x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Zapomeňte na General Motors a Ford. Nejhodnotnější automobilkou Ameriky se stává Tesla

Silicon Valley střídá Detroit

11.04.2017 / Zdravko Krstanov
Není zisková, prodává řádově méně aut a konstantně nestíhá termíny. Přesto se Tesla svou pondělní valuací přehoupla přes General Motors a před zhruba dvěma týdny přes Ford. Následovala korekce a Tesla tak GM znovu dýchá na záda. Tento pomyslný závod vypovídá o tom, že žijeme v nové době, kdy firmy žene dopředu víra.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Pro začátek nějaká čísla. Automobilka Ford prodala v roce 2016 přes šest a půl milionů aut a vydělala 4,6 miliardy dolarů. General Motors za stejnou dobu prodala deset milionů vozů a přišla si na více než 9 miliard dolarů. Tesla vizionáře Muska dodala 76 tisíc vozů a zaznamenala ztrátu ve výši 675 milionů dolarů. Ale nenechme se zmást, v dnešní době nejde valuace se ziskovostí ani zdaleka ruku v ruce. Jak říká Václav Pavlečka – valuace odráží současnou míru důvěry v budoucnost.

Investoři, jak se zdá, mají víru v budoucnost poměrně velkou. Jen za poslední měsíc akcie Tesly poskočily o více než 17 procent. Cena akcií indikuje, že všichni od titulu očekávají růst v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: Yahoo Finance
Respektovaná investiční banka Piper Jaffray nyní zvýšila cílovou cenu titulu na 368 dolarů. Analytik Alex Potter v pondělí sdělil, že elektromobil od Tesly sedm měsíců testoval, což jeho důvěru ve společnost ještě více utvrdilo. „I se všemi možnými risky si investoři nemohou dovolit akcie Tesly ignorovat,” napsal klientům. Tesla prý v lidech evokuje reálné emoce jako optimismus a svobodu. Její CEO je navíc jakýmsi hrdinou, jehož nerespektují pouze osobnosti z byznysu, ale také široká veřejnost.

Velké naděje Potter vyjádřil také na adresu gigatovárny, díky níž má být údajně společnost schopná v roce 2018 vyrobit na půl milionu aut, snížit náklady a zvýšit marže. Velké množství analytiků z Wall Street, a to včetně Pottera, věří, že Tesla přestane být ztrátovou někdy v roce 2019.

Muskův elektrický sen jde ale dobrým směrem. Za první kvartál tohoto roku dodala Tesla přes 25 tisíc vozů (Model S a X), což je oproti loňskému stejnému období sedmdesátiprocentní nárůst. Kdo jiný by navíc dokázal, aby si 400 tisíc zákazníků předobjednalo produkt, který uvidí nejdříve za rok? 

Tesla je dost možná takovým Applem automobilového průmyslu – vždyť prodeje iPhonu dosahovaly v počátku tak malých cifer (z hlediska market share), že se tomu v Nokii smáli…a jak nakonec dopadli.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peníze v chmelovém moku aneb Jak se stát pivovarníkem (1.)

Minipivovar jako podnikatelská příležitost

Článek

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek
Další články z rubriky Podnikání