x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jak vytvořit skvělou prezentaci? Dělejte to jako Steve Jobs

30.12.2016 / Zdravko Krstanov
Ať už prezentujte v plné univerzitní aule, nebo před investory, v obou dvou případech je nutné posluchače zaujmout. Představit myšlenky nebo produkt tak, aby vše bylo srozumitelné a zároveň zábavné, není vůbec snadné. Inspirujte se proto člověkem, který prezentování ovládal naprosto dokonale.

Vzpomeňme na jakýkoli keynote, kterého se Steve Jobs zúčastnil. Tmavá hala, minimalistická prezentace a na pódiu vizionář, jehož každé slovo posluchači doslova hltali. Nebylo potřeba statistik, grafů a desítek technologických funkcí. Níže naleznete několik tipů, které mohou vaše prezentace těm Jobsovým alespoň trochu přiblížit.

Soustřeďte se na vaši zprávu

Ačkoli se prezentuje s jasným cílem, spousta lidí má tendenci od tématu odbočovat. Něco pro pobavení a něco pro porovnání? V žádném případě. Lidská mysl nechce (a ani nedokáže) zpracovat příliš různorodých informací najednou. Výsledkem jsou poté spící a otrávené tváře, které jsou pro každého speakera strašákem. Pamatujte, že každá informace, jež přímo nesměřuje k vašemu produktu, je nadbytečná a vaší prezentaci pouze škodí.

Spojte se s publikem

 V čem Jobs vynikal, byla schopnost okamžitě vytvořit emocionální vztah s poslouchajícími. Díky tomu probudíte v lidech empatii, čímž snáz přijmou vaše sdělení a i v nečekaných chvílích vás odmění potleskem. “Dnes jsme se tu sešli, protože chceme být u zrodu něčeho fantastického.” Větou v obdobné duchu se můžete směle uvést. Řekněte lidem, že odejdou chytřejší, než přišli.

Jste v hlavní roli

Každý z nás se zřejmě dnes a denně setká se situací, kdy prezentující pouze komentuje (v horším případě čte) to, co je na plátně. Kouzlo je v tom, dělat přesný opak. Je nutné si uvědomit, že lidé přišli kvůli vám a nikoli kvůli powerpointu. Nehovořte monotónně a nebojte se dramatických pauz. Snažte se zaujmout ryze svým vystupováním a obsahem svého promlouvání. Za vámi se poté může bez problémů ukázat pouze obrázek ilustrující hlavní myšlenku. 

Přijďte perfektně připraveni

Je nutné, abyste znali obsah své prezentace natolik dobře, že byste jej mohli převyprávět bez jediného slidu. Poté si můžete říci, že jste skutečně připravu nepodcenili. Neopomeňte na sebemenší detail, jak po technické, tak příběhové stránce. Obecenstvo musí ihned pochopit, že svým oborem žijete.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání