Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Dostaňte se do toho správného pracovního rytmu

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá. Možná dokonce víte, že váš nápad má potenciál uspět, ale v dnešním světě, kde se pozornost všech lidí snaží každých pár minut upoutat něco jiného (mobil, pc, reklama), stále nedokážete dosáhnout toho správného rytmu, který by zaručil vaše maximální pracovní nasazení.

Ano, řeč bude o slovíčku disciplína, pravděpodobně o jednom z nejtěžších umění, které musí každý člověk na cestě za šťastným a smysluplným životem dokázat zvládnout. Ani ten nejtalentovanější z nás totiž nikdy ničeho nedosáhne, dokud své myšlenky nepodpoří dlouhodobou konstantní prací.

Můžeme cokoliv, často nezvládáme téměř nic

Pokud se budeme bavit obrazně, tak každý z nás v koutku duše ví, že všechno je možné. A co víc, každý z nás také aspoň zhruba ví, jak čehokoliv dosáhnout. Málokomu se však chce podstoupit vše potřebné, aby vysněného cíle dosáhl. Může to být leností, nebo egem, které nás ubezpečuje, že přece vždycky dostaneme to, co chceme bez větší námahy.

S úplně stejnou mentalitou skáčou ambiciózní lidé do podnikání. Vidí finální fázi, kdy už podnikatel nemusí sám tolik pracovat, ale spíš svůj podnik jen řídí a organizuje. Zapomenou však, že začátek je u drtivé většiny malých a středních podniků čistě o tvrdé práci, bez které svůj byznys jednoduše nemáte šanci rozjet.

Podobně většinou začínají také snahy lidí o získání lepší postavy chozením do fitness center, posiloven, nebo ježděním na kole. První týden až měsíc to jde, ale jakmile se ihned nedostaví výsledky, začnou se hromadit první odpadlíci, až nakonec zůstanou jen ti, kteří už nesportují čistě proto, aby získali lepší postavu, ale sport se pro ně stal přirozenou a zábavnou součástí života.

Zaměřte se na dlouhodobý pohled, potlačte aktuální rozpoložení

Zde taky leží klíč k tomu, jak ovládnout disciplínu. Pokud totiž svůj cíl opravdu nechcete, disciplína se vám zpravidla obloukem vyhne, aniž by vám to zároveň nějak zásadněji vadilo. Proč taky? Vždyť o nic nejde. Když ale o něco opravdu jde a vy chcete za každou cenu uspět, poznáte to velmi jednoduše na své pracovní morálce.

Náhle budete bez problémů pracovat deset, dvanáct i víc hodin denně, aniž byste se nad tím jakkoliv pozastavovali. Naopak se budete na práci těšit. Hlavním důvodem, proč má tolik z nás problémy s disciplínou, je totiž naše neustálé zaměření pouze na aktuální rozpoložení a aktuální potřeby, kterým přikládáme mnohem větší důležitost, než potřebám dlouhodobým.

Když se pak máme vydat ven sportovat, nebo začít pracovat, soustředíme se tak moc na aktuální pocit, že se nám do toho nechce, až sami sebe nakonec nějakou výmluvou (půjdu/začnu zítra) přesvědčíme a celou věc odložíme. Člověk se takto dokáže různým činnostem vyhýbat překvapivě dlouho, aniž by mu zvláštnost celé situace vůbec došla.

V obou případech je klíčové soustředit se na dlouhodobé výsledky a cíle, kterých chceme dosáhnout a zastínit jimi fakt, že se nám něco nechce dělat. Sportovat jdeme proto, abychom se za půl roku cítili mnohem lépe, byli spokojenější se svou postavou a stali se pro opačné pohlaví atraktivnějšími. Do práce se chceme pustit proto, abychom něco dokázali vybudovat a zároveň získali dostatek financí pro splnění našich snů (postavit dům, založit rodinu, cestovat apod.).

Je disciplína jen pro ty vyvolené?

Nechce se vám pro tyto věci obětovat svůj vlastní čas a pot? Pak je asi ve skutečnosti nechcete, nebo si neuvědomujete, jak omezený váš čas zde na světě je a raději svou snahu něco dělat pravidelně opíjíte tím, že je přece dost času a když se do práce pustíte ne tento, ale až příští týden, vůbec nic se nestane. Máte bohužel pravdu. Samo se nestane vůbec nic. Jenom vám jednoho dne takové další odložení plánů překazí vaše vlastní smrt.

Disciplína dokáže pro mnohé být neporazitelným nepřítelem. Jasným důkazem je to, že nejsme všichni nekonečně šťastní, ale místo toho dobrovolně děláme celou řadu hloupostí, které škodí našemu tělu i mentalitě. Ač se návod na její poražení dá poměrně jednoduše a racionálně shrnout do několika odstavců, stále se najdou tací, kteří nad disciplínou chtějí zvítězit, ale už zítra nebudou vědět, že si vůbec nějaké odstavce přečetli a místo toho si pojedou stále v těch starých kolejích.
 
Spoustu lidí by asi na závěr řeklo, že disciplína je tedy výsadou jen pro několik vyvolených šťastlivců. Souhlasím, ale má to jeden háček - o tom, kdo z nás bude vyvolený a kdo ne, si každý můžeme rozhodnout zcela svobodně sami.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu
Podnikání

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Redakce magazínu MontyRich - 10.10.2018

Třetí díl našeho seriálu rozhovorů s vrcholnými představiteli největších českých stavebních spořitelen. Tentokrát jsme hovořili s Michaelem Pupalou,…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam