x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Základem pasivního příjmu je správný investiční manažer. Víme, jak jej vybrat

03.01.2017 / Zdravko Krstanov
Velmi mnoho lidí si uvědomuje, že by měli investovat a mají i chuť investovat. Současně však nechtějí sami vybírat konkrétní investice. Důvody mohou mít různé. Nechtějí se pouštět do něčeho, kde se necítí jako doma, nechtějí tomu věnovat čas nebo je to prostě nebaví. Co tedy mohou dělat?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

První možnost, nakupování akciových indexů, je velmi snadná cesta, jak se zapojit do akciového trhu. Hlavní výhodou je jednoduchost a nízké transakční náklady. Praktickou nevýhodou je potom výběr indexu a ošetření měnového rizika, jelikož všechny v úvahu připadající indexy jsou zahraniční. Nakupování indexů také není úplně pasivní činnost, vyžaduje určitou angažovanost investora, plán a jeho exekuci. Největší překážkou pak budou investoři sami sobě. Pravidelné nakupování indexů, pokud má být úspěšné, vyžaduje železnou vůli, odolnost, trpělivost a nezdolné přesvědčení o jeho správnosti.

To je kombinace vlastností, která je hodně vzácná. Za skoro čtvrt století své praxe jsem potkal mnoho investorů, kteří v teoretické rovině s nakupováním indexů souhlasí, neznám však žádného, který by ho dlouhodobě praktikoval. Pro běžného člověka bude největší problém ovládnout vlastní emoce. Nicméně, nakupování indexů je jedna z možných cest, pokud se nechcete příliš přímo angažovat ve výběru investic a pokud se k němu dokážete přinutit, budete mít lepší výsledky než většina ostatních investorů.

Druhá, ještě pasivnější cesta vede přes nalezení vhodného investičního manažera. Ani tady to ale nepůjde bez práce. Počítejte s tím, že to zabere nemalý čas, určitě minimálně několik měsíců intenzivního hledání, ale v případě, že uspějete a podaří se vám dobře si ho vybrat, potom z toho můžete těžit klidně i po celou následující generaci a navíc s minimálními nároky na dodatečnou pracnost. Najít správného investičního manažera je však hodně těžké.

Za prvé je potřeba si uvědomit, koho přesně hledáte, a za druhé je jich málo. Často o tomto problému přemýšlím. Vlastní peníze si spravuji sám a nikdy jsem tento problém neřešil, ale představuji si, jak bych ho řešil, kdybych se nejen o své peníze nestaral sám, ale kdybych navíc ještě pracoval v úplně jiném oboru. Uvědomuji si, že pro lidi, kteří se nepohybují na finančních trzích, je velmi obtížné rozpoznat, který investiční manažer je dobrý a který není. Investování je profese jako každá jiná a profesionálové, kteří se mu věnují, mají stejný rozptyl kvalit, jako je tomu všude jinde. Jsou dobří zubaři a špatní zubaři, dobří řidiči a špatní řidiči, dobří i špatní šachisté a samozřejmě také dobří i špatní investoři.

Kdybych hledal investičního manažera pro správu svých peněz, chtěl bych, aby měl následující čtyři vlastnosti:

  1. Musí žít investicemi. Nemusí mít nějaký super talent a ani nemusí být génius. Musí ale být inteligentní a být zapálený pro to, co dělá. Nadšení a entuziasmus jsou nutné. Dobrý investiční manažer musí být v dobrém slova smyslu fanatikem.
  2. Musí mít jasnou investiční filozofii. Musí být schopen ji jednoduše vysvětlit, musí být konzistentní a musí být evidentní, že co říká, také dělá.
  3. Musí mít pevný charakter. Musí být otevřený a upřímný, přiznat chybu, když ji udělá, musí vzbuzovat důvěru v tom smyslu, že se budete moci spolehnout, že se bude dlouhoédobě držet své strategie a nebude ji nečekaně měnit.
  4. Musí mít vlastní peníze investovány v produktu nebo fondu, který spravuje, a to v takové míře, aby jeho výsledky měly na něho materiální dopad. Nelze čekat správná rozhodnutí od někoho, kdo při nich nic neriskuje.

Možná jste překvapení, že mezi těmito podmínkami není požadavek na výborné historické výsledky. Ty jsou samozřejmě důležité, ale vybírat manažera pouze, nebo dokonce jen především kvůli historickým výnosům nevede k cíli. Statistická evidence dokonce říká, že je to špatná cesta. Nesmíme zapomínat na roli náhody. Téměř každý investiční manažer měl své období, kdy zazářil, a stejně tak období, které by nejraději ze svých výsledků vymazal. Investujeme však do budoucnosti, a proto musíme mít oporu ve vlastnostech manažera a v jeho přístupu. Najít toho správného je hodně těžké. Vždy v tom bude hrát roli i míra vzájemných sympatií a chemie. Stejně jako při výběru jednotlivých akcií i zde musíte umět udržet své emoce na uzdě. Bez práce nejsou koláče ani dobrý investiční manažer. Nečekejte a ani nechtějte, aby práci s jeho výběrem udělal někdo za vás.

Svěřit někomu peníze do správy je vážná věc. Nezbývá než výběru investičního manažera věnovat čas a úsilí, něco si nastudovat a hlavně se s nimi potkávat osobně, mluvit s nimi o tom, co dělají, a vytvořit si o tomto světě svůj vlastní obrázek. Ale jak jsem již uvedl, pokud se vám podaří dobře si vybrat, můžete mít na dalších dvacet let v tomto ohledu vystaráno.

Investice, aktivní i pasivní, vyžadují vzdělání. MontyRich vás proto srdečně zve na workshop Bezrizikové akcie, který uskuteční 25. ledna v Praze.

Autorem článku je přední český investiční expert Daniel Gladiš. Kapitálovými trhy se zabývá přes 20 let a je autorem knižních titulů Naučte se investovat a Akciové investice. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, který řídí dodnes.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání