Petr Krčil: Nízké sazby ženou lidi do investic do akcií

Jak na investice, prozradí další ročník České investiční konference

Chcete se dozvědět více o investování od tuzemských špiček v oboru? V Praze se ve dnech 10. a 11. listopadu koná třetí ročník České investiční konference, kde vystoupí řada českých a slovenských portfolio manažerů a investorů, kteří se podělí o své tipy, jak na akcie.

Třetí ročník České investiční konference se uskuteční již za necelé dva měsíce v prostorách hotelu Pyramida v Praze. Na akci vystoupí řada předních investorů z ČR i Slovenska a jeho součástí jsou i následné praktické workshopy. MontyRich přináší rozhovor s jedním z řečníků – Petrem Krčilem, předsedou představenstva a investičním ředitelem Art of Finance.

Můžete se stručně představit? Jaké máte investiční zkušenosti?

Více než 20 let jsem v bance ABN AMRO zajišťoval kurzové riziko pro firmy nejdůležitějších Čechů a  Slováků a prováděl správu jejich aktiv.

Petr Krčil, předseda představenstva a investiční ředitel Art of Finance

Vystudoval obor finance a úvěr na VŠE v Praze a je držitelem makléřské licence. Zastával vedoucí pozice (Chief Dealer) v ABN AMRO Bank a The Royal Bank of Scotland, kde řídil prodej zajišťovacích produktů vůči kurzovému a úrokovému riziku pro nejvýznamnější klienty banky v České republice a na Slovensku (včetně služeb pro 8 ze 100 největších českých miliardářů). Roční objem samostatně realizovaných transakcí dosahoval 12 miliard eur. Má přes 20 let zkušeností s obchodováním na peněžních trzích a správou aktiv s vynikajícími výsledky.

Jakým způsobem a komu investujete peníze? Jaká je minimální částka a podmínky pro investování? Celkový kapitál ve správě?

Naše investiční společnost Art of Finance funguje krátce – 1 rok – máme ale klienty, o kterých všichni sní. Do našich fondů vložilo prostředky 14 českých miliardářů. Dále špičkoví lidé z nejrůznějších oborů. Minimální částka pro investici je ekvivalent 125 000 euro. Aktiva ve správě převyšují 400 mil. korun.

Podle čeho vybíráte tituly a nástroje? Jaká je vaše investiční filosofie?

Naše investiční filozofie je jednoduchá – nakupovat podhodnocené měny a dluhopisy. Držíme se výhradně nejjednodušších produktů. Věříme na zásadní podhodnocení středoevropských měn. Forexový trh je na rozdíl od akciového "zero sum game", a proto je mnohem obtížnější dosahovat dlouhodobě dobrých výsledků. Upřímně bych poradil předat tuto starost někomu, pro koho je to radost.

Investujete do dluhopisů a hlavně měn – proč?

Protože mě to baví a dlouhodobě dosahuji výborných výsledků. V současném prostředí nulových úrokových sazeb jsou obchody s měnami ještě zajímavější. Pokud se například podaří vydělat na pohybu devizového kurzu 2 procenta během měsíce, je to výnos, na který si investor do českých státních dluhopisů musí počkat 7 let. 

Na které trhy/země se zaměřujete?

Česko, Polsko, Maďarsko.

Co podle vás bude dominovat akciovému trhu do konce roku? Pokusíte se o výhled na příští rok?

Myslím, že to bude pořád stejné, spousta lidí bude zaklínat Fed ohledně sazeb. Fed bude muset nakonec udělat "coming out" a přiznat, že sazby nezvedne buď vůbec, nebo jen kosmeticky. V roce 2017 očekávám další významný nárůst akciových trhů, neboť prostředí nulových a záporných sazeb doslova nutí investory nakupovat akcie. 

Čína, dluhy jižního křídla eurozóny, nebo Brexit? Co bude mít největší dopad?

Všechny tyto faktory se přeceňují a slouží spíše ke znejišťování investorů. Podle mých zkušeností se dlouhodobé obavy většinou nenaplní a úder případně přijde z nečekané strany. V Číně jsem nikdy nebyl, ale myslím, že obavy o tamější ekonomiku jsou přehnané. V čele ECB stojí Ital, který zajistí, aby dluhy Jihu byly postupně snižovány prostřednictvím záporných nebo symbolických úrokových sazeb. Brexit nikomu zásadně neuškodí. Dlouhodobě  největší riziko představuje rozpad EU a samotného eura, pokud země EU nepřijmou kroky k zásadnímu omezení imigrace.

Kde vidíte na trhu aktuální příležitosti?

Největší příležitost leží na dosah ruky, příští rok se koruna významně zhodnotí.

Co byste poradil začínajícím investorům?

Brát s rezervou to, co do nich pumpují média, a dělat si vlastní názor. Petr Krčil povede rovněž pro účastníky konference workshop, který se bude zabývat vývojem české koruny v příštím roce v návaznosti na hlavní světové měny. 

Během prvního dne konference budou mít účastníci možnost poslechnout si strategie úspěšných manažerů a investorů v rámci přednášek, které nabídnou neotřelé pohledy na svět akcií. Druhý den pak někteří z nich povedou vybrané workshopy.  Více informací o konferenci ZDE

Podobné články

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny
Podnikání

Rozhovor s Janem Jeníčkem – předsedou představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Ve čtvrtém díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Jana Jeníčka mimo jiné i prezidenta Evropského sdružení stavebních spořitelen. A jak říká on sám:…

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?
Podnikání

Disciplína - Jak udělat z nepřítele přítele?

Redakce magazínu MontyRich - 23.10.2018

Chcete se svým životem něco dělat, a tak jste se rozhodli zkusit podnikání, sportovat, nebo cokoliv jiného. Přesně víte, jak cesta k úspěchu vypadá.…

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa
Podnikání

Obchodní vizitky: Jejich pozitiva i negativa

Redakce magazínu MontyRich - 22.10.2018

I v dnešním digitálním věku je příjemné setkat se s papírovou obchodní vizitkou. Jde o užitečného pomocníka, který pomůže navázat vztahy se zákazníky.

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl
Podnikání

The Property Brothers: dvojčata, co si vydělané miliony dělí napůl

Redakce magazínu MontyRich - 12.10.2018

Pokud byste se ve svém okolí zeptali některého ze sedmiletých dětí, co je momentálně jejich největší zábavou, asi by vám řekly, že si hrají s…

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys
Podnikání

7 fatálních chyb, které mohou likvidovat váš byznys

Redakce magazínu MontyRich - 11.10.2018

Jedním z klíčů k dosažení velikosti ve světě podnikání je myslet jako vítěz, to ví každý úspěšný podnikatel. Vytvořit ze sebe namotivovaného jedince…

Recenze: Od nuly k jedničce
Podnikání

Recenze: Od nuly k jedničce

Milan Charvát - 11.10.2018

Teď asi zklamu všechny čtenáře lačnící po motivaci a návodu, jak se z absolutního outsidera stát hvězdou ve všem možném. Peter Thiel je úspěšný…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam