x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jak proměnit nápad ve startup během několika dnů?

Od validace k prototypu

05.09.2017 / Zdravko Krstanov
Nevědomost, jak postupovat v případě nápadu na byznys, je vlastní mnoha lidem. První kroky přitom nepředstavují nic složitého a může jít dokonce o záležitost několika dnů. Jak na to?

Na počátku vaší cesty je idea. Nápad na to, jak něco změnit. Možná se už vidíte na obálce byznysového magazínu, v hvězdných panelových diskuzích nebo na pultech knihkupectví. A možná byste pouze jen rádi dělali, co vás baví. Ať už jsou vaše ambice jakékoli, je důležité si uvědomit, že hromady takových nápadů nosí s téměř absolutní jistotou většina lidí na světě. Filtrovat se začnou v momentě, kdy se má přejít od nápadu k činům.

Řeším něčí problém?

Na úplném začátku je potřeba zjistit, zda opravdu řešíte něcí problém, respektive zda pro váš produkt či službu existují zákazníci. „Nejlepší validace je být mezi lidmi, kterých se problém dotýká. Ještě lepší validace je vytvoření prototypu. A v tomto případě není na místě nic odkládat,“ říká CEO společnosti ONEPROVE a inovátor Marvan Shamma.

pondělí vydefinujete problém. V úterý přijdete s nápadem. Ve středu máte prototyp*. Ve čtvrtek validujete

*Prototyp může být klidně kus papíru, který budete cílové skupině ukazovat. Ve byznysových kruzích se říká, že k ověření nápadu stačí osm až deset relevantních lidí – potenciálních zákazníků.

Jde to i bez peněz

Máte prototyp na papíře. Lidé vám řekli, že tímto byste vyřešili jejich problém. Kde sehnat ty správné kolegy, se kterými dokážete nápad realizovat? Předpokládejme, že nemáte na to, abyste je adekvátně zaplatitli.

Přečtěte si také
Co si musíte v září přečíst, abyste drželi krok s dobou?

„Prvním krokem je všechny okolo sebe nadchnout. Mluvte o vašem projektu, kde jen můžete. Do toho aktivně shánějte talent, což může znamenat ležet od rána do večera v LinkedInu. Když vymýšlíte nové věci, nejsou finance vším. Můžete k sobě nabalit skvělé spolupracovníky, aniž byste jim během prvních měsíců museli zaplatit korunu. Budete se divit, kolik schopných lidí čeká na silný nápad.“

Když chcete za investorem

Pokud vám výše zmíněná metoda přijde příliš punková a rádi byste sehnali potřebné finance a strategického partnera, můžete se vydat za investorem. Upozorňujeme ale, že pokud se váš projekt nachází ve velice rané fázi, nebudete to mít s hledáním investora snadné. V Česku není dostatek angel investorů, kteří by svěřlili své peníze startupu bez jakékoli trakce.

Pokud to ale přesto půjdete zkusit, mějte na paměti, že musíte umět vysvětlit, v čem jste dobří. Bývalý šéf evropského Microsoftu Jan Mühlfeit v tomto ohledu říká: „Když jste chytří a neumíte říct, že jste chytří, tak jste vlastně hloupí.“

Důležitost komunikace pak zdůrazňuje i Marvan Shamma. „Jakmile jdete za investorem, tak ho zajímá problém, který řešíte a přidaná hodnota, kterou máte. Do třetice se pak zaměří na vás a na to, co máte za sebou. A základem všech těchto bodů je správná komunikace. Když umíte svůj nápad předat a naučíte svůj tým, aby uměl to samé, tak se stanou zázraky.“

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek

Chcete vydělávat na zákaznících pořád dokola? Dělejte to jako Harley-Davidson

To není motorka, to je chopper, baby

Článek

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek
Další články z rubriky Podnikání