x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

5 tipů, jak úspěšně nastartovat nový podnik

01.11.2016 / Komerční sdělení
Podnikatelé se při rozjíždění firmy často dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. Čeho je třeba se na startu podnikání vyvarovat?
Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. Až 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen čtyři firmy ze sta. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.

TIP č. 1: Propojte to, co vás baví, s tím, co má šanci na úspěch

Vybudování nového podniku stojí mnoho úsilí, peněz i času. Je proto obzvláště důležité, abyste svému projektu věřili a aby vás práce bavila a naplňovala. Zároveň se ale svými nápady nesmíte nechat příliš unést. O úspěšnosti podnikání totiž rozhodují především zákazníci. Vaše nabídka služeb a produktů by tak měla vycházet hlavně z toho, co chtějí ostatní. Lidé často přicházejí s dobrým nápadem na službu či produkt, který vychází z jejich osobní zkušenosti. Nezajímají se ale už o to, jakou mají šanci uspět na větším trhu a na to poté doplatí.

TIP č. 2: Bez dobré reputace to nejde

Dobrá pověst je pro úspěšné podnikání klíčová. Budování dobrého jména je ale vždy během na dlouhou trať a přijít o něj můžete o to rychleji. Stanovte si základní hodnoty, které by si měli lidé s vaší firmou spojovat, a ty dodržujte. Nedělejte kompromisy v zásadních věcech a vždy myslete na to, jaká je vize vaší firmy. „Mnohé podniky už totiž ztroskotaly na tom, že se chtěly vždy plně podřídit požadavkům trhu a zákazníků. Trvat si na svém i přes drobné dílčí ztráty se dlouhodobě vyplatí a jedině tak si vybudujete pověst zodpovědného a seriózního obchodního partnera,“ tvrdí Jiří Jemelka, výkonný ředitel společnosti J.I.P. pro firmy působící v oblasti podnikového poradenství se zaměřením na revitalizaci malých a středních podniků.

TIP č. 3: Pravidelně kontrolujte náklady a podceňujte zisky

Nepsané pravidlo podnikání je, že vše stojí dvakrát více a trvá dvakrát déle, než bylo naplánováno. Už při zakládání firmy je dobré se tímto moudrem řídit. Při plánování vždy podceňujte výnosy a přeceňujte náklady, nebuďte příliš optimističtí. Zároveň ale myslete na to, že k úspěšnému podnikání je třeba udržovat pozitivní cash flow. Hledejte proto způsoby, jak snížit náklady, a důkladně zvažujte, co je v začátcích podnikání skutečně nezbytnou investicí a co může počkat. „Začínající podnikatelé často investují peníze do zbytečností. Skvěle zařízená kancelář nebo nákladné brožury ale vedou spíše k přehnanému nafouknutí rozpočtu. Zpočátku je přitom naprosto dostačující pracovat z domu,“ vysvětluje Jiří Jemelka.

TIP č. 4: Neměřte svůj úspěch penězi

Pokud chcete být v podnikání skutečně dlouhodobě úspěšní, nemělo by vám jít pouze o zisk. Jestliže již při zakládání firmy je vaším cílem značku co nejdříve výhodně prodat, nikdy se nedostaví ten správný výsledek. Ale velké výdělky by neměly být hlavním motivátorem ani během samotného podnikání. Vážná rozhodnutí by totiž nikdy neměla být zakládána pouze na tom, kolik vynesou. Dlouhodobého úspěchu dosáhnete jedině tak, že se budete snažit být vždy profesionální, pečovat o dobrou pověst a patřit mezi nejlepší v oboru. Odměna v podobě výdělku se pak dostaví sama.

TIP č. 5: Vyzbrojte se trpělivostí

Nedostatek nadšení, energie a také málo trpělivosti patří mezi hlavní příčiny předčasného konce podnikání. Při založení firmy proto počítejte s tím, že se pouštíte spíše do maratonského běhu než krátkého sprintu. Nevzdávejte se hned po prvním neúspěchu, neúspěchy spíše vnímejte jako připomínku toho, v čem se můžete dále zlepšovat. Je důležité je brát jako motivaci, ne jako osobní selhání. Nezapomínejte též, že se stále máte co učit a dále se vzdělávejte. Všechna svá rozhodnutí vždy ověřujte, testujte a vnímejte zpětnou vazbu. Předejdete tak zbytečnému utrácení za nefunkční věci.

Rada navíc

Úspěchu v podnikání dosáhnete snáz, když budete spokojeni i v osobním životě. Práce na spuštění firmy sice může být trochu náročnější, trvá ale i několik let. Pečujte proto i o své duševní zdraví a mezilidské vztahy a pokuste se najít mezi oběma světy rovnováhu. Úspěchy v podnikání vám totiž nebudou k ničemu, pokud se s nimi nebudete mít s kým podělit a budete sami nešťastní.

O společnosti J. I. P. pro firmy, s. r. o.

J. I. P. pro firmy, s. r. o., je společnost, která poskytuje klientům vysoce specializované služby v oboru podnikového poradenství zaměřené zejména na revitalizaci firem, generační obměnu a strategické řízení. Zabývá se vzděláváním a poradenstvím pro malé a střední podniky a jednotlivce ze sféry podnikatelů, manažerů a obchodníků. K tomu využívá praktické rozvojové projekty, koučink v praxi, vzdělávací programy a specializované individuální kurzy.

Kontakt:

Jiří Jemelka
výkonný ředitel společnosti J. I. P. pro firmy
e-mail: jiri.jemelka@jip-pf.cz
tel.: +420 603 995 052
Palackého 22, Přerov, 750 02

 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Rozhovor s Michaelem Pupalou – generálním ředitelem Wüstenrotu

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 4/5

Článek

David Ogilvy: Jak dělat reklamu, která prodává - díl 1.

Co si lze odnést z díla otce reklamy i dnes

Článek

5 důvodů, proč financovat podnikání prostřednictvím Hard Money Loans

Aneb zajištěné rychlé půjčky pro podnikatele

Článek

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 3/5

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Rozhovor s Jiřím Plíškem – předsedou představenstva Buřinky

Seriál rozhovorů s řediteli pěti největších stavebních spořitelen – díl 2/5

Článek

Z čísla platební karty vyčtete zajímavé věci. A můžete rychle odhalit i pochybnou transakci

Vychytávka, která potěší nejeden e-shop

Článek
Další články z rubriky Podnikání