x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Začínal u kopírky a vařil kávu kolegům. Dnes řídí milionové finanční impérium

19.10.2016 / Zdravko Krstanov
Řídí jednoho z historicky nejstarších a současně největších burzovních obchodníků u nás. V BH Securities, kde je ředitelem a předsedou představenstva, ale kdysi začínal jako řadový zaměstnanec. Milovník rudých Ferrari, příznivec zlata Zdeněk Lepka v hlavním rozhovoru listopadového MontyRich o zhodnocování peněz, náhodě i naivitě dnešních studentů.

Mám půl milionu a přijdu za vámi s tím, že je chci zhodnotit. S bankovním úrokem se nespokojím, rád bych pět a více procent ročně. Poradíte mi, jak vydělat? 

Když chcete pět a více procent ročně, musíte přijmout fakt, že se z té minimálně rizikové sféry přesouváte do více rizikové. Z hlediska rozdělení bychom zhruba 30 procent kapitálu pravděpodobně investovali do dvou fondů, deset až patnáct procent do nějakého alternativního aktiva, kterým může být právě zlato. A zbývající část by záležela na tom, zda jste ochoten přijmout riziko ztráty části prostředků. Pokud ne, vybrali bychom bezpečnější formu, například nákup korporátního dluhopisu namísto akcií. 

A kde se vůbec nachází Češi jako investoři? 

Samozřejmě jsme se výrazně posunuli. Někdy v roce 1993 jsme s kapitálovými trhy začínali a celé to vzniklo díky kuponové privatizaci. Za tu dobu jsme prošli řadou změn a otřesů typu splasknutí internetové bubliny nebo hypoteční krize v letech 2008– 2009. Upřímně nevím, zda je současný směr správný, nebo ne, a to zejména kvůli regulacím, které dle mého názoru nejsou vždy ku prospěchu.

Jak vidíte dnešní mileniály, pro který je svět investic sexy. Mají šanci v něm uspět? 

Aby více makali a nebyli naivní. Nedávno jsem byl na jedné konferenci ve Vídni. Tam proti sobě postavili pět manažerů včetně mě a pět současných vysokoškolských studentů. Zde bylo krásně vidět, jak odlišné názory na fungování společností obě skupiny mají. Dnešní generaci by se dle slov studentů líbilo, kdyby mohli do práce na půl devátou a ve čtyři domů, aby měli čas na své koníčky. Hlavně, aby nemuseli moc pracovat, protože „v Applu a v Googlu to tak je”. Převládá pocit, že na ně všude budou čekat s otevřenou náručí. V žádném případě nebudou stát u kopírky či vařit kávu ostatním. Nedokážu to pochopit a téměř nebylo možné jim vysvětlit, že i takto někdy začíná cesta k úspěchu.

Z back office jste se přes makléře vypracoval až k členství v představenstvu v 
BH Securities. Snil jste o takové kariéře?
 

O tom jsem skutečně nesnil (smích). V dětství jsem jako určitě každý malý kluk snil o tom, že budu řidičem kamionu nebo popelářem. Poprvé jsem se s kapitálovými trhy, potažmo s kuponovou privatizací setkal v Bratislavě, kde jsem studoval střední školu. V tamní finanční skupině jsem dostal brigádu, a když se poté otevírala pobočka v Praze, kde jsem shodou náhod pokračoval ve studiu, šel jsem do oné firmy pracovat na zkrácený úvazek při škole.

Jak si v roli klienta vybrat ten správný fond?  Proč se již nemůžeme spoléhat na fundament a proč se většina dnešních finančních regulací mine účinkem? To a mnohem více čtěte v listopadovém vydání magazínu MontyRich

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání