x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Co může zabít výsledný dojem z vaší prezentace?

Dolaďte detaily!

14.04.2017 / Petra Zlámalová
Ovládněte umění prodat svou práci. Nic se neprodá samo, nicméně zvládnutí prezentace a techniky nemusí být vaší noční můrou. V dnešní době je umění prezentace nevyhnutelnou dovedností vyžadující zodpovědný komplexní přístup, ale pomůže vám i pár triků.

Není to o vás, je to o publiku a jako všechno v životě je to o tréninku. Neexistuje přímá úměra mezi kvalitou vašeho produktu či služby a vaší prezentací. Na pódiu totiž prezentujete hlavně sebe. Vy jste ten, kdo dává datům lidský rozměr. Výhodou však je, že v každém dřímá potenciál zlepšit se. Jak tedy prezentovat a zdokonalit svůj projev? Ať už prezentujete slovně, vizuálně, máte k dispozici high-tech prostředky nebo jen papír, jste sami nebo v tandemu, ať už jde o porady, výběrová řízení, představení nového produktu, hlavní je vždycky najít si svůj styl. Obvykle se lidé dělí na ty introvertní, kteří se věnují maximální přípravě, a pak typy extrovertní – improvizační, kterým nedělá problém ani dramatická show. Ideál dobrého prezentátora se nachází někde mezi. Celému tématu umění přesvědčivé prezentace, publiku, nonverbální komunikaci se věnuje dubnové číslo časopisu Montyrich. Zde pro vás máme malou ukázku a pár rad, jak zlepšit techniku prezentace.

Jak má správně vypadat výměna slidu?

Možná máte pocit, že na něco tak prostého nepotřebujete návod, nicméně opak může být pravdou. Prezentace není jen o vás a publiku, ale také o technice a detailech.

Dodržte při výměně slidu těchto 5 kroků:

1) Oznámení: Používejte výzvu či řečnické otázky. Nalaďte diváka na to, co přijde, kupř. "Co vám přinese tento návrh?"

2) Výměna slidu: Udělejte 2sekundovou pauzu. Během výměny nikdy nemluvte, neudržíte pozornost svou ani publika. To se v této chvíli bude soustřeďovat výhradně na nové informace z projektoru.

3) Vysvětlujte 20–30 sekund obrázek (resp. co konkrétně na něm vidíme), pak až začněte vysvětlovat jeho význam. Snažte se používat minimalistický konstruktivní styl: při ukázce grafu kupř. vyjmenujte prvky a ukažte na ně. Ideální je mít na slidu pár poznámek a zbytek textu odříkávat z hlavy. Vyhněte se však zdlouhavým proslovům, základní dovedností prezentujícího má být "nenudit".

4) Shrnutí významu slidu (například "prodej stagnuje, s touto strategií jsme neuspěli" apod.) a přechod k novému obrázku. Tím se přesunete k dalšímu slidu, kde můžete nabídnout řešení, akční plán či provedení změn. Pomozte posluchačům sledovat vaše myšlenkové pochody, závěry a kam prezentací směřujete.

5) Velice stručně - přesuňte se opět na bod 1.

Pokud používáte PowePoint prezentaci, dejte si pozor na tyto zabijáky výsledného dojmu: 

Nedefinovaný cíl prezentace – mít stanovený cíl a záměr je základem každé prezentace.

Použití vestavěné šablony – nebývají zrovna ideálně koncipovány, v ideálním případě doporučujeme vytvořit si vlastní styl.

Slabý kontrast pozadí proti písmu, špatně zvolené barvy – nikdy nepoužívejte kombinace kupř. modrá vs. červená, zelená vs. červená atd.

Malé plátno nebo obrazovka – jistě není vaším záměrem, aby se diváci cítili jako při vyšetření zraku.

Mnoho textu, malý font – nezahlcujte slidy informacemi či textem, začínejte na velikosti písma min. 28.

Nevhodné přechody a efekty – spíše pozornost rozptylují nekvalitní, absurdně působící zvuky.

Nevhodné/nesouvisející humorné obrázky – doporučujeme vybírat raději emočně působící fotografie související s tématem. Ale chápeme, že humor je lék, takže pokud už volíte humorné obrázky, vždy tak, aby měly souvislost s daným tématem.

Grafy bez popisů osy X/Y – bez komentáře.

Pouze vytištěná prezentace – pokud už ji tisknete, rozdejte ji na začátku. Pokud je však vaším cílem sama prezentace, oznamte publiku v úvodu, že bude k dispozici v písemné formě. Materiály však rozdejte až na konci, ať neztratíte pozornost publika.

Clonění výhledu – Pokud na plátno nebo obraz z projektoru ukazujete, používejte primárně ruce nebo laserové či světelné ukazovátko a do obrazu vstupujte zleva. Pokud používáte klasické ukazovátko, na cokoli pod 60 cm zapomeňte. Nebo si pořiďte přímo presenter – dálkové ovládání na prezentace (některá mají laser již zabudovaný).

Pokud jste v koncích – obraťte se na specializované firmy, které vám prezentaci efektivně přepracují.

Projektor – Na firemní prezentace opravdu nepotřebujete ten nejkvalitnější s full HD rozlišením. Pokud se spokojíte s úhlopříčkou 2 metry, dostanete se bez problémů na cenu i pod 5000 Kč. Pokud se svojí prezentací ovšem firmy objíždíte, doporučujeme investovat do lehkého přenosného projektoru. Místo klasické lampy využívá kupř. LED diody, které sice mají nižší svítivost, ale mnohem větší odolností a mnohokrát vyšší životnost.

Selhání techniky: Před samotnou prezentací si vždy zkontrolujte techniku, neexistuje nic horšího než její selhání. Připravte se však i na takovou variantu, mějte záložní plán (kupř. prezentaci v tištěné formě) a divákům se omluvte.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

MontyRich Business Night #28

Tradiční MontyRich byznysové setkání

Článek

Z pana energetika majitelem internetové televize

Kamil Ouška míří do Evropy, stane se OBBOD konkurencí Netflixu?

Článek

7 chyb, které mohou odradit zákazníky vašeho e-shopu. Jak se jim vyhnout?

Vysoká návštěvnost internetového obchodu přijde vniveč, pokud se nestanou z návštěvníků klienti

Článek

Vlastní McDonald's nebo CrossCafe? Přečtěte si návod, jak začít podnikat v rámci franchisingu

1. díl seriálu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Chcete vést efektivní porady? Bezos, Jobs a Branson poradí

Pohled největších byznys mozků na to, jak vést porady efektivněji

Článek

Bonjour, Victor!

MontyRich Leden 2018

Článek
Další články z rubriky Podnikání