x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

12.09.2017 / Zdravko Krstanov
Ekonomice se daří, byznysy jsou v rozkvětu a platy rostou snad všem. Není překvapením, že se mnoho firem v takové situaci potýká s nedostatkem lidí. Možný lék na tento problém leží v zahraničí.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Lidé, kteří hledají lepší práci, využívají přílěžitostí, zatímco firmy se trápí. Data nám říkají, že takto nízkou nezaměstnanost jsme jako Česká republika měli pouze v letech 2007 a 2008. Podle ManpowerGroup nemůže najít vhodné kandidáty na volné pozice zhruba třetina firem.

Námezdní síla?

Moudří lidé kladou do veřejného prostoru otázku, co nastane s londýnskou výstavbou, až Británie plně pocítí důsledky Brexitu. V Londýně totiž polovina všech pracovníků na stavbách pochází ze zahraničí.

V Česku se samozřejmě o tak velký poměr nejedná a ačkoli zde podle Českého statistického úřadu až třetina cizinců vykonává nekvalifikovanou činnost, firmy se schylují k náboru v zahraničí i v případě kvalifikovaných li­dí.

„Nejčastěji [firmy] nabírají zahraniční zaměstnance na pozice operátorů výroby a logistiky, IT specialisty, top manažery, projektové manažery a jazykově dobře vybavené zaměstnance mezinárodních center sdílených služeb a zákaznického servisu, kterých jsou v ČR desítky,“ říká Martin Jánský, provozní ředitel Manpower. Spektrum chybějících kandidátů je tak vskutku široké.

LinkedIn a Skype (ne vždy) k vašim službám

Jak ty správné lidi oslovit? Tak může znít první otázka, která v případě zahraničního náboru přijde na mysl. Situace přechodu mnoha HR procesů do online prostředí lze využít pouze v případě oslovení kvalifikovaných zaměstnanců.

Dostat se ke vhodnému projektovému manažerovi nebo k programátorovi tak může znamenat “pouhé” projíždění a interakce na LinkedInu. Pohovor s kandidátem můžete vést na Skypu, čímž se jednak přesvědčíte o jeho znalostech, ale také sjednodíte vzájemná očekávání.

Tato metoda přestává být efektivní v momentě, kdy řešíte nábor nekvalifikovaných lidí. Potenciální zaměstnance do výroby nebo na stavby nejlépe oslovíte v místě jejich bydliště či pobytu. Často to funguje tak, že první zahraniční pracovníci vám za odměnu doporučí další lidi z jejich regionu. Dostat se k prvním příchozím ale rozhodně není snadné a pokud do procesu nechcete investovat vlastní čas, je dobré využít služeb agentury.

Pakliže se držíte zásady DIY, můžete se za náborem vydat na Ukrajinu, odkud k nám historicky putuje spousta pracovníků, kteří platí za spolehlivé. Jedinou nevýhodou je vízová povinnost. Hrajete-li o čas, zvolte zemi EU jako je například Bulharsko nebo Polsko.

Pro usnadnění a zrychlení celého procesu je naprosto zásadní, aby vám asistoval člověk s patřičnými jazykovými znalostmi. Spoléhat se na angličtinu rozhodně nedoporučejeme. Dle lokálních informačních zdrojů pak zjistíte, kde panuje velká nezaměstnanost nebo z kterých míst již lidé pracovat do zahraničí odešli.

Rostoucí agenda i náklady

I když se vám podaří ty správné lidi najít, nemáte ještě zcela vyhráno. Čeká na vás spousta povinností převážně úředního a organizačního charakteru.

Budoucím zaměstnancům je třeba zajistit dopravu do Česka, víza, ubytování, ale i například vstupní lékařské prohlídky. Samozřejmostí je také přítomnost tlumočníka pro první měsíce pobytu. Je také na vás postarat se o to, aby se na pracovišti nedocházelo k projevům xenofobie, což v kontextu momentálního záchvěvu (pseudo)patriotismu může být vskutku složité.

Je také nutné myslet na to, že i nekvalifikovaní zaměstnanci z ciziny očekávají určitý standard. Ten lze vyčíslit jako hrubou mzdu mezi 19 a 23 tisíci korunami bez presčasů i jako vybavené (pračka, kuchyňské zařízení) ubytování s Wi-Fi připojením. Model, který je praktikován v Dubaji nebo v Saudské Arábii, kdy pracovníci z Bangladéše žijí v otrockých podmínkách, pochopitelně nepřipadá v úvahu a ani by vám na něj nikdo nepřistoupil.

Podle Manpower je pak běžné, že v případě kvalifikovaných zaměstnanců poskytuje zaměstnavatel incentivu ve výši alespoň 1000 Eur, což (částečně) pokryje náklady na dopravu. Následná pomoc s hledáním vhodného bydlení se považuje za samozřejmost.

„U kvalifikovaných pracovníků a manažerů je často nepsaným pravidlem nalezení pracovního uplatnění i pro partnerku, protože to často bývá manželka, kdo rozhoduje o relokaci do jiné země,“ dodává Jánský.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peníze v chmelovém moku aneb Jak se stát pivovarníkem (1.)

Minipivovar jako podnikatelská příležitost

Článek

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek

Módní impérium právníka Jaroslava Havla je zase o krok napřed

PFB zavedlo concierge servis

Článek
Další články z rubriky Podnikání