x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Cloud roste až do nebes. Co čeká informační technologie?

Jak cloudový byznys hýbe celým odvětvím IT

29.07.2016 / Tomáš Menčík
Cloudové služby jsou stále ještě relativně novým odvětvím, které dynamicky roste. V posledních letech žádná oblast IT nevzbudila takový zájem investorů i veřejnosti jako právě cloud.

Největší firmy v oboru jako Microsoft, Amazon, SAP, salesforce.com nebo Oracle dosahují v cloudových divizích desetiprocentních růstů tržeb. Například tržby lídra sektoru Amazonu (divize AWS) vzrostly za první čtvrtletí letošního roku meziročně o 64 procent, zároveň se jedná o nejprofitabilnější segment společnosti. Tržby salesforce.com se v uplynulém kvartále zvýšily o 27 procent, zatímco v případě cloudové služby Azure od Microsoftu dokonce o 120 procent. Celkově by odvětvové tržby podle výzkumné firmy IDC měly v roce 2016 vzrůst o třináct procent na hodnotu 38,3 miliardy dolarů, přičemž v roce 2020 jsou odhadovány na bezmála 58 miliard dolarů s průměrnou roční mírou růstu o 12,5 procenta.

  • Cloud by neměl být záležitostí jen velkých korporací, ale i malých a středních podniků. Dle predikcí by jej mělo v budoucnu využívat 64 procent z nich.

  • Cloudové služby dosahují poměrně solidní čisté ziskové marže v průměru 20 procent.

  • Komplikací celého sektoru je, že pouze minimum firem se věnuje pouze cloudingu a jejich business je široce diverzifikovaný. Největší ryze cloudovou firmou je salesforce.com. Proto je potřeba u jednotlivých firem zohlednit i další podnikatelské aktivity.

  • I s ohledem na další business společnosti je náš top pick z tohoto sektoru firma Amazon. Ta je zatím převážně online prodejce, nicméně ohromné investice do cloudu už v roce 2015 přinášely kýžené výsledky.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 podle našeho názoru dosahovat nadprůměrného organického růstu. To vnímáme jako příležitost vzhledem k tomu, že valuace tohoto sektoru je na průměru celého trhu. Organický růst spolu s námi očekávanou rostoucí ziskovostí a relativně defenzivním tržním očekáváním řadí informační technologie mezi jeden z nejatraktivnějších sektorů na rok 2016.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 těžit zejména z:

  • Konzervativní tržní konsenzus růstu zisků na úrovni meziroční stagnace – vzhledem k tomu, že technologické firmy mají obrovský polštář hotovosti, ochotu investovat do nových technologií a rostoucí produktivitu práce, považujeme růst zisků za faktor potenciálního pozitivního překvapení.

  • CAPEX klesá v oborech jako energetika nebo zemědělství, investice do technologií rostou.

  • Čistá marže dosahuje 21 procent, zatímco průměr S&P 500 je deset procent.

  • I v prostředí silného dolaru jsou technologické firmy schopny překvapovat na úrovni zisků.

  • Dlouhodobě dosahují technologické firmy nadprůměrného růstu tržeb (7,6 procenta, S&P 500 4,2 procenta) navzdory vysokým (a rostoucím) personálním nákladům.

  • Valuaci na úrovni P/Ee 17,6x a cash flow yield 6,1 procenta považujeme za velmi konzervativní v porovnání s ostatními sektory.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek

Chcete vydělávat na zákaznících pořád dokola? Dělejte to jako Harley-Davidson

To není motorka, to je chopper, baby

Článek

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek
Další články z rubriky Podnikání