x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

12.09.2017 / Zdravko Krstanov
Ekonomice se daří, byznysy jsou v rozkvětu a platy rostou snad všem. Není překvapením, že se mnoho firem v takové situaci potýká s nedostatkem lidí. Možný lék na tento problém leží v zahraničí.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Lidé, kteří hledají lepší práci, využívají přílěžitostí, zatímco firmy se trápí. Data nám říkají, že takto nízkou nezaměstnanost jsme jako Česká republika měli pouze v letech 2007 a 2008. Podle ManpowerGroup nemůže najít vhodné kandidáty na volné pozice zhruba třetina firem.

Námezdní síla?

Moudří lidé kladou do veřejného prostoru otázku, co nastane s londýnskou výstavbou, až Británie plně pocítí důsledky Brexitu. V Londýně totiž polovina všech pracovníků na stavbách pochází ze zahraničí.

V Česku se samozřejmě o tak velký poměr nejedná a ačkoli zde podle Českého statistického úřadu až třetina cizinců vykonává nekvalifikovanou činnost, firmy se schylují k náboru v zahraničí i v případě kvalifikovaných li­dí.

„Nejčastěji [firmy] nabírají zahraniční zaměstnance na pozice operátorů výroby a logistiky, IT specialisty, top manažery, projektové manažery a jazykově dobře vybavené zaměstnance mezinárodních center sdílených služeb a zákaznického servisu, kterých jsou v ČR desítky,“ říká Martin Jánský, provozní ředitel Manpower. Spektrum chybějících kandidátů je tak vskutku široké.

LinkedIn a Skype (ne vždy) k vašim službám

Jak ty správné lidi oslovit? Tak může znít první otázka, která v případě zahraničního náboru přijde na mysl. Situace přechodu mnoha HR procesů do online prostředí lze využít pouze v případě oslovení kvalifikovaných zaměstnanců.

Dostat se ke vhodnému projektovému manažerovi nebo k programátorovi tak může znamenat “pouhé” projíždění a interakce na LinkedInu. Pohovor s kandidátem můžete vést na Skypu, čímž se jednak přesvědčíte o jeho znalostech, ale také sjednodíte vzájemná očekávání.

Tato metoda přestává být efektivní v momentě, kdy řešíte nábor nekvalifikovaných lidí. Potenciální zaměstnance do výroby nebo na stavby nejlépe oslovíte v místě jejich bydliště či pobytu. Často to funguje tak, že první zahraniční pracovníci vám za odměnu doporučí další lidi z jejich regionu. Dostat se k prvním příchozím ale rozhodně není snadné a pokud do procesu nechcete investovat vlastní čas, je dobré využít služeb agentury.

Pakliže se držíte zásady DIY, můžete se za náborem vydat na Ukrajinu, odkud k nám historicky putuje spousta pracovníků, kteří platí za spolehlivé. Jedinou nevýhodou je vízová povinnost. Hrajete-li o čas, zvolte zemi EU jako je například Bulharsko nebo Polsko.

Pro usnadnění a zrychlení celého procesu je naprosto zásadní, aby vám asistoval člověk s patřičnými jazykovými znalostmi. Spoléhat se na angličtinu rozhodně nedoporučejeme. Dle lokálních informačních zdrojů pak zjistíte, kde panuje velká nezaměstnanost nebo z kterých míst již lidé pracovat do zahraničí odešli.

Rostoucí agenda i náklady

I když se vám podaří ty správné lidi najít, nemáte ještě zcela vyhráno. Čeká na vás spousta povinností převážně úředního a organizačního charakteru.

Budoucím zaměstnancům je třeba zajistit dopravu do Česka, víza, ubytování, ale i například vstupní lékařské prohlídky. Samozřejmostí je také přítomnost tlumočníka pro první měsíce pobytu. Je také na vás postarat se o to, aby se na pracovišti nedocházelo k projevům xenofobie, což v kontextu momentálního záchvěvu (pseudo)patriotismu může být vskutku složité.

Je také nutné myslet na to, že i nekvalifikovaní zaměstnanci z ciziny očekávají určitý standard. Ten lze vyčíslit jako hrubou mzdu mezi 19 a 23 tisíci korunami bez presčasů i jako vybavené (pračka, kuchyňské zařízení) ubytování s Wi-Fi připojením. Model, který je praktikován v Dubaji nebo v Saudské Arábii, kdy pracovníci z Bangladéše žijí v otrockých podmínkách, pochopitelně nepřipadá v úvahu a ani by vám na něj nikdo nepřistoupil.

Podle Manpower je pak běžné, že v případě kvalifikovaných zaměstnanců poskytuje zaměstnavatel incentivu ve výši alespoň 1000 Eur, což (částečně) pokryje náklady na dopravu. Následná pomoc s hledáním vhodného bydlení se považuje za samozřejmost.

„U kvalifikovaných pracovníků a manažerů je často nepsaným pravidlem nalezení pracovního uplatnění i pro partnerku, protože to často bývá manželka, kdo rozhoduje o relokaci do jiné země,“ dodává Jánský.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Z pana energetika majitelem internetové televize

Kamil Ouška míří do Evropy, stane se OBBOD konkurencí Netflixu?

Článek

7 chyb, které mohou odradit zákazníky vašeho e-shopu. Jak se jim vyhnout?

Vysoká návštěvnost internetového obchodu přijde vniveč, pokud se nestanou z návštěvníků klienti

Článek

Vlastní McDonald's nebo CrossCafe? Přečtěte si návod, jak začít podnikat v rámci franchisingu

1. díl seriálu

Článek

Chcete vést efektivní porady? Bezos, Jobs a Branson poradí

Pohled největších byznys mozků na to, jak vést porady efektivněji

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Bonjour, Victor!

MontyRich Leden 2018

Článek

4 fatální chyby, které mohou pohřbít nadějný start up

Mít pouze nápad nestačí, pokud se nevyvarujete opakujícím se chybám, zapláčete nad výdělkem.

Článek
Další články z rubriky Podnikání