x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Strategická komunikace: Jak se bránit kolegovi provokatérovi? (1. část)

Konkrétní vyhýbací taktiky a jak odrazit útok

05.06.2017 / Petra Zlámalová
Možná vám přijdou rady z tohoto článku proti srsti, vždyť přece obvyklé psychologické rady tvrdí "otevřeně empaticky komunikujte, problémy řešte". Ale dle nás existují i situace a výroky, které si vaši energii nezaslouží. Jak tedy jednat, pokud máte pocit, že na vás v zaměstnání zaútočil kolega provokatér?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Oscar Wilde popisoval jednu ze svých postav takto:"Rozeznal ten pravý psychologický okamžik, kdy neříkat nic."
 
Ještě máte v živé paměti svá školská léta, kdy ti erudovanější z učitelů používali taktiku mlčení na utišení hlučné třídy. Můžete tímto způsobem umravnit i publikum při prezentacích. Absolutní ticho působí mnohem lépe, než když se snažíte neukázněné kolegy a svůj team překřičet. Mlčení totiž může občas působit velice dominantně, hlavně pokud trvá déle a pokud ho doplníte i řečí těla.

Následující taktiky "vyhýbání" jsou tedy aplikovatelné v mnoha profesích a funkcích. V první řade je třeba vyhodnotit, zda šlo opravdu o útok. Byla to opravdu narážka, anebo kolega mluvka utrousil poznámku, která ani nemusela být určena vám?
 
"Je lepší slova spolknout, než je potom odvolávat." Franklin D. Roosevelt
 
Je třeba si také uvědomit, že pokud necháte útok bez odezvy, nestáváte se poraženým, ale naopak signalizujete okolí, že si natolik věříte a máte neochvějné sebevědomí, že vám tato věc nestojí za reakci. Záměrné mlčení není submisivita. Pokud si nejste jisti, zda se jednalo o útok, raději nekomentujte. Pak platí další zásada: Nikdy nenaplňujte očekávání provokatéra. Pohotová reakce totiž vždy neznamená, že míček odrazíte na druhou stranu hřiště, ale opravdová síla a sebevědomí jedince spočívají právě v těch momentech, kdy něčí nevhodnou poznámku dokážete zkrátka a jednoduše ignorovat. Pravidlem pohotové reakce je jediné – překvapit!

Máte na výběr několik "vyhýbavých reakcí". Začněme tou, kde jen nemlčíte, ale kontrujete přímo.

Dejte najevo, že nevhodnou narážku nebudete komentovat.

Zvolte formulace jako:

"Na vaše slova rozhodně nebudu reagovat." (nestojíte mi za to)
"Váš komentář mi nestojí po zralé úvaze za odpověď." (zde navíc upozorňujete na nezralost provokatéra)
"Snad nečekáte, že bych se k tomuto vyjadřoval." (mám důležitější věci na práci)

Za tato slova se následně nikdy neomlouvejte a nikdy nevysvětlujte, proč jste reagovali, jak jste reagovali. Tímto přístupem signalizujete, že útočník není hoden vašeho času ani energie.

Nicméně slova je potřeba doplnit také nonverbální komunikací. Je třeba prokázat, že v duelu jste silnější osobností vy a "nereakci" si můžete dovolit. Vy rozhodujete, že diskuze skončila ještě než začala. Svou reakci tedy podpořte silnou řečí těla a přímým nevyhýbavým pohledem. Co se týče tónu hlasu, ten posaďte do hlubších poloh. Musí být klidný, nijak nejistý či roztřesený. Ve vyjednávacích strategiích tento typ hlasu nazývá Chris Voss hlasem nočního DJ.

Předstírání hluchoty

Jedná se o plánované taktické mlčení. Nelze ho srovnávat s bezmocným mlčením. Nejde o to, že byste měli nedostatek jiných možností nebo neměli argumentaci. Vy jste se mlčet prostě naprosto účelově rozhodli. Je to takzvané klasické jedním uchem tam, druhým ven. Předstírejte, že jste poznámku vůbec nezaznamenali. Samozřejmě zde do hry vstupuje vaše ego, které se vám bude snažit namluvit, že se musíte bránit. Nemusíte. Opravdu nemusíte a paradoxem je, že pokud vytvoříte prázdný prostor místo protiútoku, útok provokatéra se rozplyne sám od sebe. Protože na konflikt vždy musíte být dva. Pokud vám to pomůže, klidně si představujte, že jste někde jinde a s někým jiným. Navenek však musíte být hráč a působit, že jste nic neslyšel.

Pokud na vás zaútočí někdo během přednášky, prezentace nebo meetingu, tak svá slova nepřerušujte a jednoduše pokračujte v tom, co se snažíte sdělit. Nevěnujte provokatérovi pozornost, neboť jeho reakce svědčí buď o špatném sebeovládání, nebo nedostatku úcty k vaší snaze a projevu. Pokud uslyšíte něco nevhodného naopak za chůze, nevěnujte adresátovi ani oční kontakt a dbejte na držení těla. Nijak neupravujte tempo chůze, hlavně nezrychlujte. Prostě se vztyčenou hlavou odejděte.

V příští části si vysvětlíme, co se stane, pokud neovládnete svou prvotní animální reakci, jak správně reagovat a o další taktice, jako kupř. mlčení mimikou a gesty. Jako bonus probereme konkrétní rady, jak útočníka rozhodit a nenaplnit jeho očekávání.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání