x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Dividendy: Moneta Money Bank jako alternativa Komerční banky

Proč je Moneta Money Bank zajímavá

18.08.2016 / Pavel Hejkrlík
Investoři, kteří mají v oblibě tituly, které pravidelně vyplácejí dividendu, by měli své zraky obrátit směrem k Moneta Money Bank. Z bankovních titulů dlouho dominovala Komerční banka, ta však nejspíše dividendu sníží, píše ve své analýze společnost Cyrrus.

Vývoj akcií Komerční banky, který předvádí po výsledcích z 3. 8. 2016, je pro investory rozčarováním. Atraktivní dividendový titul bude muset s velkou pravděpodobností přistoupit ke snížení dividendového výplatního poměru. Přestože samotné výsledky hospodaření rozhodně nepředstavovaly zklamání, překvapením byla informace, že Česká národní banka zvýší firmě od roku 2017 požadavek na kapitálovou přiměřenost na 15,5 procenta.

Aby těmto požadavkům Komerční banka dostála, bude muset na dividendách vyplácet „pouze“ 60 až 70 procent čistého zisku oproti současným 80 až 100 procentům. To po proběhlé korekci na tomto titulu představuje při ceně 867 Kč za akcii zhruba 5,7procentní roční dividendový výnos, tedy přibližně 50 korun na akcii.

Moneta Money bank by mohla pro dividendové investory představovat zajímavou alternativu ke Komerční bance. Její hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí sice obdobně jako u Komerční banky nezklamaly ani neoslnily, nicméně v komentáři management oznámil, že ze strany ČNB nehrozí žádné další zvýšení kapitálových požadavků podobně jako u Komerční banky. Moneta Money Bank totiž není systémově důležitá banka, požadavek na kapitálovou přiměřenost jí proto zůstává na 14,5 procentech.

Cíl managementu je nastaven na 15,5 procenta, přičemž v současnosti je to dokonce 17,7 procenta. Také došlo k potvrzení dividendové politiky, kde platí závazek vyplácet minimálně 70 procent ze zisku jako dividendu. Dividendový výnos by se tak mohl pohybovat kolem 7,5 procenta, přičemž je zde stále prostor i pro vyšší dividendu.

Vzhledem k robustní bilanci a k nedávné změně ve vlastnické struktuře společnosti Moneta Money Bank by dle mého názoru mohlo dojít i k vyplacení mimořádné dividendy. V takovém případě by mohl být v příštích letech dividendový výnos v poměru k aktuálním tržním cenám akcie dokonce blízko 10 procent.

Vývoj akcií Komerční banky (bílá) a Moneta Money Bank (oranžová)Autorem analýzy je společnost Cyrrus. 

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

DREAMJOB: Staňte se redaktorem magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jste ve stresu z chaosu na pracovním stole? Držte se těchto 5 zásad

Pořádek ve věcech napomáhá soustředění

Článek

Příběh mladého podnikatele, který se vydal do Itálie, aby ji přenesl do Česka

Rozhovor s restauratérem Šimonem Havlíkem

Článek

Jedou v tom spolu: Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk i Mark Zuckerberg

Filantropie je fenoménem dnešní doby

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

TRIPLE BOTTOM LINE: Tři P důležitá pro trvale udržitelný rozvoj firmy

People, planet, profit, aneb tři základní pilíře Corporate Social Responsability pro budování úspěšné firmy.

Článek

Do Ameriky přijel jako námořník s 200 dolary v kapse. Dnes je z něj úspěšný byznysmen

Ayhan Hassan je příkladem velké píle

Článek
Další články z rubriky Podnikání