V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

V podnebí končícího léta jsme se na terase pražského inkubátoru UP21 sešli s Václavem Pavlečkou (Air Ventures) a Radkou Horákovou (UP21), abychom si popovídali nejen o tom, co je k uspořádání akce evropského formátu motivuje.

Dne 17. října se v prostorách pražské Lucerny uskuteční akce s názvem Startup World Cup & Summit (SWCS). Její organizátoři dostanou pod jednu střechu přes šest desítek zajímavých osobností, z nichž mnozí v Česku vystoupí vůbec poprvé.

Za zmínku stojí například globální influencer Benjamin Von Wong, COO společnosti Hyperloop Transportation Technologies Andres De León nebo designový inženýr mýtického startupu Faraday Future Otto Fabri.

Součástí akce je také startupová soutěž, jejíž vítěz pojede na velké finále až do Silicon Valley, kde bude soutěžit o milion dolarů. Na místě budou startupy také usilovat o crowdfundingovou investici až ve výši 600 tisíc dolarů. Celkem si tak talentované týmy mohou rozdělit až 35 milionů korun. Pro projekty, za kterými stojí studenti a které jsou v rané fázi vývoje, je připraven takzvaný “Student Startup Battle.”

O účast na SWCS zatím projevilo zájem přes 300 projektů z 25 zemí světa.

Proč jste se jako Air Ventures (původně pořádající StartupSummit, pozn.red.) a UP21 (původně pořádající Startup WorldCup, pozn.red.) dali dohromady?

RH: Naším cílem je do Česka přivézt startupovou kvalitu. Chtěli bychom společně začít dělat událost evropské úrovně. Událost, která přitáhne startupy z celého regionu.

VP: Spousta subjektů trpěla takzvanou festivalovou nemocí, která je pro Česko charakteristická. Máme tu snad největší počet hudebních festivalů na hlavu na světě (smích). A to se přenáší i do startupové scény. Výsledkem je, že nemáme žádnou svébytnou startupovou akci, která by konfrontovala lokální projekty se zahraničními. Přesně toho chceme společně dosáhnout.

Daří se vám lákat zahraniční startupy?

RH: V současnou chvíli je 65 procent přihlášených startupů ze zahraničí, takže určitě.

VP: Myslím, že Češi klasicky vyčkávají na poslední chvíli! (smích)

Má vaše akce ještě nějaký další přesah? Přece jen se bavíme o jednom dnu…

RH: Chceme startupový svět propojovat. Není to jen o eventu, kde se všichni potkají, “zanetworkují” a hotovo. Chtěli bychom intenzivně motivovat k tomu, aby subjekty, které se dosud vnímaly jako konkurenční, začaly spolupracovat. Chtěli bychom v tomto ohledu nastolit dialog.

VP: Během století páry se u nás vytvořila průmyslová báze, která vyvrcholia když jsme za první republiky patřili k nejvyspělejším zemím světa. Následné události to samozřejmě srazily k zemi, ale ta šance je tu znovu. S věcmi jako umělá inteligence, robotizace, internet věcí a tak dále je velký potenciál vystoupat zase nahoru, minimálně v rámci evropského regionu.

A máme na to ten potenciál?

VP: Jasně, chytrých mozků tady je spousta! Problém je v tom, že startupy stále nejsou pro širokou obec tak velkým tématem. Proč by ale měly dostávat daňové subvence obří firmy? Proč nepodporovat sofistikovanou síť podpory pro talentované podnikatele? Proč nevybudovat infrastrukturu, jakou má Izrael? Česko stojí před příležitostí, kterou buď vezme, nebo nevezme. Buď budeme montovnou a bude nám stačit, když se přijde se skladem Amazon, kde si můžete vydělat až 27 tisíc měsíčně, nebo se staneme moderní lehkou ekonomikou, kde se rodí a podporují inovace.

Snažíte se nějakým způsobem rozdmýchávat startupovou náladu v regionech?

RH: Rozhodně ano, máme řadu partnerů, kteří působí i mimo Prahu a pomáhají nám informace šířit. Dobrou cestou je studentská soutěž, která je součástí SWCS. A s ní spojené univerzitní organizace a univerzitní inkubátory. Ty budou v celém procesu i do budoucna extrémně důležité, protože v regionech doslova dřímá talent.

VP: Jen bych dodal, že je pro nás velmi důležité, aby v tom viděly potenciál také zastřešující instituce. Ať už vládní nebo městské. V tomto ohledu jsem moc rád, že nás podporuje Praha a chce s námi českou vlajku hrdě pozvednout.

V čem přesně je ta podpora města důležitá?

VP: Jednak přináší nějaké peníze a hlavně ukazuje zájem. Zájem na tom být “capital of innovations”.

RH: Když se lidé z nějaké státní nebo městské instituce do startupového prostředí dostanou, plně pochopí jeho význam a ucítí, kam je potřeba společnost posouvat.

Je pro vás akce zisková?

VP: Věškeré peníze, které SWCS vydělá, se recyklují, tedy putují do příští akce, která tak může být ještě větší a kvalitnější.

RH: My, a teď mluvím za UP21 i AirVentures, jsme srdcaři. Kdybychom tu akci nedělali, určitě budou naše subjekty více prosperovat. Význam takovéto akce se ale neměří optikou výsledovky.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam