x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Daniel Gladiš: Akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí

Jak na akcie prozradí další ročník České investiční konference

09.09.2016 / Pavel Hejkrlík
Chcete se dozvědět více o investování od tuzemských špiček v oboru? V Praze se ve dnech 10. a 11. listopadu koná třetí ročník České investiční konference, kde vystoupí řada českých a slovenských portfolio manažerů a investorů, kteří se podělí o své tipy jak na akcie.

Třetí ročník České investiční konference se uskuteční již za dva měsíce v prostorách hotelu Pyramida v Praze. Na akci vystoupí řada předních investorů z ČR i Slovenska a jeho součástí jsou i následné praktické workshopy. MontyRich přináší rozhovor s jedním z řečníků – Danielem Gladišem, zakladatelem Vltava Fund, který byl dokonce v roce 2009 zvolen nejlepším hedgeových fondem na světě.

Jakým způsobem a komu spravuje peníze? Jaká je minimální částka a podmínky? Celkový kapitál ve správě?

Vltava Fund byl založen v roce 2004 a je možné ho označit za globální akciový fond. To znamená, že investuje především do akcií, a to po celém světě. Jeho investory jsou soukromí i institucionální investoři z různých zemí Evropy. Je dostupný tak zvaným kvalifikovaným investorům a minimální investice je stanovena na 125 000 eur, případně ekvivalent v jiné měně. Současná velikost fondu jsou 2 miliardy korun.

V minulosti váš fond vyhrál nejlepší hedge fund světa – jak se umisťuje od té doby?

V roce 2009 jsme se opravdu objevili na samotné špici mezi všemi akciovými fondy světa, ale moc bych to nepřeceňoval. K takovému výsledku je totiž potřeba i určitá dávka štěstí a například v roce 2008 jsme byli téměř na opačném konci pelotonu. Jak se umísťujeme od té doby nelze přesně říci, protože odborné časopisy, které sestavují žebříčky, publikují zpravidla jen top 10, případně top 25 z celkového počtu několika tisíc akciových fondů.

Investujete jen do akcií – proč ne i jiné nástroje?

Má to několik důvodů. Za prvé, akcie jsou historicky daleko nejvýnosnějším aktivem a myslím, že ani do budoucna se na tom moc nezmění. Za druhé, akcie poskytují obrovskou škálu investičních možností a za třetí, velmi nás to baví. Nejsme fond, který by nabízel všechno všem, jsme fond, o kterém mohou investoři uvažovat pro akciovou část svých portfolií.

Daniel Gladiš, Vltava Fund

Dan vystudoval VUT Brno. V letech 1993–1998 byl ředitelem společnosti Atlantik finanční trhy, a. s., člena Burzy cenných papírů Praha, kterou založil. Pracoval pro zahraniční institucionální investory. V letech 1999–2004 byl ředitelem ABN AMRO Asset Management (Czech), a. s., a podílel se na akvizicích tří českých penzijních fondů. V roce 2004 založil investiční fond Vltava Fund SICAV, jehož je dodnes ředitelem. Vltava Fund je hodnotově orientovaný, v souladu s fundamentální analýzou spravovaný, investiční fond kvalifikovaných investorů. Daniel Gladiš je také autorem knihy Naučte se investovat.

Podle čeho je vybíráte? Investiční filosofie, strategie, tipy, rady…

Naše investiční filozofie je velmi jednoduchá. Dá se popsat následovně: Věříme, že akcie jsou nejlepší dlouhodobou investicí. Akcie pro nás představuje především podíl na podnikání společnosti. Základem investování do akcií je pravidelný tok hotovosti směrem od společnosti k jejím akcionářům formou dividend a odkupů vlastních akcií a reinvestování nerozděleného zisku. Tento tok hotovosti má u dobrých společností řízených kvalitním managementem silnou tendenci růst. Cena akcie potom následuje tento růst.

Při výběru jednotlivých akcií postupujeme výhradně směrem „zdola nahoru“. Ke každé analyzované společnosti si položíme 4 otázky:

  1. Rozumíme tomu, co společnost dělá?

  2. Je pravděpodobné, že za 10 let bude společnost nejen stále existovat, ale i nadále prosperovat?

  3. Je společnost řízena managementem ve prospěch akcionářů?

  4. Je cena jejích akcií atraktivní?

Pokud jsou všechny 4 odpovědi kladné, můžeme uvažovat o zařazení společnosti do našeho portfolia. Při každé investici uvažujeme v horizontu 5 a více let a totéž doporučujeme našim investorům.

Jaké jsou aktuálně nejziskovější tituly ve vašem držení a jaké mají výsledky?

Aktuálně máme v portfoliu 23 akciových titulů. U čtyř z nich jsme v současnosti ve ztrátě a u 19 v zisku. Procentuálně největší z těch zisků je u společností Total Produce (asi 500 %, držíme od roku 2009) a WH Smith (asi 350 %, držíme od roku 2011). Největší ztrátu máme u společnosti Bed Bath and Beyond (asi 25 %).

Co bude dominovat akciovému trhu do konce roku? Pokusíte se o výhled na příští rok?

Tyto otázky dostáváme nejčastěji, ale bohužel na ně nemáme odpovědi. V podstatě je ani nehledáme. Naše úvahy směřují spíše k jednotlivým společnostem, které vlastníme, a k jejich výsledkům a výhledům. To je podle našeho názoru mnohem důležitější. Naše úvahy také jsou spíše dlouhodobějšího charakteru než na tak krátké období jako je zbytek tohoto roku nebo příští rok.

Čína, dluhy jižního křídla eurozóny nebo Brexit? Co bude mít největší dopad?

Pokud bych si měl vybrat z těchto tří možností, pak Brexit je jen malá epizodka, dluhy na jihu Evropy regionální problém a Čína globální problém.

Kde vidíte na trhu aktuální příležitosti?

Těch je momentálně poměrně dost. My se věnujeme především rozvinutým trhům, tedy Evropě, Severní Americe a Japonsku. V těchto zemích je spousta skvělých společností, řízených velmi schopnými manažery. O tom není pochyb. Důležité ale je, že řada z nich se obchoduje za velmi atraktivní ceny. Snad budeme mít při jejich výběru šťastnou ruku.

Co byste poradil začínajícím investorům?

Aby hodně o investování četli, potom o tom přemýšleli a potom začali investovat. Pokud možno, tak v tomto pořadí.

Daniel Gladiš povede rovněž pro účastníky konference workshop, který se bude zabývat oceněním skupiny Berkshire Hathaway.

Během prvního dne konference budou mít účastníci možnost poslechnout si strategie úspěšných manažerů a investorů v rámci přednášek, které nabídnou neotřelé pohledy na svět akcií. Druhý den pak někteří z nich povedou vybrané workshopy.  Více informací o konferenci ZDE
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Elektromobil ve většině domácností? Tak za dvacet let, říká šéf skupiny EFG

O udržitelných zdrojích energie

Článek

Hon na zákazníka: Najdi svou cílovku a dej jí správnou cenu

Cena, cílovka a volba

Článek

V srdci Evropy roste potenciál pro další Facebook nebo Teslu, tvrdí organizátoři největší startupové akce u nás

Šance pro Česko

Článek

Proč je Alza boží firma?

Eshopista se blíží

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Víme, jak na nábor v zahraničí

Online HR není vždy řešením

Článek

Módní impérium právníka Jaroslava Havla je zase o krok napřed

PFB zavedlo concierge servis

Článek
Další články z rubriky Podnikání