x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nevíte, v čem podnikat? Zkuste zelenou, zájem o ekologicky šetrné výrobky rapidně roste

Eco-friendly byznysu se daří

19.06.2017 / Zdravko Krstanov
Co mají společného Tesla a Farmářské trhy na pražské Náplavce? Zelenou. Důraz na udržitelnost a poctivé zpracování je všude kolem nás.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

V hlavním lednovém rozhovoru s Martinem Skalickým jste se mohli dočíst, že velké korporace kladou při nájmu kancelářských prostor důraz na ekologické prvky budovy. Stejně tak “drobný” konzument, který si vybírá čokoládu bez palmového oleje a jehož sprcha obsahuje šetřicí spínač. Z udržitelnosti, která dříve byla jakousi výsadou jedinců, kteří nosili batikovaná trička, se dnes stává mainstream. Není tedy pochyb, že na tomto trendu lze vydělat.

Tržby prodejců eco-friendly výrobků rostou i o stovky procent

Stále více českých domácností se snaží nakupovat ekologicky šetrné výrobky, které vybírají ve specializovaných obchodech. Vyjma potravin za ně ročně podle e-shopu Econea utratí stovky milionů korun. „Největší zájem je o přírodní kosmetiku a biokosmetiku. Další nejoblíbenější kategorií je ekodrogerie. Zájem je třeba o bambusové kartáčky nebo dámské hygienické potřeby z biobavlny. Hodně se prodávají opakovaně použitelné láhve, tašky na nákup potravin i perlátory na vodovodní baterie, které snižují spotřebu vody,“ říká Pavel Milan Černý, spolumajitel e-shopu Econea, a dodává: „První ekologicky šetrné výrobky se daly na českém trhu pořídit již v 90. letech. Znatelný rozvoj tohoto tržního segmentu ale přišel až po roce 2000. V posledních letech vidíme velký nárůst zájmu o ekologické výrobky. Tržby našeho e-shopu rostou meziročně o stovky procent.“

Kde jsou příležitosti?

Že udržitelnost neznamená pouze náklady, postupně pochopili i velcí hráči jako Tesco, Unilever nebo DuPont. Například první zmíněný chce být podnikem s nulovou uhlíkovou stopou do roku 2050. Pokud začnete o ekologickém podnikání uvažovat i vy, rozhodně byste se neměli omezovat pouze retailem. Co se dále nabízí?

Organický catering – jídlo a udržitelnost. Firemních eventů, k nimž je možné se jako dodavatel organického cateringu přidat, je celá řada. I ty nejvíce konzervativní společnosti se nyní snaží působit, že jim na udržitelnosti záleží, za což si klidně připlatí.

Výroba organického oblečení – organická bavlna ale i recyklované plastové lahve. Nejen z těchto materiálů lze vyrábět trička nebo drobné módní doplňky. Z organické bavlny již něco vyrábí i oděvní kolos Zara.

Organická péče o tělo – výroba organické kosmetiky nebo rovnou otevření salonu? Proč ne. Stačí se podívat, jak performují firmy produkující organickou kosmetiku či drogerii. 

Sharing... čehokoli – Liftago, nová platforma na sdílení automobilů SmileCar nebo Rekola. Ve sdílení (a efektivním využívání) dopravních prostředků je budoucnost a nutno říci, že tento trh zatím není ani zdaleka nasycen.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání