x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Váháte, kam vycestovat? Objevte zachráněnou minulost a kouzlo Ománu, Jordánska nebo Maroka

14.10.2016 / Roman Peterka
Nečekané zvraty v dějinách mívají dopady, které se v plném světle ukážou  až s odstupem času. Takovým příkladem může být ovládnutí Pyrenejského ostrova křesťany, kteří vyhnali obyvatele islámského a židovského původu z jejich domovů.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Mnozí opouštěli nikoli skromný domek někde v Cordobě či Granadě, ale paláce, aby  pak jako bohatí uprchlíci  z Andalusie investovali svůj majetek do výstavby nových domů v nedalekém Maroku. Situace dodala impuls všem uměleckým řemeslům a zrodily se riady, osobité soukromé paláce. V porovnání s Andalusií přibyla širší paleta barev, materiálů jako např. kůže, kamenická a řezbářská práce se zjemnila, o množství rafinovaných detailů ani nemluvě. Náročná umělecká práce zajistila živobytí širokým komunitám na dlouhá staletí. Pak ale kdysi tak krásné domy začaly z mnoha sociálních důvodů chátrat. Na přelomu tisíciletí se zdálo, že některá řemesla vyšla z módy a pod tlakem civilizace se ocitla na pokraji vymizení. Naštěstí se objevily osobnosti, které na problém upozornily hlasitěji než ostatní, např. Yves Saint Laurent, který si marocké riady a zahrady zamiloval. A náhle se investoři z oblasti diplomacie a turistického průmyslu začali hrnout. V devadesátých letech minulého století Marakéší či Fezem brouzdaly desítky drobných i velkých podnikatelů a hledaly zříceninu, ze které by vykřesaly drahokam a nutno podotknout, že většina uspěla. 

Poptávka následně v Maroku  zvýšila tlak na opětovné založení uměleckých škol, protože mládež před sebou spatřila budoucnost.  Dnes riady obdivujeme od Tangeru přes Fez, Marakéš až po Rabat. Jen například v Marakéši je na 500 riadů, jež slouží turistům jako specifický druh ubytování s osobní péčí, na západ od nás jsou hitem. Jejich jedinečné kouzlo přitáhlo malíře, hudebníky či básníky, ale domy získaly i nečekané další obyvatele. Díky zahradní výsadbě se v korunách stromů a keřů usadily kolonie ptactva, z jejichž koncertu doslova bolí uši. Ukázalo se, že vize zakladatelů riadů a kvalitní práce předků přežily úspěšně staletí a mohou zajistit zajímavý a krásný život i současné generaci. Tento osobitý svět je lehce na dosah, stačí o sobotním ránu nasednout do letadla a obědvat už můžete v Marakéši. Palmyra Tour zařídí vše potřebné, abyste vykouzlili pro svou drahou polovinu dovolenou, který určitě nečeká.

Vrásky na čele měl svého času i starosta vesnice Tayba nedaleko jordánské Petry. Mládež odcházela „za lepším“  a  Abu Firás jen smutně sledoval, jak vylidněná vesnice utichá. Pak ale přišel nápad, který podpořila tehdejší jordánská královna Núr.  Byla vytvořena Jordánská turistická investiční společnost, která získala celou vesnici do dlouhodobého pronájmu s možností podnikání, ale pod podmínkou, že se na veškerém dění budou podílet výhradně místní obyvatelé. Vesnici z 19.století v pohoří Šarah se začalo blýskat na lepší časy. Z její velké části byl vytvořen pětihvězdičkový resort v duchu původní venkovské architektury, zůstala přitom zachována pekárna, přibyly turecké lázně a bazén s úžasným výhledem na tzv. Malou Petru. Srdcem resortu se pak staly restaurace a tradiční súk, kde místní nabízeli keramiku, textilní výrobky a další produkty. Resort dostal název Taybet Zamman aneb Staré dobré časy a také řadu ocenění na mezinárodní úrovni. Hosté se hrnuli a nechyběly mezi nimi celebrity jako například rodina Pavarottiho v roce 2008, když mistr s dalšími kolegy měl nádherný koncert v sousední Petře a v Taybet Zamman si pochutnal na dobrém obědě. Konečně všichni zájemci o vaření si mohou svou šikovnost vyzkoušet v místním ženském  družstvu. Staré kamenné domy se následně staly inspirací pro hotel Mővenpick u Mrtvého moře – první luxusní hotel na jordánské straně moře. Palmyra Tour pobyt v něm vřele doporučuje právě pro jeho neopakovatelnou atmosféru a zařídí Vám třeba i kurz vaření v Petře.

Odvaha nechyběla ani Ahmedovi Mohammedovi Al Abrímu z ománské horské vesnice Misfat al Abrijín.  Až dodnes se vysoko v horách na skalních útesech tyčí na čtyři desítky 500–700 let starých domů, ovšem jen čtyři jsou obývané. I v tomto případě dali obyvatelé přednost moderním vymoženostem jinde, Ahmed se  s opuštěním domu svých předků ale nesmířil. Přesvědčil své okolí o plánu vesnici zachránit , přivést ji k životu a v roce 2009 vsadil vše na jednu kartu. Dům, který měl tak rád, vybavil kuchyní a koupelnou, v ostatních částech byly úpravy jen minimální, design zůstal kvůli autenticitě zachován – tlusté hliněné zdi, vysoké stropy, klenutá okna, matrace v ložnici i staré těžké nedokonalé dveře. Jídlo připravují místní ženy pouze z lokálních surovin dle zvyklostí, snídaně se podávají ve společných prostorách za kokrhání kohouta, večeře pak na rovné střeše pod hvězdami. Krajina kolem je magická, a tak není divu, že tento autentický zážitek nezůstal bez odezvy. Ahmed už koupil dalších dvanáct domů v sousedství a dnes je opravuje pro návštěvníky, na které se v jeho domě nedostalo. 

Jste zvědaví, jak se mu daří? Zkuste vyrazit do Ománu s Palmyra Tour. Zařídí Vám například také pronájem auta a ománské vnitrozemí můžete rázem poznat po vlastní ose, a to včetně návštěvy pana Ahmeda. Podmínkou je jen včasná rezervace.

Autorem textu je Hassan El Hassan

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání