x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jim Rogers: Zapomeňte na diverzifikaci! Raději sledujte svůj košík

27.12.2016 / Jan Železný
Spolu s Georgem Sorosem založil jeden z nejúspěšnějších investičních fondů všech dob. Ve finančních kruzích je znám jako obhájce investování do komodit a hlasitý propagátor dynamicky se rozvíjejících asijských trhů. Nyní se pustil do boje s všeobecně rozšířenou představou o diverzifikaci jako nejjistějším prostředku ochrany portfolií. Zlatá vejce dle něj patří do jednoho koše, chce-li člověk opravdu zbohatnout. Je ovšem potřeba ho neustále hlídat.

Sedíte nad výsledky svého investičního portfolia a zmítá vámi nespokojenost? Říkáte si, že by pro příště bylo lepší své drahocenné prostředky rozdělit do více tříd aktiv a lépe je tak ochránit před nevypočitatelností světových trhů? Pak si raději vše ještě jednou pořádně promyslete! Základní poučka z většiny knih o investování o diverzifikaci jako užitečné pojistce před špatnými časy totiž může být mylná. Zvláště pokud na své činnosti plánujete opravdu pohádkově zbohatnout.

Alespoň si to myslí investorská legenda Jim Rogers, jenž svým tvrzením vzbudil mnoho vášní. Přestože tento prošedivělý zavalitý muž a známý milovník barevných kšand rozhodně nepatří mezi postavy, jež by se v českých luzích a hájích těšily výrazné známosti a oblibě, jeho vliv ve světě je obrovský. Byl to totiž právě on, kdo v 70. letech založil spolu s Georgem Sorosem investiční fond Quantum Fund, který se díky zhodnocení vložených prostředků klientů (jejichž přesný seznam dodnes zůstává záhadou) o více než 4200 % během pouhých deseti let, stal jedním z nejúspěšnějších podniků ve své kategorii. I díky těmto výsledkům pak mohl Rogers ve svých 38 letech ukončit svoji profesionální kariéru a vrhnout se na dráhu cestovatele, dobrodruha a spisovatele. Jeho doporučení proto nelze brát na lehkou váhu.

Problém systémových rizik

Každý investiční makléř vám hned na počátku vašeho rozhovoru o investování pravděpodobně řekne, že nejlepším způsobem, jak začít zhodnocovat své prostředky, je ochránit je před propadem. Tedy použít jeden z mnoha diversifikačních modelů a rozdělit je do více tříd aktiv – akcií,...

...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání