x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Občanství za peníze: jak jdou cestovní pasy na dračku

Které země nabízejí občanství za investici? A kolik si musíte připravit?

18.07.2016 / Pavel Hejkrlík
Jak ukázala i kauza Panama Papers, řada především malých ostrovních států přišla na způsob, jak si vylepšit příjmy rozpočtu – kromě nulových daní sází i na prodeje občanství. Na občanství za peníze nevydělávají jen trpaslíci z Karibiku, ale i řada vyspělých evropských zemí.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Byznys s pasy a získáním dalšího občanství je lukrativní, ročně se v něm podle odhadů protočí až čtyři miliardy dolarů. A zcela legálně, nutno podotknout. Nákup pasu některé z evropských zemí totiž umožňuje proniknout do prostoru celé Evropské unie. Navíc státy EU mají uzavřené smlouvy o bezvízovém styku s celou řadou mimoevropských zemí. A za tuto výhodu hodně lidí z celého světa rádo zaplatí. I proto stovky Rusů, Číňanů nebo šejků z arabských zemí touží získat například kyperský pas.

Největším globálním hráčem při zprostředkování druhého občanství je poradenská firma Henley & Partners. Její právník Christian Kalin odhaduje, že tisíce zájemců o druhé pasy za ně ročně utratí dvě až čtyři miliardy dolarů a číslo pochopitelně neustále stoupá. “Stejně jako chcete rozložit rizika na investičním portfoliu, chcete je rozložit i v případě vlastnictví více pasů,” tvrdí Kalin, který byl u znovuzrození programu na ostrově Svatý Kryštof a Nevis. Udělal si tak jméno a nyní radí řadě vlád, které o podobném programu přemýšlejí.
 
Karibský ostrůvek průkopníkem
Každý si při slovech o druhých pasech jistě vybaví scénu z Jamese Bonda nebo agenta Bournea–- kufr plný hotovosti a několika pasů pro lehké zmizení a cestování v utajení. Nejen hrdinové akčních snímků a špioni baží po vícero občanství, v posledních letech se rozšiřuje základna takzvaných “ekonomických obyvatel”. Vlastnit více pasů se do dalšího života rozhodně může hodit. A škála nabídky je poměrně pestrá. Zatímco někde stačí 80 tisíc dolarů jako v Panamě, na karibských ostrovech se začíná kolem 250 tisíc dolarů, tak ceněný pas některé ze zemí Evropské unie začíná kolem 1,2 milionu.

Nejstarší program občanství výměnou za investici (citizenship for investment) má karibský ostrůvek Svatý Kryštof a Nevis, občanství za peníze poskytuje již od roku 1984. Před pár lety se během finanční krize dostal do svízelné situace a musel řešit otázku, jak ulevit rozpočtu, Podíl dluhu k výkonu ekonomiky činil závratných 185 procent. Malý karibský státeček s pouhými 55 tisíci obyvateli, který patřil mezi nejzadluženější země světa, se díky programu občanství za peníze zázračně postavil na nohy.

Kalin dokázal celý proces prodeje občanství na ostrově pořádně nastartovat. U Svatého Kryštofa má zájemce dvě možnosti – buď dá příspěvek 295 tisíc dolarů místní státní nadaci, nebo musí zainvestovat nejméně 500 tisíc dolarů do nemovitostí. Boháči na jednoduchost slyší a jejich příliv měl za následek, že v roce 2014 podíl dluhu k HDP klesl na 81 procent a očekává se, že do roku 2017 bude činit pouhých dvacet procent.

Které karibské země nabízejí další občanství a za jakých podmínek? O který pas s přístupem do Evropské unie je největší zájem? To vše a mnohem více se dočtete ve speciálním prázdninovém dvojčísle magazínu MontyRich, kde naleznete i návod na podnikání v daňovém ráji, rozhovor s potenciálním prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem nebo příběh první Češky na Wall Street Kateřiny Zychové
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání