x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Není mu ani 30, po kanceláři jezdí na skateboardu a vede stamilionový startup

Zlaté vejce z Karlína

14.07.2016 / Zdravko Krstanov
Michal Šmída vidí budoucnost plateb v jednoduchosti. Jeho služba Twisto vám již nyní umožňuje zaplatit za nákup na internetu zpětně, třeba až několik týdnů poté, co máte zboží v ruce. Jádrem jeho byznysu je Nikita. Ta na základě veřejně dostupných údajů určí, zda jste spolehlivý a platbu uhradíte.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

“Přijdu okolo osmé, začnu kávou s kolegyní a typicky odcházím okolo osmé večerní se domů najíst. Do půlnoci mám notebook v ruce… tím byznysem prostě žiju,” vysvětluje stručně Michal s tím, že odpočinek od práce pro něj nefunguje ani na dovolené. Následně se začínáme bavit o tom, jak vlastně vznikla myšlenka na Twisto. Michal si již dlouhou dobu uvědomuje potenciál e-commerce, a tak chtěl přijít s něčím, díky čemuž bude online nakupovat více lidí. Dlouhodobě pozoroval, že dobírka stále tvoří více než třetinu nákupů a přitom je to vlastně velmi nepohodlná metoda. V hotovosti musíte zaplatit za balík, jehož obsah jste ani předtím neviděli. “Řekli jsme si, že lidem nákup online usnadníme a pokud nemají zrovna peníze, tak jim je na nějakou krátkou dobu dáme,” popisuje Michal první myšlenky na založení Twista. Na obdobném principu ve světě dobře funguje původně švédský startup Klarna, který dnes dosahuje valuace přes dvě miliardy dolarů. “Dívali jsme se na jejich model, nicméně nám vadilo to, že po každém klientovi požadují rodné číslo a na jeho bázi se rozhodují, zda platbu povolí, nebo ne.” Jelikož Twisto od klientů rodné číslo nepožaduje a platba se uskutečňuje v podstatě jedním klikem, jedná se o globálně zcela unikátní službu. 

Jak to tedy celé funguje pro zákazníka? Vyberete si nákup v některém z partnerských e-shopů (Rohlík, Mironet, Slevomat a desítky dalších), zadáte tam standardně své údaje (e-mail, adresa, telefon) a vyberete si platební metodu Twisto. Jakmile potvrdíte objednávku, daný e-shop zasílá Twistu vaše základní údaje a informace o nákupu. Pokud jste vyhodnocen jako bonitní klient, provede za vás Twisto úhradu. Poté máte 45 dnů na to částku uhradit, a to bez jakéhokoli navýšení. V případě prodloužení splatnosti hradíte Twistu poplatek, který se liší v závislosti na čase a výši dané částky.

Brutálně bystrá Nikita

Srdcem celého Michalova byznysu je systém zvaný Nikita. Jedná se o algoritmus, který je schopen vyhodnotit, zda svůj závazek zaplatíte, či nikoli.

(...)

Jak přesně funguje Nikita? Jak vypadá veřejně dostupná digitální stopa, kterou za sebou všichni zanecháváme? Proč do Michalovy firmy investovali Partners desítky milionů?  Celý článek vyšel v letním dvojčísle tištěného magazínu MontyRich. Zakoupit si jej můžete ZDE

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání