x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Vlk z Wall Street zbohatl na penny stocks. Vy můžete také...a legálně!

24.10.2016 / Jan Železný
Burzovní zprávy o nich mlčí, veřejnost se jich obává, velcí hráči jimi pohrdají a drobní investoři jim nedůvěřují, přesto mohou být zdrojem velkých zisků. Řeč je o penny stocks – levných akciích, které pořídíte za pár dolarů.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Leonardo DiCaprio se sklání nad telefon, obklopen svými kumpány, kteří hltají každé jeho slovo. V rámci krátkého hovoru přitom líbivými slovíčky umně přesvědčuje muže na druhé straně linky, aby nakoupil dle něj naprosto úžasné levné akcie, jejichž cena jistě brzy vylétne k výšinám. Sám přitom dobře ví, že se jedná o naprosto bezcenné kusy papíru, jež klientovo portfolio promění v prach. O to však nejde, hlavním cílem je získat tučnou provizi za prodej velkého množství kusů. Klient nakonec souhlasí, Leo jej chválí za „moudré rozhodnutí“ a se zdviženým prostředníkem pokládá sluchátko. Obchod či přesněji podvod je realizován, jeho komplicové jásají.

Asi bychom jen těžko hledali scénu z dostupných snímků o burzovním světě, která by se široké veřejnosti vryla hlouběji do paměti. Vlk z Wall Street se stal kasovním trhákem a mimo jiné výraznou měrou přispěl k tomu, že mnozí na obchodování s akciemi pohlížejí jako na šílenou a extrémně nerozumnou záležitost. To platí dvojnásob o tzv. penny stocks, tedy akciích společností s nižší tržní kapitalizací, jejichž cena je dosti nízká, často v rozmezí od desítek centů po několik málo dolarů či eur. Jak to tak ovšem bývá, realita je mnohem složitější.  

Šedá zóna investování

Základní problém při pochopení toho, čím vlastně penny stocks jsou, spočívá už v jejich vymezení. Navzdory svému názvu totiž většinu z nich za pár penny nekoupíte. Jak je tedy vnímat? V zásadě lze říci, že co investor, to jiný pohled. Někteří takto označují akcie, jejichž cena na amerických trzích nepřesáhne hranici jednoho dolaru, jiní mají tento limit volnější a řadí sem prakticky všechny cenné papíry, jež lze pořídit za několik dolarů. Nakonec existují i burziáni soustředící se nikoli na cenu, ale spíše na fakt, že tyto akcie povětšinou nejsou kótovány na hlavních burzách typu NYSE nebo Nasdaq.

Pro naše potřeby však bude nejužitečnější zůstat u definice, již používá americká komise pro cenné papíry SEC (Securities and Exchange Commission, pozn. red.), která ve svých zprávách považuje za penny stocks všechny akcie, jejichž cena se pohybuje pod 5 amerických dolarů. Toto poměrně široké vymezení nejenom že stanovuje jasnou hranici, především však otevírá řadu zajímavých investičních možností.

Proč penny stocks lákají investory? Na co si dát největší pozor? Jak univerzitní student proměnil pomocí penny stocks pár tisíc v miliony? Nejen o tom čtetě v listopadovém vydání magazínu MontyRich. OBJEDNÁVEJTE NYNÍ!

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání