x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jak důležité je mít svůj vzor

01.07.2014 / Tomáš Durčák
Vzhlížíte k někomu? Je to váš mentor, nebo člověk úspěšný ve vašem oboru? Správná volba, i když není to vždy tak úplně bez úskalí.


Mentor pro vás neexistuje proto, aby vám ukázal, jak to ve světě chodí a co byste měli udělat. Je tady proto, aby vás nakopl svým vlastním směrem a jen korigoval případné vychýlení z tohoto směru, dodával inspiraci a samozřejmě nekonečnou kritiku v kombinaci s nikdy nekončící nespokojeností. Někoho, kdo vás neustále chválí a opakuje jen pozitiva, nepotřebujete, protože co umíte a co vám jde, přece již dávno víte. O pohádkách a chvále nebudete mít žádný důvod hlouběji přemýšlet.
 

Máte vzor? Překonejte ho!
 

Pamatujte, že svůj skutečný vzor poznáte tak, že se vám jej jednou podaří překonat a především – že jej budete chtít za každou cenu překonat. Na tento fakt často nadšení hledači úspěchu zapomínají a zaměňují snahu dohnat svůj vzor za pouhý obdiv jeho osobnosti a kariéry.

Ten sice dokáže zažehnout emoce a možná i vnější motivaci, ale rozhodně nikoho nedonutí vyhrnout si rukávy a vyrovnat se své oblíbené hvězdě. Abyste se jednou mohli stát úspěšnými, musíte nejdříve sami být osobností, odlišnou od všech ostatních, a to ať chcete, nebo ne.

Možná znáte celou řadu případů lidí, kteří ještě jako malí měli svůj idol, avšak nešlo jen o obdivování plakátů na stěně jejich dětského pokoje. Šlo o ryzí inspiraci, která dokázala rozdmýchat vášeň, a dnes tito lidé se svými dětskými idoly spolupracují, soupeří, nebo už je dávno překonali a nechali za sebou.

Proč? Měli v sobě špetku chamtivosti, avšak v dobrém slova smyslu. Byli tzv. pozitivně chamtiví, jinak řečeno draví, což jim pomáhalo držet se předem vymyšleného plánu a dotahovat věci do konce bez ohledu na okolnosti. Pozitivní chamtivost je tím, co hýbe světem, protože nás nutí neusínat na vavřínech ve chvíli, kdy se nám něco podaří, ale jít dál a překonávat klidně i sám sebe, když už nikdo jiný k překonání nezbyl.
 

Využijte informací, inspirujte se a obdiv nechte spát
 

Hlavní výhodou skutečného vzoru je velké množství informací, které můžete velmi rychle nasát z jeho života, knih, myšlenek, nebo osobních rozhovorů. Pro mnoho lidí je prvním krokem při studiu svého vzoru jeho život, dětství, začátky v byznysu a klíčová rozhodnutí. Určitě je dobré mít o těchto věcech povědomí, ale popravdě vám příliš mnoho výhod do práce nepřidají. K čemu vám reálně bude informace o tom, že Warren Buffett podal své první daňové přiznání ve 13 letech? Zvlášť, když se ji dozvíte třeba ve svých 20 letech?

Mnohem důležitější je mít povědomí o tom, čeho všeho váš vzor dosáhl, co vybudoval a co se mu podařilo. Zde je vaše skutečné měřítko pro srovnávání, které musíte chladnokrevně přijmout. Jestliže na vás výsledky někoho úspěšného udělají pouze dojem, není to ten pravý. Až když uvnitř pocítíte touhu vyrovnat se takovým výsledkům, jste na správné adrese.

Nebojte se mít víc vzorů
 

S Buffettem jsem samozřejmě přestřelil a upřímně to není úplně šťastný příklad, neboť zejména v byznysových začátcích vám jakožto jeden z nejúspěšnějších lidí na světě příliš nepomůže. On je úplně nahoře, vy úplně dole. Pracovitost a podobné přednosti vám nadiktuje každá příručka začínajícího podnikatele, proto si nemusíte číst jeho životopis. Na druhou stranu – proč byste měli pro inspiraci a nové poznatky hned běžet až na vrchol?

Možná by nebylo od věci najít si pro začátek někoho dostupnějšího, s kým lze reálně prohodit pár slov a mnohem lépe sledovat jeho práci. Co třeba nějaký lokální podnikatel, kterému se viditelně daří? Možná je lepší mít nakonec víc než jen jeden vzor a vytvořit si z nich jakési schodiště, podle kterého můžete odstupňovat své cíle, naplánovat svou vizi a pustit se do práce. Každý podnikatel má navíc svou pravdu, své názory a své postupy, takže víc vzorů rovná se potenciálně víc pohledů na věc, a to nikdy nemůže být na škodu.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání