4 fatální chyby, které mohou pohřbít nadějný start up

Mít pouze nápad nestačí, pokud se nevyvarujete opakujícím se chybám, zapláčete nad výdělkem.

Obchodní úspěch vyžaduje kvalitní přípravu. Začínající podnikatel nemusí být nutně mistrovským taktikem či matematickým géniem, potřebuje však kvalitní a promyšlený byznys plán, který představuje základní kámen, kolem kterého je možné vystavět podnikatelské impérium.

Na které věci není radno v počátcích podnikání zapomínat? V knize The Art of Startup Fundraising, je obšírně rozebráno, jak být ostražitý vůči potenciálním chybám a jakým způsobem jim předcházet. Co je třeba podstoupit na cestě za prosperující úspěšnou společností a jak dosáhnout, aby se vaše podnikání stalo stabilní a bezpečnou investicí.

Níže nabízíme seznam zásadních chyb, které často způsobují krach nadějně rozjetých start upů. Pokud na některý z následujících problémů narazíte, dobrou radou je se postavit problému čelem a nenechat se odradit ať se jedná o cokoliv.

Příliš mnoho členů zakládajícího týmu

V případě, že je start up financován z kapes spoluzakladatelů, je možné, že se mezi nimi časem objeví rozepře ve strategických otázkách. Příliš mnoho pravomocí v rukou velkého počtu lidí, tak může být velice problematické a patří mezi hlavní důvody selhání v počátcích podnikání. Získání cizího kapitálu prostřednictvím investorů je ve chvíli, kdy trpíte nedostatkem vlastního kapitálu, rozumnou alternativou.

Bídný marketingový plán

Zvyšování a generování skutečných příjmů si vyžaduje realistickou a dostatečně agresivní marketingovou strategii. Je potřeba prozkoumat trh, najít správný a dostatečně velký tržní segment a na něj pak efektivně cílit vlastní reklamu a propagaci. Je třeba si odpovědět na otázku – jakou máte oproti konkurenci výhodu. Zároveň se v dnešní době určitě neobejdete bez online marketingu. Pokud to není šálek vaší kávy, je nezbytné si zajistit externího marketingového odborníka. Problémem startupů v počátcích bývá nedostatek peněz, nicméně inteligentně investované peníze na marketing se vždycky vrátí v podobě vyšších tržeb.

Nedostatek informací o daném odvětví

Na první pohled máte perfektní nápad, ale po čase zjistíte, že trh, kterému jste se chtěli věnovat, funguje jinak, než jste očekávali. Není tak dobrým nápadem se pouštět do úplně neprobádaných vod. V dnešní žraločí konkurenci je právě perfektní znalost prostřední tenkou hranicí mezi úspěchem a neúspěchem.

Investoři se neúčastní dalšího financování

Situace, kdy se investoři odmítnou zúčastnit dodatečného financování společnosti, může být známkou toho, že něco neprobíhá, tak jak by mělo. Pokud mají k pochybám dobrý důvod, raději proaktivně zajistěte vyřešení problémů, než abyste s nimi tvrdohlavě bojovali. Dobrým způsobem, jak tomuto problému předejít, je předávání kvalitních kvartálních zpráv, které pro své investory připravíte. Není od věci zde zmínit klíčové strategie a další směřování byznysu, což může vytvořit vzájemnou důvěru a prohloubit obchodní vztah.

Výše zmíněné problémy, mohou řadě podnikatelů připadat jako triviální samozřejmosti, ale občas je dobré si právě tyto samozřejmosti připomenout, neboť na ně lidé zapomínají nebo je podceňují. Často je to právě dodržování základních pravidel, které oddělují zrno od plev. Je krutým faktem, že v prvním roce podnikaní zkrachuje 90 procent společností a pouze jedna ze sta dosáhne dlouhodobého úspěchu.

Jak můžeme vidět na příkladech z minulosti, mezi setinou úspěšných můžete být i vy, Steve Jobs také začínal v garáži, podobně jako Bill Gates. Abyste ale mohli jejich velkolepý příběh zopakovat, je třeba se vyhnout základním chybám, mít snahu, odhodlání, správné „know-how“ a možná i trochu toho štěstí.

Podobné články

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu
Podnikání

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Redakce magazínu MontyRich - 10.10.2018

Třetí díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme hovořili s Michaelem Pupalou,…

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?
Podnikání

AFTER SALE jako cesta k vyšším ziskům. Jak na to?

Redakce magazínu MontyRich - 04.10.2018

V dnešním náročném světě obchodu a podnikání je dovednost obstát čím dál tím složitější. Chceme-li být úspěšní, musíme být neustále o krok napřed…

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?
Podnikání

Investor Brad Feld pozná během 60 sekund, jestli investovat do projektu. Jak?

Redakce magazínu MontyRich - 03.10.2018

Během šedesáti sekund se může stát mnoho věcí a jedna minuta života stačí, aby jedno rozhodnutí změnilo váš život – osobní, pracovní, zdravotní.…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam