x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Petr Krčil: Nízké sazby ženou lidi do investic do akcií

Jak na investice, prozradí další ročník České investiční konference

22.09.2016 / Pavel Hejkrlík
Chcete se dozvědět více o investování od tuzemských špiček v oboru? V Praze se ve dnech 10. a 11. listopadu koná třetí ročník České investiční konference, kde vystoupí řada českých a slovenských portfolio manažerů a investorů, kteří se podělí o své tipy, jak na akcie.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Třetí ročník České investiční konference se uskuteční již za necelé dva měsíce v prostorách hotelu Pyramida v Praze. Na akci vystoupí řada předních investorů z ČR i Slovenska a jeho součástí jsou i následné praktické workshopy. MontyRich přináší rozhovor s jedním z řečníků – Petrem Krčilem, předsedou představenstva a investičním ředitelem Art of Finance.

Můžete se stručně představit? Jaké máte investiční zkušenosti?

Více než 20 let jsem v bance ABN AMRO zajišťoval kurzové riziko pro firmy nejdůležitějších Čechů a  Slováků a prováděl správu jejich aktiv.

Petr Krčil, předseda představenstva a investiční ředitel Art of Finance

Vystudoval obor finance a úvěr na VŠE v Praze a je držitelem makléřské licence. Zastával vedoucí pozice (Chief Dealer) v ABN AMRO Bank a The Royal Bank of Scotland, kde řídil prodej zajišťovacích produktů vůči kurzovému a úrokovému riziku pro nejvýznamnější klienty banky v České republice a na Slovensku (včetně služeb pro 8 ze 100 největších českých miliardářů). Roční objem samostatně realizovaných transakcí dosahoval 12 miliard eur. Má přes 20 let zkušeností s obchodováním na peněžních trzích a správou aktiv s vynikajícími výsledky.

Jakým způsobem a komu investujete peníze? Jaká je minimální částka a podmínky pro investování? Celkový kapitál ve správě?

Naše investiční společnost Art of Finance funguje krátce – 1 rok – máme ale klienty, o kterých všichni sní. Do našich fondů vložilo prostředky 14 českých miliardářů. Dále špičkoví lidé z nejrůznějších oborů. Minimální částka pro investici je ekvivalent 125 000 euro. Aktiva ve správě převyšují 400 mil. korun.

Podle čeho vybíráte tituly a nástroje? Jaká je vaše investiční filosofie?

Naše investiční filozofie je jednoduchá – nakupovat podhodnocené měny a dluhopisy. Držíme se výhradně nejjednodušších produktů. Věříme na zásadní podhodnocení středoevropských měn. Forexový trh je na rozdíl od akciového "zero sum game", a proto je mnohem obtížnější dosahovat dlouhodobě dobrých výsledků. Upřímně bych poradil předat tuto starost někomu, pro koho je to radost.

Investujete do dluhopisů a hlavně měn – proč?

Protože mě to baví a dlouhodobě dosahuji výborných výsledků. V současném prostředí nulových úrokových sazeb jsou obchody s měnami ještě zajímavější. Pokud se například podaří vydělat na pohybu devizového kurzu 2 procenta během měsíce, je to výnos, na který si investor do českých státních dluhopisů musí počkat 7 let. 

Na které trhy/země se zaměřujete?

Česko, Polsko, Maďarsko.

Co podle vás bude dominovat akciovému trhu do konce roku? Pokusíte se o výhled na příští rok?

Myslím, že to bude pořád stejné, spousta lidí bude zaklínat Fed ohledně sazeb. Fed bude muset nakonec udělat "coming out" a přiznat, že sazby nezvedne buď vůbec, nebo jen kosmeticky. V roce 2017 očekávám další významný nárůst akciových trhů, neboť prostředí nulových a záporných sazeb doslova nutí investory nakupovat akcie. 

Čína, dluhy jižního křídla eurozóny, nebo Brexit? Co bude mít největší dopad?

Všechny tyto faktory se přeceňují a slouží spíše ke znejišťování investorů. Podle mých zkušeností se dlouhodobé obavy většinou nenaplní a úder případně přijde z nečekané strany. V Číně jsem nikdy nebyl, ale myslím, že obavy o tamější ekonomiku jsou přehnané. V čele ECB stojí Ital, který zajistí, aby dluhy Jihu byly postupně snižovány prostřednictvím záporných nebo symbolických úrokových sazeb. Brexit nikomu zásadně neuškodí. Dlouhodobě  největší riziko představuje rozpad EU a samotného eura, pokud země EU nepřijmou kroky k zásadnímu omezení imigrace.

Kde vidíte na trhu aktuální příležitosti?

Největší příležitost leží na dosah ruky, příští rok se koruna významně zhodnotí.

Co byste poradil začínajícím investorům?

Brát s rezervou to, co do nich pumpují média, a dělat si vlastní názor. Petr Krčil povede rovněž pro účastníky konference workshop, který se bude zabývat vývojem české koruny v příštím roce v návaznosti na hlavní světové měny. 

Během prvního dne konference budou mít účastníci možnost poslechnout si strategie úspěšných manažerů a investorů v rámci přednášek, které nabídnou neotřelé pohledy na svět akcií. Druhý den pak někteří z nich povedou vybrané workshopy.  Více informací o konferenci ZDE

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání