x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

12.10.2017 / Ellen Fischerová
Společenská hodnota, zachování životního prostředí a ekonomická prosperita; to jsou dle teorie trojí zodpovědnosti základní kameny, na kterých by firma měla budovat svou existenci. Tyto kameny by jí měly pomáhat k trvale udržitelnému rozvoji. Slyšeli jste již o těchto pilířích? Jsou součástí vaší firemní politiky?

Triple Bottom Line, neboli tři základní pilíře CSR, které by měli pomoci budovat úspěšnou firmu schopnou trvale udržitelného rozvoje.

1) Sociální odpovědnost

Firemní politika v oblasti lidských zdrojů se týká korektních obchodních praktik vůči svým zaměstnancům, obchodním partnerům i vůči společenství, ve kterém firma podniká. Firma, která dodržuje zásady CSR v oblasti lidských zdrojů, je například taková firma, která svým zaměstnancům platí spravedlivé platy a část ze zisku firmy investuje do jejích vzdělávání, zároveň se snaží být veřejně prospěšná, integrovat se do komunity aktivitami, vedoucími k blahu společnosti. Příkladem korektnosti v oblasti tohoto pilíře, je zákaz dětské práce ve firmě a kontrola smluvních partnerů firmy, aby dětskou práci také zakázali. V širším pojetí je firma odpovědná např. za dodržování lidských práv, zaměstnání minoritních skupin.

2) Ekologická odpovědnost

Firma, která dbá na zachování životního prostředí, se snaží minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. To dělá například řízenou spotřebou energie z obnovitelných zdrojů, snaží se redukovat produkci odpadu, ten pak likviduje bezpečným a legálním způsobem. Do tohoto pilíře lze zařadit i aktivity jako je nakládání s nebezpečným odpadem, spotřeba elektrické energie, spotřeba fosilních paliv nebo kontrola a měření emisí, ekologická firemní politika a podobně.

3) Ekonomická odpovědnost

Pokud dodržuje firma i tento pilíř, znamená to, že jedná transparentně, dbá na protikorupční politiku, ochranu duševního vlastnictví a podobně. Tato rovina se týká i vztahů s investory, dodavateli, kvality a bezpečnosti produktů.

Dodržováním těchto pilířů, nejen, že je firma prospěšnou, ale stává se i více atraktivní na trhu. Svému působení přidává hodnotu, která ji zvýhodňuje před konkurencí, která na dodržování těchto hodnot nedbá.

Skvělým příkladem z praxe může být například firma Ferrero.

Firma Ferrero prolíná hodnoty firmy se zásadami CSR. Skvělým příkladem je aktuální plán hodnot CSR pro nadcházející roky 2015 – 2020. Mezi hodnoty, které chce dodržovat, propagovat a vytvářet, patří v oblasti společenské například propagace iniciativ, které podporují kulturu rozmanitosti. Zvýšit o 5% ženy v manažerských pozicích společnosti, v porovnání s 31.8. 2017.

V oblasti životního prostředí se soustředí na odebírání vajec od chovatelů slepic, které jsou chovány v dobrých životních podmínkách pro zvířata či o 10% zvýšit používání obalů z obnovitelných zdrojů.

Mimo výše uvedené aktivity je dalším počinem, kterým firma Ferrero dodržuje základní pilíře CSR, nadace v jejím sídle ve městě Alba v Itálii. Nadace je svou činností zaměřena na zlepšení kvality života seniorů, bývalých zaměstnanců firmy Ferrero. Organizací různých aktivit jako např. fotografování, výuka cizích jazyků, malování a výstavy, zajišťuje seniorům kvalitní prožití stáří a efektivní využití volného času.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Řídit obchodní centrum je jako kormidlovat loď, říká Martin Kubík

Pořád oči na stopkách a hlídat si ponor

Článek

Kim Čong-un: Luxusní život nejznámějšího diktátora současnosti

Aneb hlad a bída se ho netýká

Článek

Poptávka po nákupu firem se zvyšuje, říká Jaroslav Havel

Doba nahrává prodeji firem

Článek

Jak vybudovat úspěšnou značku? Ukažte svůj příběh a hodnoty

Aneb miliony do reklamy nejsou vše

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Hearst Castle: Úchvatné losangelské sídlo

Aneb skromný bungalov jednoho vydavatele

Článek
Další články z rubriky Podnikání