Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Máte pocit, že by měla panovat přímá úměra mezi celkovým bohatstvím a naší štědrostí? Zdá se to být logické, ale na obdobné úvahy zapomeňte. Spojené státy americké se na prvním místě žebříčků nejštědřejších států střídají s Myanmarem, což je jedna z nejchudších zemí Asie. Naopak bohatá a ekonomický silná Čína se stabilně drží na posledním místě.

Filantropie, jinak řečeno lidumilnost, dobročinnost či pomoc sociálně slabým.
 
Pokud by vás zajímal seznam největších mecenášů, zaměřte se na žebříček The Philantropy 50. Sestavuje ho každoročně časopis The Chronicle of Philanthropy (zároveň jde o zpravodajskou organizaci). Ten vychází jako měsíčník už od roku 1988 a předplatit si ho můžete za 84 dolarů na rok. Nebo můžete navštívit webovou verzi www.philanthropy.com. Čtou ho desetitisíce lidí z neziskového sektoru a považuje se též za jeden z nejdůvěryhodnějších zdrojů dat o charitě.

Jak jsme na tom v České republice?

V roce 2016 dosáhla celková částka vybraná na dobročinnost 7 miliard korun. Dvě miliardy z toho pocházely od individuálních dárců. V roce 2015 to byla obdobná částka, ale od jednotlivců pocházelo cca 3,5 miliardy. Celkově se Česká republika pomalu přibližuje štědrosti vyspělých západoevropských zemí a roste i počet podnikatelů, kteří se filantropii věnují. V naší republice drží trend se světem například jedni z nejbohatších Čechů – Zdeněk Bakala či Petr Kellner. Své dary směřují primárně do vzdělávání. Poskytují například stipendia českým studentům na zahraničních školách. Martin Roman, bývalý šéf ČEZu, pak díky vlastní nadaci podporuje gymnázium PORG. Gigant ČEZ poměrně pravidelně figuruje mezi nejštědřejšími dárci. Kromě vzdělávání se u nás poté obligátně investuje do lékařského výzkumu a do vědy.

Za mecenáši do světa. Kteří jsou ti nejštědřejší?

V roce 2016 vedli žebříček manželé Penny a Phil Knight, jenž je spoluzakladatelem firmy Nike. Manželé v minulém roce dokonce věnovali na dvě americké univerzity – Stanford a Oregon – největší jednorázové dary obdobným institucím. Jednalo se o celkovou sumu 900 milionu dolarů.


Návštěvnické centrum Bill & Melinda Gates Foundation

Nicméně stabilně v dobročinnosti hrají prim nesporně tři nejbohatší lidé světa. Warren Buffett a Bill Gates se svou manželkou Melindou. Ti mají dokonce svou nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, jež je i největší soukromou nadací planety. Nadace je vedena transparentně a přerozdělí stovky milionů dolarů ročně, které mají pomoci vést lidem zdravý a produktivní život. V rozvojových zemích se pak zaměřuje na zlepšování zdraví lidí. Dává jim mimo jiné šanci pozvednout se z hladu a extrémní chudoby. Ve Spojených státech usiluje pro změnu o to, aby i lidé s minimálními finančními prostředky měli přístup k příležitostem potřebným k úspěchu ve škole a v životě.

"Osm dnešních nejbohatších lidí vlastní stejné prostředky jako 3,6 miliardy lidí patřících k nejchudší polovině lidstva"

Jejich nadaci pak věnoval doposud největší samostatný dar miliardář Warren Buffett, který zastává názor, že pro jeho děti by nebylo benefitem zdědit vše. Z toho důvodu se zavázal věnovat nadaci manželů Gatesových 83 procent svého majetku, což představuje dar celkem 10 mil. akcií společnosti Berkshire Hathaway, kterou vlastní. V roce 2006 tato částka znamenala astronomických 30 miliard dolarů, jež jsou nadaci postupně převáděny.


Budova Bill & Melinda Gates Foundation, Seattle

Bill Gates a Warren Buffet posléze spustili roku 2010 světově známou kampaň The Giving Pledge, která zavazovala k daru a měla motivovat ostatní, aby své přebytky věnovali charitě. Členové se zavazují věnovat polovinu svého bohatství. V současné chvíli tvoří jádro 154 členů a přislíbený majetek se pohybuje kolem astronomické částky 125 miliard dolarů. K této iniciativě se připojili americký vesmírný podnikatel Elon Musk, spoluzakladatel Facebooku a 6. nejbohatší muž planety Mark Zuckerberg či výkonný ředitel Oracle Corporation Larry Ellison.

Pro zajímavost, Spojené státy se pravidelně umisťují v žebříčku nejvíce štědrých států. Stabilně obsazují první nebo druhou příčku. Oproti dřívějšku se však změnil fakt, že dříve nejvyšší částky směřovaly do zdravotnictví, kdežto dnes jdou horentní sumy primárně do vzdělávání.
 
"Choose to be good." motto ViaGoood
 
V České republice je v dnešní době vyvíjena aplikace a zároveň forma sociální sítě viaGoood. V první fázi bude tato aplikace fungovat v USA a poté se připojí celý svět. Důvodem startu v Americe jsou náklady poměr vs. výkon plus fakt, že jsou zde dlouhodobě dobročinnosti více nakloněni a skvěle na snahy v této oblasti reagují. Pomocí platformy Be-good by se podporovaly dobré aktivity, které by měnily svět v lepší místo a co je výhodou –můžete projekty podpořit přímo adresně. Tedy víte, co se s vašimi penězi konkrétně stane. Záběr bude údajně široký. Od lidí v nouzi po ochranu přírody, zvířat a další dobročinné projekty. Za aplikací stojí pět vývojářů, dva grafici, analytik, výkonná ředitelka projektu Vladislava Závrská a Michal Valta jako vizionář a otec myšlenky. Momentálně je vývoj cca v 1/4 a projekt můžete podpořit na jejich vlastním crowdfundingovém webu 50000goodpeople.com. Tolik dárců totiž pro svůj projekt hledají. Základní hodnotou viaGood má být starostlivost a zodpovědnost za svět, který utváříme, s čímž se nelze nic jiného než ztotožnit.

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam