x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Pozor na akcie evropských bank! Varuje muž, co předpověděl globální finanční krizi

07.12.2016 / Jan Železný
Další finanční krize je za rohem. Tentokrát však její epicentrum bude v Evropě. Tamní obří bankovní domy totiž stále vykazují ohromné množství toxických aktiv, především pak nedobytných úvěrů. Snaha o reformu je přitom minimální, evropské regulační orgány zaspaly. Vyhněte se proto držbě jejich akcií. Tento nelichotivý obraz vykreslil investorům Steve Eisman, muž, jemuž odhad na propad burzy v letech 2007–2008 přinesl více než 1 miliardu dolarů.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Mezi „vlky“ na Wall Street působil od počátku jako outsider. Nenosil blyštivé obleky, působil spíše ušlápnutě a vedl nikterak významnou investiční společnost, jež byla součástí banky Morgan Stanley. Na počátku roku 2007 si však uvědomil, že situace na trhu s hypotékami, jež banky poskytovaly nepříliš bonitním klientům (tzv. sub-prime mortgages) ve snaze naplnit všeobecně přijímanou představu o tom, že každý pracující Američan si zaslouží vlastní rodinný dům, je kritická. Reální dlužníci totiž nejenomže postrádali stabilní příjmy v dostatečné výši, avšak často ani nebyli ochotni své závazky jakkoli splácet. Finanční domy však přesto tyto produkty dále nabízely, a co víc, tvořily z nich investiční balíky pro své nejlepší klienty. Ti, často netušíc, do čeho ve skutečnosti investují své peníze, je s nadšením skupovali. Kdo by také odolal investici s AAA ratingem od předních amerických ratingových agentur?

Eismanovi se však podařilo tento trik prohlédnout a masivně spekulovat na propad trhu. Tento odvážný krok mu pro propuknutí krize vynesl čistý zisk v odhadované výši až 1 miliardy dolarů a rovněž vyšetřování ze strany federálních úřadů (Federal Crisis Inquiry Commission) pro podezření z insider tradingu (jež se však nikdy nepotvrdilo). Připadá vám ten příběh povědomý? Jak by také ne! Stal se totiž hlavním námětem oscarového thrilleru a pravděpodobně jednoho z nejlepších snímků ze světa burzy The Big Short (česky Sázka na nejistotu), v němž Eismana ztvárnil Steve Carell. Nyní tento vizionář varuje před akciemi evropských bankovních domů. Důvod je přitom prakticky totožný jako v roce 2008.

...
Pokračování článku pouze pro předplatitele.
Staňte se členy klubu MontyRich a získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání