x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nevíte, v čem podnikat? Zkuste zelenou, zájem o ekologicky šetrné výrobky rapidně roste

Eco-friendly byznysu se daří

04.12.2017 / Zdravko Krstanov
Co mají společného Tesla a Farmářské trhy na pražské Náplavce? Zelenou. Důraz na udržitelnost a poctivé zpracování je všude kolem nás.

Ve starším rozhovoru s Martinem Skalickým jste se mohli dočíst, že velké korporace kladou při nájmu kancelářských prostor důraz na ekologické prvky budovy. Stejně tak “drobný” konzument, který si vybírá čokoládu bez palmového oleje a jehož sprcha obsahuje šetřicí spínač. Z udržitelnosti, která dříve byla jakousi výsadou jedinců, kteří nosili batikovaná trička, se dnes stává mainstream. Není tedy pochyb, že na tomto trendu lze vydělat.

Tržby prodejců eco-friendly výrobků rostou i o stovky procent

Stále více českých domácností se snaží nakupovat ekologicky šetrné výrobky, které vybírají ve specializovaných obchodech. Vyjma potravin za ně ročně podle e-shopu Econea utratí stovky milionů korun. „Největší zájem je o přírodní kosmetiku a biokosmetiku. Další nejoblíbenější kategorií je ekodrogerie. Zájem je třeba o bambusové kartáčky nebo dámské hygienické potřeby z biobavlny. Hodně se prodávají opakovaně použitelné láhve, tašky na nákup potravin i perlátory na vodovodní baterie, které snižují spotřebu vody,“ říká Pavel Milan Černý, spolumajitel e-shopu Econea, a dodává: „První ekologicky šetrné výrobky se daly na českém trhu pořídit již v 90. letech. Znatelný rozvoj tohoto tržního segmentu ale přišel až po roce 2000. V posledních letech vidíme velký nárůst zájmu o ekologické výrobky. Tržby našeho e-shopu rostou meziročně o stovky procent.“

Kde jsou příležitosti?

Že udržitelnost neznamená pouze náklady, postupně pochopili i velcí hráči jako Tesco, Unilever nebo DuPont. Například první zmíněný chce být podnikem s nulovou uhlíkovou stopou do roku 2050. Pokud začnete o ekologickém podnikání uvažovat i vy, rozhodně byste se neměli omezovat pouze retailem. Co se dále nabízí?

Organický catering – jídlo a udržitelnost. Firemních eventů, k nimž je možné se jako dodavatel organického cateringu přidat, je celá řada. I ty nejvíce konzervativní společnosti se nyní snaží působit, že jim na udržitelnosti záleží, za což si klidně připlatí.

Výroba organického oblečení – organická bavlna ale i recyklované plastové lahve. Nejen z těchto materiálů lze vyrábět trička nebo drobné módní doplňky. Z organické bavlny již něco vyrábí i oděvní kolos Zara.

Organická péče o tělo – výroba organické kosmetiky nebo rovnou otevření salonu? Proč ne. Stačí se podívat, jak performují firmy produkující organickou kosmetiku či drogerii. 

Sharing... čehokoli – Liftago, nová platforma na sdílení automobilů SmileCar nebo Rekola. Ve sdílení (a efektivním využívání) dopravních prostředků je budoucnost a nutno říci, že tento trh zatím není ani zdaleka nasycen.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

7 tipů, jak se stát lepším vyjednavačem

Jakým způsobem vnímá vyjednávání bývalý elitní agent FBI Chriss Voss

Článek

Tvořte fungující týmy a ovládnete trh!

Aneb jak dodat firmě a projektům správný drive

Článek

Zaměstnanci bez stresu? 5 tipů jak toho docílit

Co děla zaměstnance spokojenými?

Článek

Ze startupu miliardovým kolosem. Jak přemýšlí o byznysu Marie Havlíčková?

Ředitelkou Slevomatu v době, kdy řada z nás teprve končí vysokou školu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Neumíte si udělat čas na četbu literatury? Proč nezkusit audioknihu?

Oči můžete nechat klidně odpočívat

Článek

Ze startupu miliardovým kolosem. Jak přemýšlí o byznysu Lucie Brešová?

Jak vypadá šéfování jednomu z nejúspěšnějších českých startupů?

Článek
Další články z rubriky Podnikání