x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Tip na podnikání z tropického ráje: Mauricius jako byznysová příležitost

10.07.2017 / Roman Peterka
Mauricius není jen lákavým cílem pro turisty. Podnikatele z celého světa láká jeho statut daňového ráje, nemusí být ale jen adresou pro papírové „zaparkování“ firmy kvůli daňovým pobídkám. Může se stát také bezpečnou základnou pro dobývání (nejen) afrického trhu.
Geograficky je Mauricius považován za součást subsaharské Afriky, byť ho od afrického kontinentu dělí nějakých 2000 kilometrů. Na rozdíl od ní může ale nabídnout jistotu stabilního politického a právního systému, což se v Africe jen tak nevidí. Ve světovém žebříčku konkurenceschopnosti zemí Global Competitiveness Report, který každý rok sestavuje Světové ekonomické fórum, zaujímá aktuálně 46. místo ze 140 hodnocených zemí a dlouhodobě je tak nejlépe hodnocenou zemí subsaharské Afriky. Žebříček porovnává země podle takových faktorů, jako je vzdělání, zdravotnictví, efektivita pracovního trhu, technologická připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády apod.

„V rámci subsaharské Afriky si vedeme velice dobře i v dalších mezinárodních srovnávacích žebříčcích – jsme číslo 1 v Africe z hlediska indexu ekonomické svobody (tady je Mauricius i daleko před Českou republikou – pozn. red.) a vycházíme nejlépe v rámci African Human Development Report za rok 2016, který sleduje rovnost mužů a žen ve společnosti a při uplatnění na trhu práce, v sociální oblasti a při správě věcí veřejných,“ říká Nitish Gobin, divizní manažer mauricijské státní agentury pro rozvoj exportu Enterprise Mauritius.

Brána nejen do Afriky

Kromě toho, že je to z Mauricia na africký kontinent docela blízko, jsou výhodou i těsné ekonomické vazby ostrovního státu na zbytek Afriky, které dávají mauricijským firmám při vstupu na trhy v různých afrických zemích některé výhody. „Jsme součástí bezcelních zón v rámci regionu, jako je SADC (South Africa Development Comunity – organizace...
...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek

Módní impérium právníka Jaroslava Havla je zase o krok napřed

PFB zavedlo concierge servis

Článek
Další články z rubriky Podnikání