x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Kateřina Zychová: Proč bych si nikdy nekoupila akcie bank

O etice bankovních domů a podílu bank na mnoha skandálech

17.07.2016 / Pavel Hejkrlík
Kateřina Zychová patřila mezi úzkou skupinku lidí ze střední a východní Evropy, kteří v devadesátých letech pronikli na Wall Street. „V programu jsem tam byla jediným ‚exotem‘ ze střední a východní Evropy,“ vzpomíná na začátky v bance JPMorgan.

Kariéru jste začínala v JPMorgan a končila v Goldman Sachs. Jaký jste měla dojem z Wall Street, když jste se tam objevila jako první Češka po revoluci?

Musím těmto firmám složit velké komplimenty. Vzhledem k tomu, že buduji vlastní firmu, se stále vracím k tomu, jak efektivně to v těchto institucích fungovalo. JPMorgan i Goldman Sachs tím, že jsou americké banky, měly podobnou filozofii a firemní kulturu. V obou bankách mají výborný trénink. Když mě JPMorgan najala (rok 1995), měla jsem práci přes léto tady v Praze jako analytik a pak teprve přijela do New Yorku na “tréninkový výcvikový tábor”. Tento trénink se odehrával přímo na Wall Street, kde tradeři a odborníci z oblasti fúzí a akvizic sešli za námi do školicího střediska a na aktuálních příkladech nám ukazovali, jak v bance probíhají transakce. Pamatuji si, že jsem tam začínala v lednu 1996. Tehdy byla zrovna možná symbolicky největší sněhová bouře na východním pobřeží USA. V programu jsem byla jediný “exot” ze střední a východní Evropy.

A také jediná žena? Nebo bylo rozdělení vyváženější?

Oni na poměr zastoupení pohlaví hleděli už tenkrát. Myslím, že nás tam byla tak čtvrtina žen. Jak se tenkrát dívali na mě, když jsem do New Yorku dorazila z Czechoslovakia (tak nám tenkrát a možná i dnes říkají) chvíli po revoluci? V tomto ohledu jsou Američané chytří a pragmatičtí, dávají šanci komukoliv, kdo jim je schopen vydělat peníze. Taky si spočítali, že balancované pracovní prostředí funguje lépe než to homogenní, a to jak z hlediska národností, tak i pohlaví. Myslím, že ženský prvek má velký význam v pracovním prostředí, které má pak jinou dynamiku a dovolím si říci je i příjemnější.

Jak vlastně funguje výběr do těchto institucí?

Funguje to tak, že si pozvou lidi z celého světa, dnes již na základě on-line aplikací. Po té, co vás vyberou, projdete přes školicí střediska, aby vás vytrénovali do požadovaného standardu. Vše je strukturované a organizované, prostě výborně nastavené procesy. Taky vás nechají rotovat po různých pozicích. Já jsem začínala na fúzích a akvizicích a skončila na kapitálových trzích. Chtějí, ať si uděláte kolečko a podle výkonů i v rámci týmů, kde jste, vás zařadí. Nebo se s vámi naopak rozloučí. Tohle měli JPMorgan a Goldmani společné. Po analytickém programu v JP Morgan jsem dostala nabídku zaměstnání v Credit Suisse New York (od roku 1998 až do roku 2006), kteří budovali byznys rozvíjejících se trhů na „high yieldu“ (rizikové dluhopisy).

Četl jsem, že jen letos se do internship programu Goldmanů sešlo 250 tisíc přihlášek. Asi není lehké se tam dostat, pomáhají kontakty?

Snažila jsem se pár lidem z ČR pomoci, ale všichni byli odkázáni na internetovou on-line přihlášku. Změnilo se to. Já jsem se dostala k pohovoru s Credit Suisse v Praze na základě doporučení. Dnes mají přesně dané aplikační procesy.

Lišil se nějak americký a evropský styl?

V Credit Suisse je patrný evropský vliv. Systém je více postavený na vztazích a kontaktech v rámci banky. Goldmani si dávali záležet na tom, ať týmy fungují dohromady, ať existuje společný cíl a souhra. Kdybych měla uvést příklad a srovnat to – Švýcaři byli spíše pěšáci s jednotlivými hvězdami, kdežto GS / JPMorgan mariňáci (elitní vojenská námořní jednotka). Tím, že jsem byla mladá, tak pro mě bylo ideální začínat v JP Morgan, protože jsem byla správně vycvičená a dalo mi to dobré základy. V Credit Suisse jsem byla v seniornější pozici a to mi dalo prostor vyniknout, dělat vlastní transakce. Také jsem v Credit Suisse vydržela pracovat nejdéle. JPMorgan a Credit Suisse byly „vangardy“, prvními investičními bankami, které měly zastoupení pro střední a východní Evropu a otevřely kanceláře v Praze, Varšavě a posléze v Budapešti. To pomohlo otevřít cestu byznysu v celé východní Evropě. Tyto dvě banky byly jediné otevřené riziku pracovat na riskantních rozvojových trzích střední a východní Evropy. Jiné, například Goldman Sach,s se dodnes nerozhodly, zda chtějí být opravdu aktivní v našem regionu. Dělají tu byznys jen velice selektivně.

Jak moc se liší přístup k riziku?

Přístup k riziku byl ostatně vidět během finanční krize a byl dobře zdokumentován v knížce Too Big To Fail. Banky tenkrát měly zapákován kapitál až třicetinásobně. Investiční část banky měla sloužit jako instituce pro klienty a banky místo toho obchodovaly na vlastní účet. Díky kreditní krizi se nakonec do problému dostaly všechny investiční banky, Lehmani, Morgan Stanley, Merrill Lynch a nakonec i Goldmani. Všechny si musely najít záchranné lano: například Goldmani si půjčili od Warrena Buffetta. Tomu upsali za deset miliard preferenční akcie s ročním výnosem deset procent a „in the money“ call opcemi na akcie GS. On si je vybral jako jedinou banku, které byl ochoten půjčit.

Ony pak banky horko těžko sháněly chybějící peníze...

Morgan Stanley si našla cestu přes svůj částečný exit bance Mitsubishi, Bank of America pohltila Merrill Lynch. Zajímavé je, že tehdejší ministr financí Paulson, mimochodem bývalý šéf a partner z Goldman Sachs, selektivně zachránil pojišťovnu AIG, ale Lehmany nechal padnout. Přitom pro Lehmany byla na stole záchrana, ale Dick Fuld (tehdejší CEO) chtěl arogantně vylepšit podmínky a tím transakci položil. Je značně kontroverzní, že celý tento kreditní skandál zaplatil americký daňový poplatník na základě selektivní pomoci a bez žádné pokuty aktérům celého skandálu. Šéfové bank a tradeři si vzali své bonusy a život šel dál. Tato zkušenost mě ujistila, že téměř nikdy neinvestujeme do finančních institucí. V podstatě je to černá díra.

Není už trochu podvádění součástí byznys plánu některých bank? Ve světle nejen finanční krize, ale i kauz jako “LIBOR rigging” nebo praní špinavých peněz pro drogové kartely, diktátorské režimy či odkrytí v Panama Papers… Jaká je vlastně etika bankovního byznysu? Když banky prodávají hypotéky a sází na propad cen těch samých cenných papírů, které prodávají?

Myslím, že je to dané strukturou bank, která se však nyní rapidně mění. Bankéři byli a možná i stále jsou motivováni rychlým ziskem. Příkladem může být i konflikt mezi risk manažerem banky, který se snaží ochránit banku před defaultem, a bankéřem, který má tyto instrumenty na knihách, nechce odepsat špatný dluh a tím zrealizovat ztrátu, aby neztratil provize. Půjčka se pak restrukturalizuje a problém se vlastně jen odkopne, ať se tím už zabývá někdo jiný, a bankéř uz ma zaměstnani jinde. Tento konflikt se již začal řešit a bankéři v Londýně dostávají většinu bonusů formou výplaty akcií a bonusu na několik let dopředu, který ztratí, pokud odejdou.

Zaujala vás životní pouť ve světě velkých financí, kterou prošla Kateřina Zychová? Co podle ní čeká investiční bankovnictví? Proč vidíme v ČR ve světě velkých peněz tak málo žen? O co by se měli snažit nynější dvacátníci? To vše a mnohem více se dočtete v prázdninovém dvojčísle časopisu MontyRich. Mimo jiné zde naleznete návod na podnikání v daňovém ráji nebo rozhovor s potenciálním prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání