část…

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě
Podnikání

Víte, kdo je majitelem všech světových rekordů? Chlapík, který začínal na pumpě

Milan Charvát - 16.08.2018

Zkrácená charakteristika Jima Pattisona, který je v současnosti s osobním bohatstvím 6,7 miliardy dolarů desátým nejbohatším Kanaďanem, vypadá velmi…

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?
Podnikání

Pouze tři sportovci v historii dokázali vydělat miliardu dolarů. Uhádnete kteří?

Milan Charvát - 16.08.2018

Není samozřejmě nijak těžké si domyslet, že vydělat miliardu dolarů samotným sportem je i přes rychle rostoucí odměny v podstatě nemožné. Například…

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus
Podnikání

Recenze knihy: Nejlepší přesvědčovací techniky – Henrik Fexeus

Redakce magazínu MontyRich - 14.08.2018

Chcete objevit nenápadné psychologické triky a techniky, s nimiž se vám podaří přesvědčit druhé, dostat je na svou stranu a dočkat se od nich podpory…

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?
Podnikání

Tyto 3 marketingové chyby mohou potopit váš byznys. Jak se jim vyhnout?

Milan Charvát - 14.08.2018

Čtení tohoto článku vám nezabere více než tři minuty. Ale může vám zachránit tisíce. Možná miliony. A třeba i celou firmu.

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam